Vai izmantot piešus, ja zirgs ir slinks?

Horse&Rider decembra izdevumā kāda no lasītājām uzdevusi jautājumu: Mani draugi man ieteica lietot piešus, jo mans zirgs ir ļoti slinks. Vai man klausīt padomam?

Uz jautājumu atbild trenere no Lielbritānijas Minete Raisa Edvardsa (Minette Rice Edwards).

Ir jāmēģina noteikt zirga slikuma cēlonis – vai to rada garlaicība, diskomforts, īgnums, nepareizi/neskaidri signāli no jātnieka. Vai Jūs jājot neesiet sasprindzis, sagāzies uz priekšu vai atpakaļ? Varbūt zirgam ir kāda veselības problēma, kas neļauj tam pilnvērtīgi strādāt?

No sākuma es ieteiktu noskaidrot zirga veselības stāvokli, uztaisot asins analīzes. Nepieciešams pārliecināties vai zirgam nav kāda saslimšana, tārpi, mazasinība. Šīs problēmas var ietekmēt zirga darbaspējas un enerģijas līmeni. Ir vērts aicināt veterinārāstu, lai tiktu pārbaudīta arī zirga vispārējā pašsajūta – vai tam nav pastiprināti jutīga mugura, vai tas nav nedabiski stīvs. Veterinārāsts vai specializētās barības izplatītāji arī varētu Jūs konsultēt par zirga uzturu – iespējams, ka zirgs nesaņem visu nepieciešamo vai gluži otrādi – labumu ir par daudz.

Ja pēc analīzēm un veterinārārsta apskates, tiek konstatēts, ka zirga veselība ir laba, tad nākošais solis būtu izvērtēt vai zirgs ir piemērots aktivitātēm, kas no tā tiek prasītas. Var gadīties, ka zirgs ir īgns un garlaikots, jo tas tiek par daudz nodarbināts vai tā treniņi ir ļoti vienveidīgi.

Der kritiski paskatīties arī uz savu uzsēdi, jo ļoti iespējams, ka Jūs neļaujat zirgam brīvi kustēties, jo esat sasprindzis, ar saspringtu mugurkaulu, pleciem, rokām, gurniem, ceļiem un pat pirkstiem. Centieties atslābināties! Noteikti apsveriet domu palūgt kādam pieredzējušam trenerim Jūs no malas pavērot un pamācīt.

Līdz šim neesmu pieminējusi pašus piešus. Uzskatu, tos nepieciešams lietot tikai, lai papildinātu pavadu darbību. Tos nebūtu jāizmanto, lai piespiestu kustēties slinku zirgu. Lai piešus izmantotu pareizi, Jums ir jābūt pieredzējušam jātniekam ar ļoti „mierīgām“ kājām.

Labāk zirgu pamudiniet kustēties ar pareizā vietā un laikā pielietotu steku, bet ne padarot tā sānus nejūtīgus, nemitīgi tos bakstot ar piešiem.

Top padoms:

Ja zirgs šķiet slinks un nelabprāt dodas uz priekšu, palūdziet kādam profesionālim pārbaudīt vai segli zirgam der pareizi. Bieži vien – ja segli zirgam labi neder, tas izjutīs diskomfortu un nevēlēsies doties uz priekšu.

Informācija no Horse&Rider 2010 decembra numura

Rakstu sagatavoja Mare Pētersone

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase