Pēta 2000 gadus vecus zirgu skeletus

Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados vulkāna izvirduma apraktajā pilsētā Pompejā, Itālijā kādā stallī tika atklāti vairāki zirgu skeleti. Tad pētnieki uzskatīja, ka ir atklāta jauna, nu jau izmirusi zirgu šķirne. Apmēram desmit gadus pēc veiktajiem izrakumiem skeletiem tika veiktas DNS analīzes un tika atklāti divu veidu DNS – zirga un kāda DNS mutācija. Taču nesenie britu pētnieku atklājumi liecina par to, ka iepriekšējie pieņēmumi nav bijuši gluži precīzi.

Kad mūsu ēras 79.gadā notika Vezuva izvirdums, Itālijas pilsēta Pompeja ar visiem tās iedzīvotājiem tika aprakti zem gandrīz desmit metru biezas pelnu kārtas, tādā veidā sasaldējot tās iedzīvotājus laikā un telpā. Popmeju atklāja 1599.gadā, bet lielāka mēroga izrakumi tika uzsākti tikai 18.gadsimta vidū un turpinājās vairākus gadsimtus.

Kad arheologi sāka mājas ar nosaukumu Casti Amanti staļļu izrakumus 1987.gadā, tika atklāti vairāki zirgu skeleti. Bet tikai 2004.gadā, kad itāļu zinātnieki izpētīja skeletu DNS, pētnieki uzskatīja, ka viņu rokās ir pārsteidzošs atklājums.

Šo ģenētisko pētījumu rezultātā pētnieki secināja, ka viens no atrastajiem skeletiem piederējis izzudušai zirgu šķirnei. Tā kā nebija šaubu par šo pētījumu patiesumu, zinātnieki publicēja pētījumu rezultātus. Tikai nesen pētnieki vēlreiz ķērās klāt skeletiem, lai veiktu atkārtotus pētījumus. Nebija vajadzīgs ilgs laiks, lai secinātu, ka kaut kas nav kārtībā ar iepriekš veikto testu rezultātiem un to interpretāciju. Izrādās, ka atklātais nemaz nebija zirga DNS, bet gan tas piederējis ēzelim.

Lai gan jaunais atklājums liecina par to, ka Pompejā netika atrastas liecības par izzudušu zirgu šķirni, tomēr pētniekiem paveras jaunas iespējas uzzināt kaut ko vairāk par seno ēzelīšu audzēšanu. Ēzeļi sākotnēji cēlušies no Āfrikas – no Somalījas un Nūbijas. Pompejā atrastais ēzelītis cēlies no Somālijas līnijas. Citās Eiropas valstīs atrodami ēzeļi ar jauktām līnijām, gan no Nūbijas, gan Somālijas savvaļas ēzeļiem. Pompejas DNS apstiprina to, ka Somālijas līnija ir jau bijusi zināma Romas impērijā pirms diviem tūkstošiem gadu.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Informāciju sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase