Nelāgs ieradums – aušana

Esam sākuši pētīt informāciju par zirgu nelāgajiem ieradumiem. Iepriekšējā rakstā runājām par gaisa rīšanu, šoreiz paskatīsimies, kādēļ zirgi sāk “šūpoties”.

Šūpošanās jeb aušana (tautā saukta par “kačāšanos”), kā arī staigāšana pa stalli (stall walking) ir ieradumi, ko izsenis ir ievērojuši jātnieki un kurus iespējams uzskata par daudz bīstamākiem, nekā tie patiesībā ir. Jaunākajos pētījumos šie ieradumi tiek dēvēti par stereotipisku uzvedību un to neuzskata par “nelāgu ieradumu” šā vārda vistiešākajā nozīmē. Ar šādu uzvedību zirgs mēģina pateikt, ka tam ir problēma.

Nenoliedzami aušana un staigāšana pa stalli ir kaitinoši ieradumi, kas var radīt dažādas veselības problēmas, ja nemēģina šos ieradumus koriģēt, taču tiek norādīts, ka šie ieradumi izveidojas ne pārāk viegli un tos var salīdzinoši viegli salauzt.

Daudzi zinās, kas ir aušana, bet ne visi zinās, kas arī staigāšana pa stalli ir kā nelāgs ieradums, bet abi šie uzvedības veidi ir vienas monētas divas puses. “Staigātāji” nepārtraukti riņķos pa boksu un riņķošanas ātrums viennozīmīgi ir atkarīgs no zirga stresa vai satraukuma pakāpes. Ja zirgs staigā lēni, tad tas pauž nepatiku pret apkārtējiem apstākļiem, ja zirgs riņķo ātri, tad jāsaprot, ka zirgs ir ļoti satraukts.

Kad zirgs šūpojas, tas praktiski soļo uz vietas, šūpojot ķermeņa priekšdaļu un kaklu no vienas puses uz otru. Parasti tas notiek pie boksa durvīm, kur zirgs var redzēt, kas notiek apkārt. Pastāv viedoklis, ka aušana rada vizuālu stimulu un zirgam liekas, ka kustības rezultātā mainās apkārtējais fons.

Daudzi uzskata, ka aušanas cēlonis ir garlaicība, taču ir eksperti, kas šo teoriju noliedz. Garlaicība pēc būtības neveicina šo ieradumu, drīzāk gan stress un uztraukums, kas radies vispārējas neapmierinātības dēļ (apkārtējā atmosfēra, ganību trūkums) vai arī izolācijas un kompānijas trūkuma dēļ.

Stallī zirgam nepieciešama pēc iespējas vairāk vizuālās stimulācijas, piemēram, logi, kā arī dzīvniekam jāredz citi zirgi, ja tie mīt stallī. Papildus, zirgam, kurš jātur stallī ilgāku laiku –  jādod siens visas dienas garumā, lai tas nekļūst nelaimīgs un negarlaikojas.

Ļoti bieži aušana un staigāšana pa boksu rodas no uztraukuma, ko izraisa nošķiršana no citiem zirgiem. Zirgi ir bara dzīvnieki un tādēļ tie kļūst ļoti nelaimīgi, ja tie ir izolēti no citiem zirgiem. Pētījumos pierādīts, ka visbiežāk ir iespējams izvairīties no šiem ieradumiem, ja zirgi stallī viens otru redz vai atrodas netālu viens no otra. Nav grūti konstatēt, ja zirgam ir satraukums par atšķiršanu no citiem zirgiem, jo tad tas skaļi zviedz, sāk riņķot pa boksu vai šūpojas. Zviegšana ir sauciens pēc citiem zirgiem.

Daudzi baidās no tā, ka staigāšana pa stalli un aušana var būt “lipīgs” uzvedības veids, ko pārņem citi zirgi stallī, taču eksperti ir pārliecināti, ka bieži vien zirgam rodas šāds nelāgs ieradums, ja tam ģenētiski uz to būs noslieces. Lielākā daļa nešūposies un neriņķos pa boksu, taču jāsāk uztraukties par to, ka kāds varētu šo ieradumu pārņemt ir tad, ja kādam citam zirgam ir ģenētiska nosliece uz šādu ieradumu. Piemēram, kumeļš var sākt šūpoties, ja to dara tā māte.

Ja salīdzina ar citiem nelāgiem zirgu ieradumiem, staigāšana un aušana pēc būtības ir vismazāk kaitīgie ieradumi zirga veselībai. Tomēr, ja zirgs to dara ilgstoši, var nepareizi nodilt zirga nagi, kā arī ieradums rada lieku slodzi zirga locītavām. Šūpošanās tērē enerģiju, kā rezultātā zirgs var zaudēt svaru. Ir zināmi gadījumi, ka zirgs tādā veidā bojā staļļa grīdu.

Nav garantiju tam, ka jau nostiprinājušos ieradumu ir iespējams salauzt, bet bez izmaiņām zirga dienas režīmā, situācija noteikti neatrisināsies pati no sevis. Tā kā aušana un staigāšana pa boksu rodas tikai noteiktos apstākļos, labus rezultātus var sagaidīt, ja mēģina novērst/mainīt esošos apstākļus/vidi.

Ļaujot zirgam ēst dienas garumā, kā arī ļaujot tam iet ārā ganībās, iespējams padarīt to priecīgāku un laimīgāku. Iedomājieties, kā jūs justos, ja būtu iesprostots cietuma kamerā gandrīz katru dienu, visu dienu! Tāda vide zirgam ir vēl nepiemērotāka nekā mums – cilvēkiem. Tādēļ ļaujiet zirgiem vairāk vaļas.

Sabiedrības trūkums visticamāk ir galvenais šo netikumu iemesls, tādēļ, ja iespējams novērst bailes no izolācijas, bieži izdodas arī novērst nelāgo ieradumu. Pētījumi liecina, ka ļoti efektīvi strādā tas, ka ļauj zirgam vienkārši redzēt citus zirgus. Ja zirgs atrodas stallī, kur nav citu zirgu, iesaka iegādāties citu dzīvnieku, lai zirgam būtu kompānija. Sens triks, ko izmanto, lai neļautu skriešanās sacensību zirgiem aizrauties ar šiem ieradumiem, ir iegādāties aitas, kas dzīvojas stallī kopā ar zirgu. Un tas strādā! Kaķi, vistas un citi dzīvnieki var palīdzēt risināt šo problēmu, taču visbiežāk izmanto kazas tieši to izmēru dēļ, jo zirgam kazu ir vieglāk ieraudzīt, kā arī izvairīties no tās sabradāšanas. Kazas arī nemaz tik viegli no staļļa aizbēgt nevar, tādā veidā pametot savu draugu vienu.

Ja dzīvnieciņa iegāde nav iespējama, iesaka pat stallī nolikt spoguli. Spogulis nedrīkst būt no stikla, jo tad tas var apdraudēt zirga drošību, bet tiek ražoti īpaši plastmasas spoguļi. Ar mazu spogulīti nepietiks, bet pārāk liels spogulis var būt pārāk izaicinošs. Lai arī tas var izklausīties dīvaini, tomēr spoguļi noder, lai salauztu aušanas ieradumu. Visticamāk zirgs atgūst pašpārliecību, redzot savu atspulgu, kas rada iespaidu, ka tuvumā ir cits zirgs. Pētījums, kas nesen veikts Lielbritānijā liecina par to, ka ar spoguli var palīdzēt zirgiem 97% gadījumu. Ievērojami uzvedības uzlabojumi novēroti jau 24 stundu laikā.

Iesaka zirgus ar šādiem ieradumiem nelikt ārā mazā aplokā vienus, jo tādos apstākļos šūpošanās atkal var parādīties. Tiek norādīts, ka stallī var ieslēgt radio, lai zirgam nešķiet, ka tas ir viens. Citi iesaka izmantot aromaterapiju un ziedu smaržas.

Lai gan iepriekš minētās metodes ne vienmēr palīdzēs gadījumos, kad zirgam šie ieradumi ir dziļi iesakņojušies, taču ar šo metožu palīdzību ir iespējams no sliktajiem ieradumiem atbrīvoties.

Jānorāda gan, ka atrodamā informācija par šo tēmu ir ļoti pretrunīga, jo ir avoti, kuros apgalvo, ka aušanas iemesls ir garlaicība, kā arī to, ka zirgs šo ieradumu var iemācīties no cita zirga.

Šajā video ir redzams, kā izpaužas zirga staigāšana pa boksu.

Šajā video ir redzams aušanas piemērs.

Raksta atsauce 1

Raksta atsauce 2

Raksta atsauce 3

Bildes atsauce

Rakstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

2 komentāri

  • Monta

    Monta Milzīgs paldies par rakstu! :)

    24. februāris, 2011 @ 17.52
  • inese

    inese sSveiki jusu raksts ir feins bet loti gribetos zinat kad paradisies zurnals zirgam.lv ari veikalos vai ari ta nebus.Ar cienu jusu lasitaja inese:)

    3. marts, 2011 @ 11.18

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase