Kā darbojas zirga “apkures sistēma”

Kad pienāk rudens, mēs jau labi zinām, ka tuvojas sals un sniegs, taču bieži vien brīdī, kad aiz loga temperatūra noslīd zemāk par nulli un no gaisa sāk birt sniega pūkas, jūtamies pavisam nesagatavoti. Zirgi, turpretim, jau laikus gatavojas ziemai un aukstumam.

Zirgi var būt ļoti izturīgi. Dienā, kad temperatūra noslīd zem nulles, zirgs jutīsies silti un ērti. Tik silti, ka pat pieliekot tam pie sāniem rokas, tās aukstā dienā var sasildīt. Ir grūti iedomāties, kā zirgs var justies tik labi, ja mēs paši esam satuntulējušies tā, ka knapi varam pakustēties.

Zirgs būtībā ļoti veiksmīgi prot sevi sasildīt, patiesībā ir tā, ka zirgam pat vieglāk ir sevi sasildīt, nekā atdzesēt. Un ir vairāki veidi, kā zirgs to panāk, bet galvenais – zirgam ir sava krāsniņa. Ja krāsniņā liek pareizo degvielu, radīsies siltums. Zirgam šī degviela ir pareiza barība. Daži barības veidi šim mērķim ir vairāk piemēroti, nekā citi.

Rudenī zirgi, kam ir atbilstoša barība, sāk uzkrāt tauku rezerves, radot tādu kā izolāciju un uzglabātas enerģijas avotu. Zirgi pieņemas svarā, ja ir labas ganības. Tad, kad Māte daba nokaisa zemi ar sniegu vai tad, kad zāle nav pārāk laba, zirgi ir uzkrājuši kalorijas, lai varētu uzturēt siltumu un lai nebūtu jāstaigā badā, ja tāda situācija rastos. Lai gan visticamāk šis ir evolūcijas ceļā radies risinājums, nedomājiet, ka pārāk resniem zirgiem būs vieglāk pārlaist ziemu. Liekais tauku slānītis varētu palīdzēt, bet tas ātri tiek patērēts, kad iestājas aukstums.

Lai gan daudziem tas varētu nepatikt, bet zirgiem rudenī uzaug biezāks kažoks, lai saglabātu siltumu. Spalva sāk augt tad, kad dienas kļūst īsākas, nevis tad, kad kļūst vēsāks, kā daudzi uzskata. Dienas garuma izmaiņām ir lielāka ietekme uz spalvas maiņu, nekā aukstumam, jo tad, kad uznāk aukstums, zirgam jau jābūt tērptam ziemas kažokā. Taču ziemas kažoks nav vienīgais risinājums, lai zirgs saglabātu siltumu. Biezā spalva aizsargās, kad krīt sniegs un pazeminās temperatūra, taču stiprā vējā un lietū zirga ziemas kažoks var zaudēt savas izolējošās īpašības. Šādā laikā zirgs tērēs vairāk kaloriju, lai saglabātu siltumu, tādā veidā ļoti ātri tērējot uzkrātās rezerves.

Bez iepriekš minētajiem līdzekļiem zirgam ir arī vēl viens veids kā saglabāt siltumu, proti, ēdot!

Cilvēkam bieži vien karsta tēja vai buljons būs nepieciešams, lai sasildītos aukstā dienā, bet šāda metode nebūt piemērota zirgam. Silts ēdiens, piemēram, putra no maisījuma un karsta ūdens uz laiku var aizdzīt vēsumu, taču tas nepalīdzēs uzturēt siltumu visas nakts garumā. Siens ir tas, kas palīdzēs zirga iekšējai krāsnij kurties aukstā laikā.

Siltumu rada tas, kādā veidā siens tiek pārstrādāts. Sienu pārstrādājot, rūgšanas procesā rodas ilglaicīgs siltums. Līdzīgi kā tas ir tad, kad aukstā laikā siltums rodas zirgu mēslu kaudzēs. Zirgi šo siltumu izmantot, lai saglabātu ķermeņa siltumu, tādēļ zirga īpašnieka pienākums ir nodrošināt zirgu ar labas kvalitātes sienu, no kura zirgs var gūt nepieciešamās uzturvielas. Jo siena kvalitāte ir labāka, jo vairāk sienu zirgs var ēst un arī ēdīs. Arī graudiem ir liela nozīme ziemā. Daudzi uzskata, ka graudi un it īpaši kukurūza ir “sildoša” barība. Patiesībā neliels apjoms enerģiskās barības radīs siltumu tikai īsam brīdim. Ar sienu zirgs ne tikai saņem kalorijas, bet arī siltumu no tā pārstrādes. Protams, graudaugi arī nepieciešami, taču tie ātrāk pārstrādājas un nerūgst, tādējādi neradot siltumu.

Zirgi, kas dzīvo stallī visticamāk ziemā daudz laika nepavadīs ārā, iespējams vienīgi tad, kad ārā spīd saule vai arī tad, kad laiks ir mierīgs, un arī tikai uz pāris stundām. Zirgam, kas dzīvo siltā stallī “zem segas”, pašam nav jārada siltums kā tiem zirgiem, kas ir ārā aukstā laikā. Taču, ja jūs savu zirgu turat ārā ilgāk, tad jums jādara viss, lai nodrošinātu to, kas zirgs jūtas labi un ērti. Tas it īpašī svarīgi veciem zirgiem. Tad jāseko, lai vecs zirgs strauji nezaudē svaru.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase