Domā kā zirgs II

Ja noskaidrosiet, kas jūsu zirgam patīk/nepatīk, ko tas vēlas/nevēlas, ko tam vajag un, ko nevajag – spēsiet iejusties viņa „ādā”.

Vairums mūsdienu zirgi ir pieradinātie zirgi, savvaļas instinkti joprojām tajos mīt, bet nav tik izteikti. Pieradinātā zirga vēlmes un bailes ir tieši tādas pašas kā savvaļas zirga. Zirga vēlmes un nepieciešamās lietas varētu iedalīt šādi:

1. Pašsaglabāšanās – izvairīšanās no ievainojumiem vai plēsēja

2. Ēst un dzert, lai izdzīvotu

3. Vairošanās

4. Socializācija un ierastā kārtība

Pašsaglabāšanās

Zirgs vienmēr ir bijis medījums, to medījuši suņveidīgie, kaķveidīgie un arī cilvēki. Tāpēc zirgs ir ļoti uzmanīgs, piesardzīgs, aizdomīgs, ar lielisku bēgšanas refleksu un vēlmi spert, ja tas ir apdraudēts.

Zirgiem nepatīk, ja tos iedzen stūrī vai vajā. Šie dzīvnieki ir sabiedriskas būtnes, kas droši jūtas barā. Tie evolūcijas gaitā ir iemācījušies kur iet, kur ne; kādas skaņas, skati un smaržas nozīmē apdraudējumu; kur ēdiens un ūdens atrodams; kā izbēgt no briesmām. Zirgu galvenais ienaidnieks vienmēr ir bijis cilvēks, tie ir iemācījušies pārvarēt savus instinktus, lai cilvēkam uzticētos.

Savvaļas zirgi meklē patvērumu tikai ļoti ekstrēmos laikapstākļos vai no insektiem. Pieradinātie zirgi ir jānodrošina ar patvērumu un komfortablu mītni, bet tie nav jāslēpj no lietus lāsēm vai sniegpārsliņām. Ļoti bieži, ja ir iespēja, zirgi paši izvēlēsies pavadīt laiku ārā.

Nepiecieciešamība pēc ēdiena

Nemāniet sevi! Protams, ka zirgs jūs mīl, bet ēšana tam ir daudz svarīgāka nekā samīļošana. Savvaļā zirgi ēd 12-16 stundas katru dienu. Jāņem vērā, ka savvaļas zirgi arī nemitīgi pārvietojas. Ja ļausiet, tad mājas zirgs ēdīs arī 16 stundas dienā, bet patiesībā tik daudz nemaz tam nevajag. Ir jākontrolē mājas zirga ēšanas režīms, jo tie tiešām var ēst nemitīgi.

Zirgiem ir dabiska vēlme visu laiku kaut ko gremot, košļāt. Šī vēlme būtu jāņem vērā. Ja iespējams, pērciet vairāku tipu sienu – gan rupju un proteīnus daudz nesaturošu, gan smalku – uzbarojošu. Plānojiet zirga dienas ēšanas režīmu tā, lai būtu iekļauti abi veidi. Tā zirgs nepaliks resns, bet būs apmierināta vēlme košļāt.

Grāmatas autore rekomendē barot zirgu ar sienu vismaz 3 x dienā. Kopējais dienas maltītes svars nedrīkst būt lielāks par 1,5-1,75% no zirga svara. Viņa iesaka arī izvairīties no spēkbarības došanas, ja vien tas nav vaislas zirgs vai zirgs, kam ir liela slodze.

Cik bieži zirgs jābaro?

Lai redzētu zirga reakciju uz dažādiem barošanas režīmiem, veiciet 5 nedēļu garu testu:

1. nedēļā: vienā reizē zirgam iedodiet visu dienas devu

2. nedēļā: barojiet zirgu 2x dienā ar 12 stundu intervālu. Piemēram pirmā reize 6:00 no rīta, otrā – 18:00 vakarā.

3. nedēļā: barojiet zirgu 3x dienā ar 8 stundu intervālu. Piemēram pirmā reize 6:00 no rīta, otrā – 14:00 dienā, trešā – 22:00 vakarā.

4. nedēļā: barojiet zirgu 4x dienā ar 5-6 stundu intervālu. Piemēram pirmā reize 6:00 no rīta, otrā – pusdienas laikā, trešā – 17:00, ceturtā – 22:00.

5. nedēļā: nodrošiniet zirgam brīvu pieeju sienam 16 stundas dienā. Piemēram katru dienu no 22:00 līdz 8:00 rītā, tad no pusdienas laika līdz 18:00.

Katrā nedēļā atbildiet sev uz šiem jautājumiem:

1. Vai zirgs apēda visu, ko viņam iedevāt? Izņemot 5. nedēļas režīmu, visos pārējos gadījumos zirgam barība būtu jāapēd 2h laikā. Ja kaut kas palicis pāri – tas tiks samīcīts un sabojāts, padarīts ēšanai nelietojams.

2.Cik ilgi zirgs ēda? Zirgam sava optimālā deva ir jāapēd 1-2 stundu laikā.

3.Vai kaut kas palika pāri? Vai zirgs pārpalikumu samīcīja vai arī apēda vēlāk? Ja zirgam līdz nākošajai barošanas reizei paliek pāri siens, tas ir zemas kvalitātes vai tiek dots par daudz. Ja zirgs apēd pusi no devas, dodas padzerties, atpūšas 5 minūtes un tad turpina ēšanu – tas ir normāli. Nav pamata satraukumam.

4.Cik aktīvs (trokšņojošs u.c.) bija zirgs, pirms nākošās ēdienreizes? Zirgs, kas agresīvi uzvedas pirms ēdienreizes, iespējams saņem par maz barības vai pārāk neregulāri, vai uzskata, ka jūs atrodaties ļoti zemu viņa sociālajā hierarhijā.

5. Novērtējiet zirga apmierinātības līmeni katrā nedēļa no 1 līdz 10. Ēšana ir viena no zirga TOP prioritātēm, viņa uzvedība ēšanas reizēs un kopējais apmierinātības līmenis izsaka ļoti daudz. Metode, kura būs ieguvusi visvairāk baļļu, būs tā, kas jūsu zirgam ir piemērota.

Veicot šo testu, jūs labāk izpratīsiet, kas jūsu zirgam ir svarīgs un kā viņš reaģē uz izmaiņām ikdienas darbībās.

Turpinājums sekos…

Informāciju sagatavoja Mare Pētersone

Tulkojums no Čerijas Hillas grāmatas How to Think Like A Horse: The Essential Handbook for Understanding Why Horses Do What They Do (2006. gada izdevums).

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase