Mazāk pakaiši – vairāk naudas un laika

Samazinot pakaišu daudzumu zirgiem, ir iespējams ietaupīt savu naudu un laiku. Stalli būs iespējams iztīrīt vieglāk un ātrāk, jo nebūs cītīgi jāmeklē mēsli, kas paslēpušies biezajā skaidu vai salmu kārtā. Rezultātā Jums ārpus staļļa būs mazāk “pārstrādājamo čupu”. Ja dodiet priekšroku kompostam, tad tajā būs mazāk oglekļa un komposts pārstrādāsies ātrāk un to varēs izmantot, lai mēslotu ganības.installing-mats2

Nav prāta darbs samazināt pakaišu daudzumu, nerēķinoties ar zirgu veselību, bet vairums staļļu īpašniekiem patīk zirgu boksus padarīt līdzīgus cilvēku gultām – mīkstus, dziļus un pūkainus. Zirgiem nav dabiska nepieciešamība pēc mīkstas un pūkainas gultas, tāpēc tā nav obligāta.

Panākumu atslēga, samazinot pakaišus

Visa pamatā ir gumijas paklāji (jā, tagad visi sarauks degunus un teiks, ka zem tiem krājas urīns un dzīvo baktērijas, bet lasam visu līdz galam). Gumijas paklāji ir ideāli zirgu veselībai, jo tie nodrošina ļoti labu un stabilu pamatu. Zirgam pavisam noteikti nebūs veselīgi stāvēt uz nelīdzenas, iedobainas, kunkuļainas, slapjas virsmas, jo tā tiek noslogotas locītavas un mīkstie audi. Var konsultēties arī ar veterinārārstiem un kalējiem, bet vairums no tiem atbalstīs līdzenu un stabilu virsmu.

Gumijas paklāji ir līdzeni un ir ļoti viegli no tiem savākt mēslus un slapjus pakaišus, bet atstāt tikai sausos. Paklāji ir labs risinājums pakaišu samazināšanai – tos var kaisīt daudz mazāk vai arī kaisīt tikai zirga “tualetes” vietās (vietās/stūros, kur zirgs parasti nokārtojas).

Gumijas paklāju lietošana

Paklāji funkcionēs tikai tad, ja tie tiks pareizi novietoti. Paklājs no sienas līdz sienai ir gludi jāieklāj boksā, tam nedrīkst būt šķirbas vai spraugas, lai nepieļautu šķidruma nokļūšanu zem tā. Ja vēlaties, lai zirgs boksā urinētu kādā konkrētā vietā – kaisiet pakaišus tikai tur. Kā izrādās – zirgiem nepatīk čurāt tur, kur “šļakstās”.no-bedding

Nākošais solis: jāmeklē iespēja samazināt pakaišu daudzumu, jo pakaišu galvenais mērķis ir uzsūkt urīnu un mitrumu. Ja vien zirgam nav kāda trauma vai tas atgūstas pēc operācijas un ir spiests uzturēties boksā ilgu laiku, liels daudzums pakaišu nav nepieciešams. Novērtējiet situāciju. Vai zirgi 24 stundas dzīvo ārā? Vai boksi primāri ir domāti barošanas reizēm un glābiņam no slikta laika? Ja atbilde ir  jā, tad Jums nevajag biezu kārtu ar pakaišiem. Samaziniet pakaišu daudzumu – kaisiet pakaišus tikai noteiktās vietās vai plānā kārtiņā. Karstos vasaras mēnešus iespējams pat pilnībā iztikt bez pakaišiem. Jāpatur prātā, ka zirgiem, kas regulāri atrodas stallī, nepieciešama pakaišu kārta, kas pilnībā spēj uzsūkt urīnu un mitrumu.

Lielākais mīnuss, gumijas paklāji ir dārgi.

Zirgam.lv vēlētos uzzināt no saviem lasītājiem – vai kaut kur Latvijā ir iespējams nopirkt šādus gumijas paklājus? Pārsvarā jau izvēlas koka vai betona grīdu, bet gumija patiešām šķiet zirga kājām draudzīgs variants. Kāda Jums pieredze ar boksu grīdām?

Raksta atsauce

Informāciju sagatavoja Mare Pētersone

Atpakaļ

5 komentāri

 • domiga

  domiga Ir pieredze. Šajā stallī gumijas bokšos bija no kvadrātiem apm. 1x1m. tie bija salikti kompakti, tomēr gaiss bokšos bija briesmīgs. Pa tām šķirbām urīns tomēr nokļuva apakšā un tas radīja smaku. Padomājiet ar prātu- izlejiet pusi no spaiņa ūdeni boksī, kur būs gluda grīda un pakaiši teiksim 10cm biezumā. Redzēsiet, ka ūdens aizskalos skaidas prom. Radīsies peļķe. Ja zirgs gribēs parotaļāties ar kaimiņu, vai izdarīs kādu dīvaināku kustību, viņš slīdēs. Pamēģiniet paši uz slapjas grīdas paslidinārties? Jūs redzēsiet, cik labi slīd. Man vienreiz labs iejādes ērzelis guva traumu visam mūžam. Tie zirgi, kuri piedzima šajā stallī, iemācījās piecelties uz gumijām, bet tie, kuri tika atvesti, mocījās ilgi, jo ceļoties augšā kājas slīd. Mēs taču nestāvam boksī ar lāpstu visu diennakti. Ta ir mana pieredze.

  27. oktobris, 2010 @ 11.04
 • ro

  ro Pieredze ar liellopiem rāda, ka uz gumijas paklājiem tik un tā vajag daudz pakaišus, jo dzīvniekiem rodas izgulējumi, tie nejūtas komfortabli, retāk guļ.

  20. decembris, 2010 @ 23.40
 • indra

  indra Zirgam.lv....Gumijas paklājus var nopirkt jebkurā lauksaimniecības dzīvnieku aprīkojuma veikalā visā Latvijā. Rīgā visiecienītākā ir Lytagra Maskavas ielā,tur arī visdažādākās zirglietas. Tik uz gumijas grīdām vajag pakaišus tik un tā,jo tie slīd.

  13. maijs, 2015 @ 6.39
 • elī

  elī Maniem zirgiem ir māls un pa virsu gumijas paklāji. Bet vecie, laikam kāda laukuma segums bijis. Apm 90cm*1,5m, ar nedaudz grumbuļainu virsmu. Šķiet, ka zirgiem labi. Kaisu tāpat pietiekoši, lai nesūcas tik daudz pa spraugām. Starp mālu un gumiju man plēve vairākās kārtās. Katru vasaru visu izņemu un izmazgāju. Nav ideāli, bet man ļoti patīk. Negribētu savus zirgus uz betona turēt.

  13. maijs, 2015 @ 11.26
 • FB_1845746699

  Evita Baradovska gumijas segums neslīd, tai jābūt pulētajai gumijai lai slīdētu! Ar vien vairāk sacensību organizatori un lielu staļļu īpašnieki izvēlas gumijas bruģi, asfalta vai parastā bruģa vietā, kurš tiešām slīd. Gumijas paklāji ir ieklājami un sašuvojami ar kausēšanas metodi, vai speciālo šuvotāju. Nekādi izgulējumi nerodas, skaidu, jeb citu pakaišu ekanomija ir vērā ņemama. Aizmirstiet par gumijas segumu pirkšanu veikalos, uzcenojums milzīgs. http://www.alsaflex.lt/ šeit ir nopērkami visu veidu gumijas segumi, par piegādi gan nezinu. Izmaksas aptuveni 30% lētāk, kā pērkot no piegādātāja Latvijā, par veikaliem vispār nerunājot. Ir visi vajadzīgie sertifikāti, ir pirkts un lietots.

  13. maijs, 2015 @ 14.53

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase