Kā atdzesēt zirgu pēc treniņa?

Cik daudz zirgs dzer un cik daudz ūdens tam ir nepieciešams? Vai pēc treniņa zirgam var dot dzert ūdeni un kā zirgu pareizi atdzesēt? Tie ir jautājumi, kas daudziem šķitīs paši par sevi saprotami, taču, papētot avotus, kas sniedz atbildes uz šiem jautājumiem, jāatzīst, ka daudzas aksiomas patiesībā ir tikai mīti.

Zirgs, kura svars ir 450 kg vidēji dienā izdzers 20 līdz 35 litrus ūdens. Šis ir apjoms, kas zirgam nepieciešams, lai neiestātos atūdeņošanās. Palielinoties zirga darba apjomam, pieaugs arī ūdens apjoms, ko zirgs dienā izdzers. Piemēram, zirgs var zaudēt piecus līdz astoņus litrus ūdens stundā garā izjādē karstā laikā, bet zirgs, kas piedalās skriešanās sacensībās, zaudēs vienu līdz pieciem litriem šķidruma viena skrējiena laikā. Tas, ka zirgs var zaudēt tik daudz ūdens, kā arī tas, ka zirga veselībai svarīgs ir elektrolītu līdzsvars, jūs noteikti negribēsiet atturēt izslāpušu zirgu no dzeršanas. Atūdeņošanās var radīt vairāk problēmu, nekā teorētiska ūdens pārdzeršanās. Patiesībā atūdeņošanās var radīt kaitējumu un problēmas, kas būs daudz nopietnākas par vecu sievu stāstiem par to, ka sakarsušam zirgam nedrīkst dot dzert.

Galvenais, kas jāievēro, dodot dzert sakarsušam zirgam, ūdens jādod bieži un mazās devās. Mērķis ir nodrošināt zirgu ar nepieciešamo ūdeni, nevis pēc tam mēģināt cīnīties ar atūdeņošanos, ko radījusi darba slodze. Ja esat devies izjādē, kas ir garāk par stundu, ir pilnīgi normāli ļaut zirgam mazliet padzerties no kāda avotiņa, kā arī atgriežoties, iedot tam vienu trešdaļu spaiņa ūdens. Pēc 15 līdz 30 minūtēm piedāvājat zirgam vēl trešdaļu  spaiņa ūdens. Kad esat zirgu apkopis un notīrījis, dotiem tam veselu spaini ūdens.

Pareizi atdzesējot sakarsušu zirgu, jūs arī palīdzēsiet zirgam atkopties no slodzes. Daudzi jātnieki zina, ka nedrīkst zirgu vest stallī, ja pēc slodzes zirgs elpo, plaši ieplestām nāsīm. Kā jebkuram sportistam, arī zirgam jāļauj atdzist pēc treniņa. Zirgam jāļauj mierīgi pasoļot vismaz piecas minūtes. Tas ļaus zirga pulsam nomierināties, vienlaikus nodrošinot normālu asinsriti. Pareiza atdzišana ļaus zirgam arī mazliet izstaipīties, tādā veidā atbrīvojoties no pienskābēm, kas uzkrājušās muskuļos.

Zirgu pēc treniņa var arī noskalot ar ūdeni, kas samazinās zirga ķermeņa temperatūru un izskalos sviedrus no tā spalvas, tādā veidā pasargājot zirgu arī no dažādām iespējamām dermatoloģiskām problēmām. Protams, ūdens nedrīkst būt ledaini auksts.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska


Atpakaļ

7 komentāri

 • domiga

  domiga Šeit nav pieminēts, kādā gadalaikā zirgu var mazgāt ar ūdeni. Es ceru, ka kāds nemēģinās zirgu mazgāt ziemā ar siltu ūdeni?

  29. decembris, 2010 @ 13.30
 • me

  me Šeit vispār nav nekas minēts par gadalaikiem, man gribētos zināt vai arī ziemā zirgam var šādi dot ūdeni pēc treniņa.

  1. janvāris, 2011 @ 12.49
 • ardis

  ardis Ziemā saviem zirgiem dodu pēc treniņa( pajūgu braukšana) tikai siltu, viegli remdenu ūdeni. Uzreiz pēc darba vai treniņa dodu puspaini, lai padzeras, izskalo muti, tad atsoļo zirgu. Kad ved stallī, stāvvieta ir sakārtota un var dot jau spaini ūdens, bet tikai siltu. Līdz šim nekāds sliktums nav novērots. Ziemas laikā, kamēr zirgs navpilnīgi sauss, nomainu divas segas(flaneļa).

  1. janvāris, 2011 @ 21.56
 • admin

  Zirgam.lv Paldies par jautājumiem! Tie palīdz mums labāk piemeklēt tēmas. Papētīsim šo tēmu mazliet plašāk un mēģināsim rast atbildes uz jautājumiem.

  3. janvāris, 2011 @ 9.42
 • admin

  Zirgam.lv Par zirgu apkopšanu pēc treniņa ziemā var lasīt rakstā "Kā atdzesēt zirgu pēc treniņa ziemā", kas publicēts 2011.gada 3.janvārī.

  4. janvāris, 2011 @ 9.39
 • Madara

  Madara Domingo, kāpēc ziemā nevarētu mazgāt zirgu?

  5. janvāris, 2011 @ 14.38
 • me

  me ziemā zirgu var mazgāt, ja stallī ir pieejama tāda lieta kā solārijs un treniņi pārsvarā notiek manēžā ;)

  7. janvāris, 2011 @ 13.46

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase