Kā zirgam ziemā novērst koliku risku

Aukstie ziemas vēji un mainīgās temperatūras arā visticamāk neizraisīs jūsu zirgam kolikas, bet šie faktori var veicināt izmaiņas zirga rutīnā un ēšanas paradumos, tā ietekmējot zirga labsajūtu.

Glenons Mejs, Teksasas Veterinārmedicīnas koledžas profesors sāsta: „Parasti ir vairāki iemesli kāpēc dažiem zirgiem ziemā kolikas ir biežāk kā vasarā – tiem nav iespēju ganīties, ūdens ir pārāk auksts, treniņi/zirga kustības nav tik intensīvas/regulāras.“

Pavasara ganību zāle satur daudz mitruma, tas palīdz barībai vieglāk „pārvietoties“ pa zirga gremošanas sistēmu. Ziemā nav kur ganīties un tāpēc iespējams, ka gremošanas process varētu tikt traucēts. Zirgiem ziemā dodiet kvalitatīvu sienu un nodrošiniet regulāru piekļuvi ūdenim. Dzīvnieka gremošanas trakts ir veidots tā, lai tas „uzņemtu“ lielu daudzumu zāles vai siena, tāpēc ieteicams spēkbarību dot pēc zāles vai siena.

Mejs informē, ka pazeminoties temperatūrai ārā, daudzos staļļos ir tendence dot zirgiem papildu spēkbarību, lai zirgs „saražotu“ pietiekami daudz siltuma. Jāņem vērā, ka palielinot ogļhidrātu daudzumu zirga uzturā, tiek nevajadzīgi noslogota zirga gremošanas sistēma. Tas nav risinājums. Aukstā laikā pats labākais ir dot zirgam vairāk sienu (noteikti ne spēkbarību), jo siens daudz efektīvāk zirgu „uzsildīs“.

Siena kvalitāte un pieejamība var arī negatīvi ietekmēt zirga uzņemtās barības daudzumu un gremošanu. Profesors ir pārliecināts, ka rupjš, pārāk sauss siens var izraisīt mīksto audu bojājumus gremošanas laikā zirga mutē. Šī „nenozīmīgā“ trauma var traucēt zirgam uzņemt barību nepieciešamajos apjomos.

Svarīgs ir arī zirga ūdens patēriņš. Zirgi aukstā laikā dzer mazāk, jo aukstums ārā samazina to kāri pēc ūdens. Ik dienas zirgam nepieciešami 37 – 45 litri ūdens, neatkarīgi no slodzes. Jāņem vērā, ja ūdens temperatūra būs zemāka par 7-8 grādiem (pēc celsija), tad zirgi daudz nedzers.

Ūdens trūkums zirga organismā var veicināt dehidratāciju un asins tilpuma samazināšanos, rezultātā samazinās mikroelementu daudzums šūnās un kaitīgo vielu absorbēšana. Ja zirgam netiek dots pietiekami daudz ūdens, ir ļoti liela iespēja, ka radīsies problēmas ar gremošanas sistēmu.

Glenons Mejs stāsta, ka sasalušas ūdens tilpnes krasi samazina ūdens pieejamību. Pat vismūsdienīgākie risinājumi – ūdens sildītāji, izolētas caurules, ūdeni sildošie elementi – var nedarboties. Ir svarīgi pārbaudīt zirga ūdens avotu regulāri.

Zirgi vēsturiski ir bara dzīvnieki-zālēdāji, kas ēdot pārvietojas dienas lielāko daļu. Tie bija mobili un „nepiesieti“ stallim un konkrētam barošanas režīmam. Regulāras fiziskās nodarbības palīdz zirga gremošanas sistēmai funkcionēt bez traucējumiem. Ja ir iespēja zirgu izlaist ārā kaut uz īsu laiku vai kopā ar to nedaudz pastaigāties – izmantojiet to. Ideālā variantā, zirgam lielākā daļa laika būtu japavada ganībās.

Ziemas mēnešos iespējams samazināt koliku risku, ja īpašu uzmanību pievērsīsiet zirga dzirdināšanai, siena kvalitātei (nedrīkst būt sapelējis, parāk sauss, putekļains) un fiziskajām aktivitātēm, saka Mejs.

Raksta atsauce

Informāciju sagatavoja Mare Pētersone

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase