Barošanas 2×2: padomi vāja zirga uzbarošanai

Dažiem zirgiem ir tādas problēmas, par kurām daļa no cilvēkiem tos varētu tikai apskaust – grūti iegūt un noturēt papildus svaru. Taču zirga īpašniekam tas var sagādāt krietnas galvassāpes, neatkarīgi no tā, vai runa iet par sporta zirgu, kas lielas slodzes dēļ zaudē svaru, vai pensionētu tīrasiņu auļotāju, kas nespēj pārorientēties no savas „auļotāja” kondīcijas.

Atbilde ir gluži vienkārša – zirga diētā nepieciešams vairāk kaloriju. Taču zirgu barības maisi nav gluži kā cilvēku pārtika – uz iepakojuma nav norādīts kaloriju vai sagremojamās enerģijas daudzums. Kādēļ tā? Enerģijas daudzumu nenorāda uz iepakojuma, jo pat līdz šai dienai nav atrasts veids, kā to efektīvi aprēķināt un novērtēt. Sagremojamā enerģija tiek aprēķināta, balstoties uz tauku, šķiedru un proteīnu saturu sastāvdaļās, taču aprēķinos nepastāv standarta metodes, ar kuras palīdzību aprēķināt precīzo enerģijas daudzumu. Lai gan enerģijas daudzums ir viena no pamatlietām, pēc kurām vadās barošanā, joprojām nav pareiza veida, kā to izmērīt.

Lai arī kaloriju vadlīniju uz barības iepakojuma nav, ir pāris principi, pēc kuriem var vadīties. Ir jāpatur prātā, ka zirga svara pieaudzēšanai ir jābūt pakāpeniskam, lēnam procesam.

1. Kārtīgi izpētiet sienu

Rupjā barība – siens un zāle – ir zirga ēdienkartes pamats. Pirmā lieta, kas nepieciešama zirga kondīcijas uzlabošanai, ir nodrošināt vislabākās kvalitātes rupjo barību un zirgam neierobežotu pieeju tai.

ASV augsta līmeņa konkūrists Skots Kellers iesaka pēc savas pieredzes ar grūti nobarojamiem zirgiem: „Viens no svarīgākajiem faktoriem, lai saglabātu zirga svaru, ir pietiekoša ganīšanās laika nodrošināšana. Tas viennozīmīgi pastiprina kaloriju uzņemšanu, vienlaikus arī nodrošina zirgiem relaksācijas iespējas un darbojas kā sava veida garīgā detoksikācija. Sacensību laikā es zirgiem dodu daudz dārza zāles siena”.

Ieteicams arī ir otrā pļāvuma timotiņa siens vai siens, kurā ir vairāk lapu struktūras; ideāli piemērota ir lucerna, kura satur daudz kalorijas un proteīnu, kas palīdzēs arī muskuļu veidošanā. Ieteicamais ideāls ir 50% lucernas un 50% zāles siena sajaukums, taču būtiskākais faktors ir siena kvalitāte. Tāpat iespējams šo sajaukumu aizstāt daļēji ar lucernas granulām vai citiem lucernas produktiem. Lucernas granulas var arī mērcēt, jo tādējādi zirgs var uzņemt vairāk ūdens, kas nekad nekaitē.

2. Koncentrātu daudzumam jābūt stabilam

Barības ražotāju uzņēmumu algotie zinātnieki veic dziļu izpēti, aprēķinot koncentrātus tā, lai zirgs saņemtu pareizo papildus vielu līdzsvaru, ja īpašnieks precīzi ievēro barošanas norādījumus uz iepakojuma. Lai palielinātu zirga svaru, nebūtu ieteicams vienkārši tāpat pielikt vai noņemt kādu kausiņu barības no maisa. Ja uz iepakojuma rakstīts, ka jādod 2 kg barības pret noteiktu zirga svara rādītāju, bet jūs dodat tikai pusi, zirgs rezultātā saņem tikai pusi no paredzēto minerālvielu un vitamīnu daudzuma. Savukārt, ja dodat 4 kg iepriekšminēto 2 kg vietā, jūs radāt ļoti „dārgus” zirgābolus, kas satur liekos vitamīnus un minerālvielas, lai gan patiesībā gribējāt tikai pielikt papildus kalorijas.

Sporta zirgam, kas regulāri patērē daudz enerģijas treniņos un sacensībās, ieteicams izvēlēties daļēji taukiem, daļēji šķiedrām bagātu barību papildus stabilam koncentrātu daudzumam un izcilas kvalitātes sienam. Papildus svaru var panākt ar sienu un zāli, bet kondīciju uzturēt var ar graudiem.feed-bucket

Neaizmirstiet, ka zirgs ir zālēdājs, tā gremošanas sistēma ir piemērota, lai uzņemtu nelielu barības daudzumu ilgstošā laika periodā. Tādēļ nav ieteicams vienā ēdienreizē izbarot vairāk par 1.5-2.3 kg spēkbarības; ja nepieciešams dienas gaitā izbarot ievērojamu spēkbarības daudzumu, piemēram, 6 kg, tos jāsadala 3-4 ēdienreizēs.

Kad zirgs ir sasniedzis vēlamo ķermeņa kondīciju, papildus kaloriju daudzumu var samazināt līdz uzturēšanas līmenim. Papildus kalorijas var iegūt vai noņemt no eļļas, cukurbiežu graizījumiem, u.c., kas neietekmē zirga pamatdiētu kardināli.

3. Kalorijas jāpievieno pārdomāti

Ir vairāki veidi, kā pievienot kalorijas zirga ēdienkartei, taču ir svarīgi izsvērt, kurš no tiem jums nodrošinās lielāko ieguvumu par iztērēto naudu jeb – vairāk pārstrādājamās enerģijas (kaloriju) uz 1 kg.

Sastāvdaļa DE Mcal/kg Papildus kg/dienā
Auzas 0.7 2
Rīsu klijas 0.7 2
Cukurbiešu graizījumi (sausi, bez melases) 0.6 2.4
Lucernas siens 0.5 2.7
Eļļa 2.1 0.6

Cukurbiešu graizījumi ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem barības avotiem, ko pievienot uzbarojamo zirgu ēdienkartei. Tās satur daudz sagremojamas šķiedras, taču salīdzinoši maz kalorijas, tādēļ nākas izbarot lielos daudzumos, lai panāktu efektu. Rīsu klijām ir nedaudz lielāks sagremojamās enerģijas daudzums, 0.7 megakalorijas uz kg.sugarbeet1-254x300

Eksperti iesaka kaloriju papildināšanai izvēlēties parastu augu eļļu, jo tā dos efektu ātrāk nekā cukurbiešu graizījumi vai rīsu klijas, kā arī to jādod mazākos apjomos. Liela daļa grūti uzbarojamo zirgu ir izvēlīgi un kaprīzi ēdāji, tādēļ arī tie paliek tievi. Tiem nepietiek pacietības, lai notiesātu milzīgu maltīti, tādēļ, ja nespējat pierunāt zirgu apēst jau to, ko pašlaik viņam dodat, būs vēl grūtāk panākt, lai viņš noēd pāris liekus kilogramus cukurbiešu.

Kukurūzas eļļa ir labi zināms tauku avots, taču pēdējā laikā arī daudz kritizēts, jo satur maz Omega 3 taukskābes, bet daudz Omega 6 taukskābes. Abas ir būtiskas zirga organismā; Omega 3 taukskābēm ir pretiekaisuma darbība. Ja zirgs tiek aktīvi trenēts un noslogots un atrodas zināmā mērā „iekaisuma” stāvoklī, labāk izvēlēties tādu eļļu, kura satur vairāk Omega 3 taukskābes, piemēram, sojas eļļu vai rapšu eļļu.

Eļļu ieteicams pievienot pakāpeniski, 10-15 dienu perioda laikā palielinot devu līdz 1-2 tasītēm. Vairāk par 2 tasītēm nav ieteicams dot, jo tas pasliktina barības sagremojamību. Ja barībā ir par daudz eļļas, pastāv arī risks tajā izšķīdināt pārējās barības vielas.

Tirgū pieejami arī pulverveida koncentrāti, kas zirga ēdienkarti papildinās ar kalorijām, taču ir uzmanīgi jāizlasa uz iepakojuma rakstītais – ja tauku saturs tajā ir tikai 20%, tad ekonomiski izdevīgāk ir tomēr dot eļļu, kas satur 99% tauku. Ir iespējams iegādāties arī pulverveida augu eļļas koncentrātus, kuri satur 99% tauku; tie ir lietderīgi, ja ir jāuzbaro zirgs, kuram eļļa neiet pie dūšas.oil

Neatkarīgi no tā, kādā formā ir tauku avots – pulveris vai šķidrums, vai koncentrātu piedeva, tam ir jābūt līdzsvarā ar pārējo zirga ēdienkarti. Katru reizi, kad kaut ko pievienojat jau līdzsvarotai ēdienkartei, tas rada izmaiņas barības vielu sastāvā, tādēļ rūpīgi pārbaudiet, lai viss atbilstu normām.

4. Ievērojiet vienkāršību

Ja esat izmisīgi centies uzbarot savu zirgu, bet nekas nesanāk, ir ļoti kārdinoši mesties uz teju jebkuru piedāvāto risinājumu un pārlieku sarežģīt zirga ēdienkarti. Patiesībā vienkārša stratēģija un daudz pacietības ilgtermiņā sniegs vislabāko efektu.

Reizēm cilvēki piebaro zirgam pāris kilogramus cukurbiešu graizījumu, vēl pāris kilogramus rīsu kliju, tad vēl tasīti eļļas, kas galu galā ir par daudz. Pieturieties pie vienkāršām lietām, jo pamatā zirgam daba paredzējusi pārtikt tikai no zāles.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Informāciju sagatavoja Sigita Eitcena

Atpakaļ

2 komentāri

  • Sinjah

    Sinjah Cukurbiešu graizījumi ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem barības avotiem, ko pievienot uzbarojamo zirgu ēdienkartei. Tās satur daudz sagremojamas šķiedras, taču salīdzinoši maz kalorijas, tādēļ nākas izbarot lielos daudzumos, lai panāktu efektu. 1.Cik tas ir lielos daudzumos? Malti, sausi cukurbiešu graizījumi.. No cik līdz cik gramiem/kilogramiem var pievienot ikdienas ēdienkartei? 2. Vai var dot arī rafinētu eļļu"? (dzirdēts, ka nerafinēta ir labāka) 3. Vai graizījumu vietā var dot sarkanās bietes vai "lopu bietes" (baltas)

    11. februāris, 2011 @ 13.25
  • Garais

    Garais Es personīgi esmu pret produktiem, kas satur daudz cukura. Ir ļoti daudz pētījumu, kas velk paralēles starp laminītu un cukurotām pārtikām - cb graizījumiem, melasētiem mušļiem un citiem pārtikas produktiem, kas satur daudz cukura. Cukurs arī citādāk negatīvi ietekmē sporta zirgus, kam liela slodze. Galu galā papētot praktiski atklāju, ka daudzos staļļos zirgiem kategoriski aizliegts izbarot barības, kas satur augstu cukuru līmeni. (pie sacīkšu ziriem - auļotājiem, rikšotājiem un izturībniekiem) Tikai neprasiet kapēc, jo tad man vajadzētu sarakstīt veselu a4 lapu. Rapšu eļļa.... Bet kā ar spraukumiem? Rapšu spraukumi satur vairāk proteīna nekā graudi, bet tauku varētu būt ap 15 -30%. Es saviem zirgiem izbaroju saulespuķu spraukumus, bet tie saliīdzinoši ir dārgāki. Tādēl domāju par rapsi, bet nav informācijas par to vai tie būtu piemēroti zirgam. Spraukumi ir diezgan pateicīgi, sajaucot ar graudiem vai placinātu labību sanāk forš muslis, kas satur eļļu. Līdz ar to nav vajadzības laistīties ar eļļu un meklēt pa bodēm lētāku un labu eļļu.

    12. februāris, 2011 @ 14.28

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase