No jaunuļa līdz sapņu sporta zirgam

Par daudz un par ātru

Zirgiem tīri labi izdodas izrādīt savu nepatiku ar ķermeņa valodu. Ja jūsu jaunais zirgs izrāda dusmas vai slēpjas ganību tālākajā stūrī tad, kad tam tuvojaties ar apaušiem, jums ir skaidrs, ka tas ir ar kaut ko neapmierināts. Ja tās ir pēkšņas izmaiņas zirga uzvedībā, jāaicina vetārsts, lai pārliecinātos, ka zirgam nav kādas veselības problēmas. Ja pie vainas nav veselības problēmas, ir jāpārvērtē treniņrogramma. Iespējams, ka savā centībā īstenot sava zirga potenciālu, jūs prasāt no tā pārāk daudz.

ASV sportiste Atēnu Olimpiskajās spēlēs iejādē Lisa Vilkoksa (Lisa Wilcox) gadu gaitā ir ievērojusi dažādas pazīmes, kas norāda uz zirga problēmām. Ja zirgs neizjūt nekādas sāpes, var novērot tā attieksmi. Lisa ieskatās zirga acīs un saprot, ja tās ir spožas un dzirkstošas, viss ir kārtībā, ja tās ir nogurušas un raugās prom, kad viņa tuvojas, tad kaut kas nav labi. Pārāk liela slodze var atstāt sekas uz zirga sniegumu. Nav grūti atpazīt zirgu, kas apmācīts par strauju, lai tas piedalītos sacensībās. Kas attiecas uz jaunuli, no kura prasīts pa daudz pārāk ātri, pazīmes nav grūti pamanīt, galvenokārt tad zirgs izrāda nepatiku pret darbu.

Zirgs jāapmāca lēnām. Speciālisti norāda, ka nav jēgas lēkt augstu tikai lēkšanas pēc, zirgam ir jālec labi. Lai pakāptos no viena līmeņa uz otru, saka Lisa, nepieciešams viens gads. Lisu daudzi uzskata par ļoti pacietīgu. Zirgam, pirms pakāpties uz nākamo līmeni, programma ir jāizpilda pilnīgi līdzsvaroti un brīvi.

Trūkstošās sastāvdaļas

Ja bailīgu, satrauktu jaunuli var apmācīt, izmainot treniņprogrammu, ir novēroti gadījumi, ka arī tas neko nemainīs. Par spīti radurakstiem, kuros spīd vieni vien uzvarētāji, daži zirgi nekad nesasniegs to, ko to īpašnieks grib sagaidīt. Ir zirgi, kuriem pietrūkst ne tikai talants, bet arī temperaments, lai sasniegtu tam paredzēto līmeni. Un tādēļ jaunuļa pirkšana konkrētam mērķim var izvērsties par loteriju ar neparedzamiem rezultātiem. Tādiem zirgiem jāatrod citas izpaušanās iespējas.

Pat tad, ja zirgam ir talants, sporta zirgam arī jāpiemīt attiecīgam temperamentam. Zirgam jābūt spējīgam pielāgoties satraukuma pilniem apstākļiem un videi, kā arī jāprot socializēties ar citiem zirgiem. Zirga temperamentam jāatbilst darba prasībām. Tas it īpaši attiecas uz sportistiem amatieriem, kuriem nepieciešams piedodošs un pakļāvīgs zirgs.

Ne vienmēr ir iespējams noteikt temperamentu jaunam zirgam, taču nav iespējams strauju zirgu pataisīt par mierīgu. Bieži “straujums” rodas jaunā zirga vides dēļ. Ja zirgu 22 līdz 23 stundas dienā tur stallī, izved ārā tikai uz treniņu laiku, protams, ka radīsies attieksmes un uzvedības problēmas. Tādēļ ar jaunu zirgu ir arī jādodas izjādēs, ļaujot zirgam vienkārši būt zirgam.

Ko darīt, ja jaunulim nav nedz vajadzīgā temperamenta, nedz talanta, lai kļūtu par sapņu zirgu? Vispirms ir jānovērtē zirga patiesais potenciāls. Ja zirgs neder iejādei, varbūt tas derēs konkūram.

Otrkārt, pirms pieņemt sasteigtus lēmumus, vajadzētu pakonsultēties ar profesionāļiem, kas savā disciplīnā guvuši ievērojamus rezultātus. Iespējams ir zirgu pārdot, jo kāds cits varbūt novērtēs tās īpašības, kas esošajam īpašniekam nepatīk.

Tomēr jāņem vērā, ka jāšanas sportā zirga-jātnieka saiknei ir ļoti svarīga nozīme, tādēļ, ja zirgs nav piemērots, to pārdodiet un meklējiet sev piemērotāku partneri. Ilgtermiņā gan jūs, gan zirgs būs laimīgāki.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase