23. septembris, 2010 | Stallis

Laika apjoms, ko zirgs pavada stallī vien būs iemesls tam, kādēļ svarīgi stallī ierīkot zirgam piemērotu grīdas segumu. Zirga kāju un nagu stāvokli būtiski ietekmē tas, kāds izvēlēts staļļa grīdas segums. Lai gan grīdas materiālu, atbilstoši savām iespējām, izvēlas īpašnieks, tomēr daudz kas ir atkarīgs no staļļa apsaimniekošanas veida. Par laimi pastāv daudz dažādu iespēju ideālās staļļa grīdas ierīkošanai.
Parasti izvēli nosaka materiāla porainība un tā mitrumizturība. Grīdas konstrukcija būs atkarīga no izvēlētā materiāla. Porainam materiālam pamatā liks smiltis vai granti, lai pa to šķidrums iesūktos zemē zem staļļa un tiktu novadīts tur, kur tam jānokļūst. Ja segums ir tāds, kas nelaiž cauri šķidrumu, vajadzēs ierīkot kanalizāciju, pa kuru novadīt šķidrumus ārā no boksa. Šādām grīdām apakšā arī būs smiltis vai smalka grants, lai izlīdzinātu grīdu. Lai arī kāds ir pamats, boksos izmanto dažādus pakaišus, kam jāuzsūc urīns vai ūdens, tādēļ bieži vien šķidruma apjoms, kas tiek novadīts kanalizācijā, būs minimāls.
Ideālo staļļa grīdu raksturo vairāki kritēriji – boksa pamats nerada lieku slodzi kājām, tas ir sauss, tur neuzkrājas dažādas smakas, grīda ir stabila, to viegli sakopt un tīrīt, tās ierīkošana nav pārāk dārga.
Staļļa grīdai jābūt izturīgai, jo tai ir liela nozīme zirga veselības saglabāšanā. Kāju veselību un arī to nogurumu ietekmē izvēlētais materiāls, tādēļ priekšroka dodama elastīgai, nevis cietai virsmai. Zirgam jādot iespēja nogulties un pēc tam atkal piecelties, neiegūstot ievainojumus, tādēļ grīdai jābūt gludai. Grīdas, kas uzsūc smaku, var negatīvi ietekmēt zirga elpošanas sistēmas veselību. Augsta amonija koncentrācija uz grīdas nav veselīga, jo zirgs daudz laika pavada ar noliektu galvu, tādēļ tas var kaitēt rīkles gļotādai un plaušām. Laba grīda var samazināt arī parazītu dzīves ilgumu staļļa vidē.
Ierīkojot grīdu stallī, jāņem vērā:
1. Zirga uzvedības rezultātā grīda tiek nevienmērīgi saslapināta un izmantota.
2. Mitrs un porains materiāls, piemēram, māls, nav piemērots, lai turētu zirga svaru, tādā grīdā zirgs ar nagiem var sataisīt caurumus un padarīt grīdu nelīdzenu.
3. Zirgi bieži no dusmām, garlaicības vai ieraduma pēc kārpa zemi pie staļļa durvīm vai silēm, tādā veidā radot grīdā pazeminājumus.
4. Zirgus ir viegli turēt stallī, pat tad, ja tiem nav pieejams plašs bokss.
5. Ķēves bieži stallī kārto savas dabiskās vajadzības vienā vietā, prom no ēšanas un atpūtas vietas. Ērzeļi parasti zirgābolus atstāj boksa vienā stūrī, bet urinē boksa centrā.
Lai gan viedokļi atšķiras par to, kāda grīda būs vislabākā, taču viens ir skaidrs – laba grīda ir svarīga zirga labklājības nodrošināšanai.
Tekstu sagatavoja L.Dombrovska
krista galigi garam ta ari nesapratu kurs butu vislabakais pamats.
Anna Daudzus gadus atpakaļ, par labāko staļļa grīdas segumu. Tika atzīta māla seguma grīda. Kā vis piemērotakā, nagiem un visam. To blieteja ar brīva darbaspēka roku palīdzību. Pati redzēju, kā tas tiek darīts.