Ziemas darbs manēžā

Ziemā aktīvie jāšanas sporta treniņi lielākoties notiek manēžās – allaž četras sienas deguna priekšā un vienmēr viena un tā pati programma. Kā padarīt ziemas treniņus interesantākus gan sev, gan zirgam, aplūkosim tuvākajos pāris rakstos. Šos padomus sniedz vācu trīscīņas meistari Ingrīda Klimke un Karstens Huks.

Aukstajā gada laikā zināmus spēles un izklaides elementus ziemas treniņos var ieviest, izmantojot konusus, kavaletti, blokus, kārtiņas – teju visu, kas daudzos staļļos atrodams ekipējuma kambaros. Tādējādi var ne tikai ieviest pārmaiņas vienmuļajā treniņu kārtībā, bet arī dažādi un vispusīgi attīstīt zirga spējas un pieslīpēt dažādas iemaņas pirms nākamās sacensību sezonas.

Vingrinājumi ar konusiem

Pavisam parasti plastmasas konusi lieliski noder dažādiem vingrinājumiem manēžā.

1. Vingrinājums – serpantīns.

Serpantīns ar 3 cilpām: 2 konusu pāri uz viduslīnijas veido vārtus, caur kuriem jāiziet serpantīnā. Pagriezienā pāris metrus no sienas arī ir novietots konuss.

1

Uzdevums: Soļos un rikšos jāizjāj apkārt konusiem un cauri „vārtiem” tā, lai serpantīna cilpas būtu vienādas un nepieskartos konusiem. Tālākā treniņu gaitā var vārtos uz viduslīnijas veikt pāreju (rikši-soļi-rikši, soļi-apstāšanās-soļi, rikši-apstāšanās-rikši). Advancētākiem jātniekiem iespējams serpantīnu izjāt sakopotos lēkšos un vārtu punktā veikt kājmaiņu (lēkšos vai caur soļiem).

Pozitīvais blakusefekts: Biežā virziena maiņa uzlabo zirga lokanību un nostādnes, jo šaurajos pagriezienos iekšējai pakaļkājai jāuzņem lielāka slodze, bet pārejas veicina atbrīvotību. Precīzā jāšana attīsta jātniekā spēju dot smalkākas un konkrētākas komandas.

2. Vingrinājums – volts

Volti un apļi: uzstādiet četrus konusus voltā (piemēram, manēžā pie A vai C un X attiecīgi).

2

Uzdevums: Soļos, rikšos un vēlāk arī lēkšos izjāt volta līniju. Voltā pie katra konusa veikt pāreju: soļi-rikši, rikši-soļi, lēkši –rikši utt. Advancētākiem jātniekiem iespējams pie katra otrā konusa veikt kājmaiņu, tādējādi mainot kontrlēkšus un parastos lēkšus. Voltā īpaša uzmanība jāpievērš pareizam ielocījumam un nostādnei.

Pozitīvs blakusefekts: Figūras tiek precīzi izjātas, attīstot spēju veikt elementus un pārejas konkrētā punktā. Uzlabojas diagonālā jātnieka komandu veikšana, kā arī zirga gareniskais ielocījums un kontakts. Jātnieks iemācās labāk zirgu „ierāmēt”. Pārejas no vienas gaitas otrā veicina atbrīvotību un caurlaidību. Kājmaiņas un pārejas no kontrlēkšiem uz parastajiem lēkšiem un atpakaļ attīsta līdzsvaru un zirga iekšējās pakaļkājas aktivitāti; zirgs iemācās arī labāk reaģēt uz ātrām komandām, kas seko viena otrai.

3. vingrinājums: Slaloms

Uzstādiet 3-4 konusus ar 4-6 metru attālumu cienu no otra uz viduslīnijas.

Uzdevums: Sākumā soļos, tad rikšos izjāt apkārt konusiem ar vienmērīgu attālumu. Advancētāki jātnieki var to veikt sakopotos lēkšos. Slaloma vingrinājums labi der nodarbībām grupā. Ja manēža ir brīva, šādus slaloma vingrinājumus var uzstādīt gar abām manēžas garajām sienām. Divi jātnieki var mēģināt izjāt katrs savu slaloma trasi, nenogāžot nevienu no konusiem.

3_1

Pozitīvs blakusefekts: Tiek veicinātas reaģēšanas spējas un lokanība; zirgam esot pareizā kontaktā, pateicoties ātrajai un biežajai virziena maiņai uzlabojas ielocījums. Jātnieks iemācās elastīgi un ātri pielāgot savas komandas un zirgu labāk „ierāmēt”.

Svarīgi! Steidzoties komandas nedrīkst kļūt neprecīzas vai rupjas, jātnieks nedrīkst sākt vilkt ar pavadām.

3_2

Konusu vingrinājumu mērķis ziemas treniņiem: ieteicams divreiz nedēļā izmantot treniņos konusu vingrinājumus. Tie treniņu programmā ienes izmaiņas un sava veida izklaidi, vienlaikus palīdzot uzlabot daudzas treniņu nianses un sadarbību starp jātnieku un zirgu. Prasības ir jāpaaugstina tā, lai katru nākamo uzdevumu varētu bez problēmām veikt vispirms soļos, tad rikšos. Ja tas izdodas, palieliniet pāreju skaitu. Ja arī tas vairs nesagādā nekādas problēmas, iesaistiet uzdevuma veikšanā arī lēkšu elementus. Prasmīgākiem jātniekiem mērķis ir ziemas mēnešu noslēgumā bez problēmām un viegli spēt veikt visus trīs vingrinājumus to sarežģītākajā variantā.

Avots: St. Georg.

Sagtavoja Sigita Eitcena

Atpakaļ

2 komentāri

  • NEKAS

    NEKAS lieciet vairāk idejas un šadus rakstus,lai mēs-jātnieki un treneri savā ikdienas darbā varētu pasmelties šo to jaunu, :)

    20. decembris, 2010 @ 17.20
  • nez

    nez Pievienojos NEKAS viedoklim!

    27. decembris, 2010 @ 10.57

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase