Kur skatīties pirms lēciena?

Šķēršļa veids nosaka to, kurp jākoncentrē skatiens, lai jums un jūsu zirgam izdotos labākais lēciens. Portālā equisearch.com atrodams Džima Voforda (Jim Wofford) raksts par to, kurp jātniekam jāskatās pirms lēciena.

Jātnieki dažreiz sakot, ka instruktori viņiem likuši skatīties tālumā uz priekšu, nevis uz šķērsli, kad tam tuvojas. Džims uzskata, ka parasti tas notiek tādēļ, ka treneris mēģina palīdzēt jātniekam atbrīvoties no sliktā ieraduma skatīties uz šķērsli, kamēr zirgs ir lēcienā.

Taču Džims ir secinājis, ka šī metode nav pārāk efektīva, lai atbrīvotos no nelāgā ieraduma. Šis paņēmiens arī neiemāca jātniekam noteikt attālumu un aprēķināt nepieciešamo soļu skaitu līdz brīdim, kad zirgs atsperas. Ja skatāties bezgalībā, tuvojoties šķērslim, jums šķitīs, ka ir bezgalīgi daudz soļu līdz šķērslim un nevarēsiet izvēlēties labāko brīdi, kad zirgam atsperties. Lai pareizi noteiktu attālumu līdz šķērsim, redzes laukā jābūt skaidram atskaites punktam.

Tādēļ Džims saviem audzēkņiem liek koncentrēties uz šķērsli, kad tam tuvojas. To darot būs iespējams iemācīties izmantot acis, lai noteiktu attālumu līdz katram šķērslim. Jūs skatāties uz šķērsli, bet nelūkojaties uz to lēciena brīdī. Brīdī, kad šķērslis pazūd no jūsu redzes lauka, pārnesiet skatienu uz noteiktu priekšmetu, kas atrodas atstatus. Šajā mirklī jūs jau esat pārvarējis atspēriena momentu un jums vairs nav jākoncentrējas uz šķērsli. Tiem jātniekiem, kas turpina skatīties uz šķērsli lēciena brīdī, Džims, stāvot otrpus šķērslim, paceļ roku. Pēc šķēršļa pārvarēšanas viņš jātniekam prasa, cik pirkstus Džims viņam rādījis. Tas liek jātniekiem skatīties uz priekšu, nevis uz šķērsli lēciena brīdī.

Atskaites punkts jātniekiem ir atkarīgs no šķēršļa veida, lai arī kāda līmeņa jātnieks būtu. Lūk, uz ko Džims jātniekiem liek koncentrēties:

– augstākā mala vertikālam vienkāršam šķerslim

– priekšējais bomītis okserim

– tālākais bomītis trīskāršam pieaugošam šķērslim (triple bar)

– vidējais bomītis trīskāršam paralēlam šķērslim (hogsback)

Ja neesat pārliecināts, kādam šķērslim tuvojaties, sekojiet “īkšķa likumam” – ja priekšējais bomītis atrodas vismaz pusē no šķēršļa augstuma vai zemāk, uzskatiet to par trīskāršo pieaugošo šķērsli un koncentrējieties uz tālāko bomīti. Citos gadījumos uzskatiet šķērsli par okseri un koncentrējieties uz priekšējo bomīti.

Kā ar grāvjiem, ko daudzi iesācēji uzskata par nepārvaramu šķērsli? Tuvojieties grāvim tā, it kā tas būtu trīskāršs šķērslis, koncentrējoties uz grāvja aizmugurējo malu, neatkarīgi no tā, vai grāvja mala ir ar apmali vai ir ar vienkāršu zemes krastu. Tas ļaus zirgam atspēriena brīdī lēkt uz priekšu.

Lecot pāri pazeminātiem grāvjiem, kas var būt diezgan šauri, zirgam jāpiezemējas pietiekami tālu otrā malā. Veldona siena (Weldon’s Wall) – grāvis ar sienu otrā pusē – ir veidots kā trīskāršais šķērslis, bet bez vidējā bomīša, tādēļ skats jāvērš uz šķēršļa aizmugurējo elementu – sienu.

Džims Vofords ir viens no vispopulārākajiem ASV treneriem, kurš apmācījis vismaz vienu trīscīņas Olimpiskās komandas sportistu kopš 1978.gada.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Atpakaļ

1 komentārs

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase