Padomi cīņai ar spindeļu kāpuriem

Pavasaris un vasara jau vairs nav aiz kalniem, tāpēc piedāvājam nelielu informatīvu rakstiņu par spindeļu kāpuriem.

Pavisam mazi un īsti nemanāmi – spindeļu kāpuri var izraisīt vēdera bojājumus zirgam. Spindeļu 7 – 10 dienu ilgajā mūžā, spindeļu mātīte visbiežāk dēj savas oliņas uz zirga priekškāju apmatojuma. Viena mātīte var izdēt līdz 500 oliņām – tās izskatās kā mazas dzeltenas granuliņas uz zirga apmatojuma. Parasti nedēļas vai divu nedēļu laikā, zirgs nolaiza dažas no oliņām un uzņem tās savā ķermenī. Kad tās ir zirga mutē, oliņas sāk izšķilties par kāpuriem jau uz zirga mēles. Pēc tam no tās, tie pārvietojas pa rīkli uz vēderu, kur tie ieperinās. Kāpuri pavada 8 – 10 mēnešus vēderā, gatavojoties iekūņoties. Lielākie vēdera bojājumi rodas tieši šajā laikā. Bieži vien izeja uz tievo zarnu ir „aizbloķēta.” Smaga invāzija var novest pat pie smagām kolikām. Kad kāpuri ir iekūņojušies, tie kopā ar zirga mēsliem izkļūst ārā no tā ķermeņa. Ja inficētie mēsli netiek savākti un likvidēti, parazīti nobriedīs viena līdz divu mēnešu laikā un pieauguši dunduri atkal parādīsies pie zirga.

Tā kā spindeļu oliņas ir ārējas, mātītes dēj vairumu oliņu gada siltajos mēnešos. Oliņas parasti nepārdzīvo aukstos laika apstākļus.  Lai izvairītos no kāpuru ieperināšanās, zirgs ir jāattārpo ar attārpošanas līdzekli, kas satur ivermektīnu (ivermectin) vismaz 2 reizes gadā, saskaņā ar Jūsu attārpošanas kalendāru. Ivermektīns un moksidektīns (moxidectin) ir vienīgie attārpotāji, kas nogalina spindeļu kūniņas. Ja Jūsu zirgam ir smaga invāzija ar spindeļu oliņām, Jums vajadzētu attārpot zirgu vismaz 2 reizes siltajā sezonā (vislabāk konsultējoties ar veterinārārstu). Savukārt oliņas, kas ir piestiprinātas pie apmatojuma, noņemiet paši, ar speciālu nazi.

nazis

Mušas, odus un parazītus atbaidošu līdzekļu izsmidzināšana dienas laikā var palīdzēt samazināt oliņu daudzumu, bet tie pilnībā neiznīcina viņas un neaptur to pārvēršanās procesu.

Arī staļļa un ganību apkopšana un attīrīšana no inficētājiem mēsliem ir ļoti svarīga. Tas izjauc spindeļu dzīves ciklu un samazina atkārtotas inficēšanās risku.

Paldies Maijai Jostai par informāciju!

Tulkots no grāmatas Rachel Hairston, „The Essentials of Horsekeeping,” 2005.

Atpakaļ

20 komentāri

 • me

  me paldies, par informāciju... manuprāt, ārkārtīgi noderīgi un svarīgi zirgu turētājiem.... :)

  6. janvāris, 2011 @ 12.49
 • Fix

  Fix Vai tiešām runa iet par dunduru kapuriem? Dunduri taču līdzīgi kā odi, vairojas dabā, mitrās, dūkšņainās vietās...... Šādas oliņas dēj spindeles un kāpuri attīstās zirga vēderā. Attārpojot, ļoti labi atrodami sārti palieli kāpuri.

  6. janvāris, 2011 @ 15.10
 • Meisa

  Meisa Runa iet par Bots (angļu val.) un bot- fly. Zinu, ka spindeles bieži jauc ar dunduriem un otrādi. Bot - fly atrodamais tulkojums ir dundurs. Kā ir ar spindelēm, mēģināšu atrast. Maija

  6. janvāris, 2011 @ 18.23
 • Meisa

  Meisa Ļoti žēl, ka grāmatā nav rakstīts parazītu latīniskais nosaukums, tad būtu nepārprotama skaidrība.

  6. janvāris, 2011 @ 18.24
  • Nadina

   Nadina » Meisa Bott Fly Larvae .. mus diviem zirgime piemetas, lai ari olinas nav ne uz viena zirga visa stallii.. arkartigi pretigs paskats.. manai kevei uz luupam chulinjas, attarpoti visi zirgi regulari, bet re ka piemetas.. to Ivermectin pielietojam tagad, redzes kadas buz izmainjas. https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/q71/s720x720/1004933_10201955205985822_798132721_n.jpg

   28. augusts, 2013 @ 15.35
 • Vita

  Vita Varbūt vajag noskaidrot, pajautājot kādam vetārstam? Cik es zinu tās oliņas dēj spindzeles!

  6. janvāris, 2011 @ 18.30
 • Meisa

  Meisa "Spindeļu kāpuri ir parazīti, attīstās zem mājlopu vai savvaļas dzīvnieku ādas vai ķermenī. Pēc tam, izkļūstot ārā iekūņojas augsnē." (Pēc Latvijas Izglītības informatizācijas sistēmas datiem). Tātad spindeles iekūņojas augsnē, bet dunduru kāpuri, jau zirga vēderā. Pieļauju, ka jāuzmanās no abu kaitējuma un atšķirt viņas var īsts profesionālis.

  6. janvāris, 2011 @ 18.39
 • biologs

  biologs Dunduri – Tabanus (arī zeltači – Chrysops un akļi – Chrysozona) Dunduri ir daudz lielāki kā sīvā muša. Tie nepārdur ādu, bet pāršķeļ to, jo tiem ir griezējtipa mutes orgāni. Asinis sūc tikai dunduru mātītes, tēviņi pārtiek no ziedu nektāra. Kāpuri mīt purvos un mitrā augsnē. Tāpēc sevišķi daudz dunduru ir purvainās vietās. Dunduru kodieni satracina lopus, tāpēc dunduru laikā govīm pat manāmi samazinās izslaukums. Tāpat kā sīvās mušas, arī dunduri pārnēsā dzīvnieku un cilvēka infekcijas un invāzijas slimības ierosinātājus (piemēram, Sibīrijas čūlas un tularēmijas). Spindeles Spindeles bieži vien jauc par dunduriem. Spindele pieder pie citas sugas, tā nesūc asinis, jo nespēj pārdurt ādu. Pieaudzis kukainis pat neēd, tā mutes orgāni nav pilnīgi attīstīti. Parasti spindeles mātītes aplido lopus tāpēc, ka vajag “iekārtot” pēcnācējus. Zirga (kuņģa) lielā spindele – Gastrophilus intestinalis un govju (ādas) parastā spindele – Hypoderma bovis dēj oliņas dzīvnieka matos. Kāpuri ieurbjas ādā vai nokļūst dzīvnieka mutē, kad tas laiza ādu. Kāpuri ir parazīti, attīstās zem mājlopu vai savvaļas dzīvnieku ādas vai ķermenī. Pēc tam, izkļūstot ārā iekūņojas augsnē. Spindeles ir ļoti kaitīgas, jo lopi novājē, govīm samazinās izslaukums, ādas spindeles bojā ādu. Lai pasargātu lopus, to vilnu ieziež ar vielām, kas atbaida spindeles vai nonāvē iedētās oliņas un tikko no tām izšķīlušos kāpurus http://www.liis.lv/kukaini/slkuk5.htm

  6. janvāris, 2011 @ 21.29
 • Ilze

  Ilze (Ja Jūsu zirgam ir smaga invāzija ar dunduru oliņām, Jums vajadzētu attārpot zirgu vismaz 2 reizes siltajā sezonā.) Pēc manām domām jebkura invāzija sākumā ir jākonstatē, lai to varētu sekmīgi ārstēt. Vācijā ir veikti vairāki pētījumi šajā sakarā, un nevienam vairs nav noslēpums ka daudziem parazītiem veidojas rezistence pret medikamentiem pārāk bieži un nepareizi tos lietojot. Tur vetārsti iesaka pirms attārpot veikt analīzes, lai noskaidrotu kādus medikamentus, un cik daudz lietot. Ir izstrādātas selektīvās attārpošanas metodes, kas atšķiras pieaugušiem zirgiem un kumeļiem (kumeļi un jaunzirgi līdz 3 gadu vecumam ir pakļauti biežākām un lielākām parazītu invāzijām jo to imunitāte vēl nav nostiprinājusies). Dānijā un ASV selektīvās metodes jau veiksmīgi darbojas, arī Vācijā zirgu īpašniekiem ir ļoti pozitīva attieksme pret kontrolētu un selektīvu zirgu attārpošanu.

  6. janvāris, 2011 @ 22.11
 • admin

  Zirgam.lv Tad jau tiešām būs tās būs spindeles! Izņēmām arā dundurus, ielikām rakstā spindeles. Paldies visiem par padomiem un komentāriem. To briesmoņu "oriģinālais"nosaukums ir spindele, bet tautā tās dēvē par spindzelēm.

  7. janvāris, 2011 @ 11.28
 • margarita

  margarita Kas ir neaptverami bojājumi??? Mīļās meitenes, fenderējot gabaliņus no ārzemju interneta vietnēm vai citur, tomēr padomājiet par latviešu valodu.

  7. janvāris, 2011 @ 15.34
 • admin

  Zirgam.lv Paldies margarita par acīgumu. Izlabojām! Iesakām gan nebūt tik kritiskai, jo portāla darbība ir balstīta uz entuziasmu un draudzīgu sadarbību, tas nozīmē, ka ir tikai normāli, ka rakstu tulkotājam ieviešas pa kādai kļūdiņai.

  7. janvāris, 2011 @ 16.19
 • margarita

  margarita Tas nebūt nav normāli, ja cilvēki nemāk izteikties latviešu valodā. Par attaisnojumu nevar būt ne darba niecīgā samaksa, ne kas cits. Ja cilvēks ir latvietis, viņš arī latviski raksta, pat zogot informāciju. Paši savus rakstus jau nespējat sacerēt.

  7. janvāris, 2011 @ 17.09
 • admin

  Zirgam.lv Paldies par pārdomām!

  7. janvāris, 2011 @ 17.29
 • Elīna

  Elīna Nu Margarita,nevajag būt tik rupjai.!!!Katrs pieļauj pa kādai kļūdiņai un domāju ,ka Tu arī pieļauj kļudas!

  8. janvāris, 2011 @ 15.10
 • Klamburs

  Klamburs ++ Elīnai. Margarita, uztaisi pati savu mājaslapu par zirgiem, un lūdzu, taisi savus rakstus, nevis kopē kaut ko ( ko tu sauc par zagšanu) un raksti tīrā Latviešu valodā. Tad mēs tur ieiesim un sāksim tikai ērti drukāt visādus stulbus komentārus :)) Gribētos redzēt kā tu to izdarīsi. Varbūt ej pati izpēti spindeles, lai pareizi uzrakstītu visu, pat nosaukumu. :)

  9. janvāris, 2011 @ 0.23
 • me

  me Margarita, tieši šeit ir problēma, kāpēc Latvijā jāšanas sports un zirgkopība neattīstās tik raiti kā daudzās citās valstīs- mēs par maz interesējamies par jauniem atklājumiem utt, un ,protams, arī par maz tulkojam ārzemju rakstus un grāmatas, tādējādi informācijas cilvēkiem kuri nepārzin daudz valodu, bet interesējas par zirgiem ir par maz. Manuprāt šis ir pirmais portāls, kurš patiešām kaut ko dara lietas labā un tulko mums tik ļoti svarīgo informāciju, kas ietekmē mūsu zirgu labsajūtu un mūsu jāšanas prasmes. Vēlos izteikt lielu paldies portālam zirgam.lv par lielu ieguldījumu zirdzinieku informēšanā par jaunāko zirgu pasaulē! :))

  9. janvāris, 2011 @ 20.42
 • pele100

  pele100 Meitnēm no zirga.lv cepuri nost,par to ko dara.Turaties!Jo nekad nebūs labi nevienam,tikai mēles kulsta.Izturību Jums!

  29. augusts, 2013 @ 9.15
 • Spindeles

  Spindeles http://static.wixstatic.com/media/5cf352_15d3b3739d8644219143478ce303839d.jpg_srz_p_192_107_75_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz Tieši šobrīd tā izskatās liela daļa zirgu kuņģu, tagad ir tieši šī gastrofīļu stadija. Neaptverami bojājumi - bojā kuņģa sienu, traucē barībassagremošanai, samazina imunitāti, rada ānēmiju, nu un tālāk - kuņģa čūlas, kolikas, utt. To nu Margaritai būtu jāsaprot pašai. Lielākoties īpāši tīrā ivermektīna mīļotājiem - 12 ml 2x gadā nav risinājums.

  6. marts, 2015 @ 19.34
 • Gvido

  Gvido Tas būtu un ir tikai loģiski, ka spindele izdēj oliņas uz dzīvnieka, bet man pašam personīgi spindele uz pleca uzlika ap 8mm garu, baltu, dzīvu, kustīgu, mitru lipīgu kāpuru. Nesaprotu kā tas iespējams. Tai mušai kāpuru inkubators un lidinās apkārt meklējot potenciālos upurus?

  30. jūnijs, 2020 @ 13.51

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase