Kas nāk par labu zirgu mugurām IX

Lēkšošana

Lēkšu pāreja zirgam ir tas pats kas cilvēkam pietupieni fiziskās kultūras nodarbībās – tie stiprina vēdera muskulatūru. Neviena no citām zirga gaitām neslēpj sevī tik daudz labvēlīgas ietekmes uz zirga muguru kā lēkši, jo šajā trīstaktu gaitā zirgam nākas izteikti atsperties pacēluma fāzē. Tas izdodas tikai tad, ja zirgs savus krustus un pakaļkājas ar vēdera muskulatūras palīdzību spēj pavilkt zem ķermeņa un tad atsperties no zemes kā ar atsperes palīdzību. Tas prasa spēcīgus un trenētus vēdera muskuļus, kuri zirgam palīdz muguru saglabāt atbrīvotu arī citās gaitās. Zirgam kustoties un liekot soļus pārmīšus, piezemējot un atsperoties no zemes, uz tā ķermeni iedarbojas daudz un dažādi spēki. Katras piezemēšanās brīdī vēdera muskuļi stabilizē muguru un visus tās rajonā atrodošos iekšējos orgānus, kā arī uz muguras esošo jātnieku, lai šis kopums nenošļuktu lejup. Ja vēdera muskuļi ir pārāk vāji, muguras muskuļiem nākas kompensēt to darbību un attiecīgi arī ķermeni vieniem pašiem noturēt. Tie tiek pārslogoti un sāp, ilgtermiņā rodas saspringuma vietas.

Pateicoties ātram tempam, lēkšos visi muskuļi tiek maksimāli noslogoti. Tā kā zirga ķermenis katrā lēkšu tempā saraujas un izstiepjas, tajā ir mazāk iespēju rasties saspringumam nekā rikšos vai soļois. Tā paša iemesla dēļ lēkši palīdz arī atbrīvot saspringušu zirga muguru. Ķermeņa kustības rada labvēlīgus apstākļus fizioloģiskam muskuļu darbam, kura ietvaros ritmiski saraujas un izstiepjas muskuļu šķiedras. Nav nekāds brīnums tātad, ka daudzi zirgi labāk atbrīvojas un iesildas lēkšos nekā rikšos vai soļos.

Lēkšu treniņi tātad gan atbrīvo, gan stiprina muskuļus, pēdējais notiek īpaši rikšu-lēkšu pārejās. Tomēr arī lēkšos var rasties sava veida problēmas, īpaši jaunzirgiem. Ja tiem vēl pietrūkst līdzsvara un spēka, lēkšu treniņos ātri var pārslogot jaunzirgus. Ja zirgs lēkšo sasteigti vai nepārtraukti pāriet rikšos un jātniekam nākas to visu laiku piesūtīt ar kāju, acīmredzot zirgs vēl nav gatavs strādāt šajā gaitā.

Jaunzirgiem ieteicams lēkšot brīvā kontaktā apvidū pa taisniem ceļiem, tas veicina kustības inerci un uzlabo līdzsvaru. Lēkšošana pārāk šauros pagriezienos manēžā var panākt tieši pretēju efektu. Ja nepārtraukti nākas griezt un bremzēt, tas zirgam var sabojāt jebkādu vēlmi kustēties. Īsas pavadas lēkšos ātri vien uzdzen zirgu samest svaru uz priekškājām. Tāpat arī stiegras un locītavas cieš no biežiem pagriezieniem, kurās vēl nenolīdzsvarojies zirgs drīzāk izslīd nekā iziet pareizi.

Ja zirgam ir atbilstošs treniņu pamats, lēkši var būt ļoti noderīgs instruments, jo aktīvā trīstaktu gaita veicina arī sirds un asinsrites darbību, vispārējo kondīciju un izturību.

Ieteicams

Nav ieteicams

–        V eiciet daudz rikšu-lēkšu pārejas, katra no tām zirgam ir kā pietupiens cilvēkam.

–        Lēkšojiet regulāri un vienmērīgi, tas stiprina sirds un asinsrites darbību.

–        Saspringtus muskuļus lēkšos var vieglāk atbrīvot nekā rikšos vai soļos.

–        Ar jauniem zirgiem vai tādiem, kam ir slikts līdzsvars, daudz nelēkšojiet  šaurās platībās.

Informāciju sagatavoja Sigita Eitcena

Avots: Cavallo/2010

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase