Barošanas 2×2: Lucerna ir veselīga

Tā ir zaļa un lapaina, un zirgiem tā patīk… taču lucerna zirdzinieku vidū ir iemantojusi zināmā mērā sliktu slavu. To vaino koliku un jautra noskaņojuma izraisīšanā, tādēļ palūkosimies, vai lucerna tiešām ir pelnījusi šādus apvainojumus?

Vienkāršākā atbilde uz šo jautājumu ir „nē”, jo lucernas siens ir lielisks proteīnu, kaloriju, kalcija un A vitamīna avots. Tomēr lucerna nav piemērota ikvienam zirgam – pieņemot lēmumus par to, vai iekļaut lucernu zirga ēdienkartē, ir svarīgi zināt tās priekšrocības un trūkumus.

Piemēram, jums ir sākuma līmeņa trīscīņas zirgs, kas sacensības apmeklē 5-6 reizes gadā, tiek pie labām ganībām un allaž ir jāuzmana tā svars, jo zirgs viegli uzbarojas. Vai tādam lucerna būtu piemērota? Nē. Tas pats attiecas uz amatieru konkūra zirgu, kas vienreiz vai divreiz mēnesī piedalās sacensībās un viegli uzbarojas.

Taču, ja jums ir grūsna ķēve vai augošs kumeļš, lucerna ir teicams rupjās barības avots. Tā vienlīdz labi der augsta līmeņa sporta zirgam, kuram ir grūtības ar veselīgas kondīcijas un svara saglabāšanu. Papildus lucernai ir pierādīta aizsargiedarbība pret kuņģa skābi, palīdzot samazināt kuņģa čūlu rašanos un izpausmes.

Ja zirgs viegli uzbarojas un saglabā svaru no graudu barības, zāles siena un ganībām vien, tam lucerna nav īpaši nepieciešama. Jo grūtāk uzbarojams zirgs, jo lielākā slodzē tas iet, jo vairāk kaloriju tam nepieciešams kondīcijas saglabāšanai, tādēļ šādam zirgam lucerna lieti noderēs. Arī kumeļmātēm un kumeļiem ir pastiprinātas enerģijas, proteīnu un minerālvielu vajadzības, kuras var apmierināt ar lucernas palīdzību.

Lucerna ir pilna ar uzturvielām

Lai gan daudzi cilvēki uzskata lucernu par sava veida augsta oktānskaitļa degvielu zirgiem, patiesībā pavasara ganību zālē ir vairāk proteīnu un kaloriju kā lucernas sienā.

Uzturvielu salīdzinājums lucernai ar citiem rupjās barības veidiem

Barība Enerģija (Mcal/kg) Proteīns (%) Kalcijs(%)
Lucerna 2.30 15-18 1.3
Timotiņš 1.95 6-9 0.4
Lāčauzas 2.05 6-11 0.3
Pavasara ganību zāle 2.40 20-26 0.4

Visumā lucernā ir vairāk enerģijas nekā lielākajā daļā zāles siena, un no tā rodas šī sliktā slava. Liekās kalorijas nozīmē enerģiju. Ja zirgs netiek pietiekami noslogots, tas var viņu padarīt enerģiskāku, grūtāk valdāmu, taču tieši tāda pati ietekme ir arī pārliekam eļļas vai spēkbarības daudzumam apvienojumā ar nepietiekamu slodzi.

Lucerna ļoti labi der grūti uzbarojamiem zirgiem, pateicoties tās vieglajai sagremojamībai – zirgi to labprāt ēd. Lucerna noder kā alternatīva palielinātam koncentrātu daudzumam, kas nereti tiek barots, lai zirga diētā palielinātu kaloriju daudzumu. Parasti lucernā ir mazāk šķiedru, vairāk enerģijas, proteīnu un kalcija kā zāles sienā. Paaugstinātā enerģijas un proteīna daudzuma dēļ, lietojot lucernu mazākos apjomos, ir vieglāk apmierināt zirga vajadzības pēc uzturvielām, nekā salīdzinot ar līdzvērtīgu spēkbarības efektu.

Tā kā lucerna arī satur daudz kalcija, ir jāuzmana kalcija-fosfora attiecības zirga ēdienkartē. Zāles sienā ir maz kalcija un fosfora, savukārt koncentrātos ir mazāk kalcija un vairāk fosfora.

Kāda lucerna ir labāka manam zirgam?

Lucernu var dot tīrā veidā, taču ideālā variantā tā tiek sajaukta ar labas kvalitātes sienu, papildus ganību zāles pieejamībai. Vienīgās grūtības šādās kombinācijās ir tas, ka lucerna nogatavojas pavasarī ātrāk nekā zāles siens, tādēļ ir grūti sajaukt lucernu ar sienu vienlīdz kvalitatīvā līmenī.

Ja nav pieejams labas kvalitātes lucernas siens, to var aizstāt ar lucernas granulām vai citiem izstrādājumiem.

Agri pļautā lucerna, kad šis augs ir pumpuros un vēl nav sācis ziedēt, satur visvairāk uzturvielu, jo proteīnu un uzturvielu līmenis krītas, augam nobriestot. Agri pļautā lucerna ir lapaina, tai ir mazāk šķiedrainu kātu nekā vēli pļautajai lucernai, attiecīgi tā ir vieglāk sagremojama. Ja vēlaties barot zirgam lucernu, neuztraucoties par augsto proteīna vai enerģijas līmeni, labāk izvēlēties vēli pļauto lucernu.

Tā nomierina arī kuņģa darbību

Jaunākie pētījumi rāda, ka lucernai ir arī spējas aizturēt kuņģa skābi un atvieglot čūlu veidošanos un progresēšanu. ASV Teksasas štata A&M Universitātē tika veikts pētījums, salīdzinot 12 zirgus, kas pārtika no koncentrātu granulām un zāles sienu, ar 12 zirgiem, kas saņēma tos pašus koncentrātus un lucernas sienu. Katram zirgam tika veikts kuņģa čūlu un gastrīta stāvokļa novērtējums pirms pētījuma sākuma. Pētījuma beigās tiem zirgiem, kas saņēma lucernas sienu, visumā bija samazināti gastrīta rādītāji, bet otrai grupai tie bija pat pieauguši.

Vairāk nekā 80% sporta zirgu cieš no dažādas pakāpes gastrīta un kuņģa čūlu formām. Tā kā lucerna satur daudz kalcija un fosfora, abi šie elementi palīdz aizturēt un neitralizēt kuņģa skābes veidošanos un iedarbību.

Nedaudz lucernas izbarošanas kādu stundu vai divas pirms treniņa palīdz aizturēt kuņģa skābi arī tiem zirgiem, kuriem principā ēdienkartē nav nepieciešama lucerna kā pamatbarība. Tā noder arī pirms stresa situācijām, pirms transportēšanas vai sacensībām.

Mīti par lucernu

Kādēļ tad īsti lucerna ir iemantojusi tik sliktu slavu zirdzinieku vidū? Daudzi uztraucas, ka lucernas izbarošana paaugstina koliku risku, kas gan neatbilst patiesībai. Straujas diētas izmaiņas ir saistītas ar kolikām, tādēļ iespējams, ka pilnīga pāreja no zāles siena uz lucernu var izraisīt koliku risku. Tādēļ pārejai ir jābūt pakāpeniskai un sākumā ir jāierobežo pieeja lucernas sienam, lai zirgi nepārēstos.

Pastāv arī kļūdains uzskats, ka augstā proteīna līmeņa dēļ lucerna izraisa nieru bojājumus. Šādu aplamu uzskatu, visticamāk, iedvesmojis fakts, ka zirgi, kuri uzņem vairāk proteīna, arī dzer vairāk ūdens un vairāk urinē. Proteīna šķelšanās procesā organismā kā blakusprodukts rodas nitrogēns, kas izfiltrējas ārā no organisma caur zirga nierēm. Tā kā nitrogēns izvadās ar urīna palīdzību, tam var būt nitrogēna aromāts, taču lieks proteīns kā tāds nekaitē zirga nierēm.

Daži uzskata, ka lucerna padara zirgus „karstus” vai trakus, kas arī nav patiesība. Lucerna nodrošina ievērojamu kaloriju daudzumu, taču liekas kalorijas jebkādā formā – vai nu no graudiem vai lucernas, bez atbilstošas slodzes, kuras laikā tās tiktu sadedzinātas, nenovēršami pastiprina zirga enerģiskumu. Rūpīgi pārdomāta diēta ar precīzi aprēķinātu lucernas daudzumu tajā neradīs zirgam lieku enerģijas daudzumu.

Avots: Chronicle of the Horse

Bildes atsauce

Rakstu sagatavoja S.Eitcena

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase