Kas nāk par labu zirgu mugurām VI-VIII

Iztaisnošana

Šķībums ir kaitīgs, arī mugurai. Ikviena vienpusēja slodze agrāk vai vēlāk noved pie sasprindzinājumiem un problēmām. Taisns zirgs ne tikai labāk izskatās, bet arī ilgāk paliek vesels. Tikai vienmērīgi muskuļota zirga mugura spēj bez kaitējuma sev izturēt jātnieka svaru arī sarežģītu elementu veikšanā.

Vislabāk muguras muskuļu vienmērīgu attīstību var panākt ar sistēmātisku sānisko gaitu iekļaušanu zirga treniņos. Arī ar ielocīšanas palīdzību iespējams apkarot šķībumu: jājiet vairāk serpantīnus un pagriezienus ar virziena maiņām. Tādējādi var nodarbināt dažādus muskuļus un vienmērīgi atbrīvot zirgus.

Arī šķībi sēdošs jātnieks rada problēmas zirga mugurai. Jātnieka šķībums un zirga šķībums viens otru tikai pastiprina, padarot iztaisnošanu teju neiespējamu.

Ieteicams

Nav ieteicams

–          Sistēmātiski treniņos strādāt pie sāniskajām gaitām; iztaisnot zirgu.

–          Daudz strādāt ar ielocīšanu, bieži mainīt virzienu.

–          Nemeklējiet šķībumu tikai zirgā. Ja pats jātnieks ir šķībs, tad zirgam ir neiespējami būt taisnam.

Kas nāk par labu zirgu mugurām – VII daļa

Zirga tips

Zirgs var izturēt tikai tādu slodzi, kādai ir piemērots viņa ķermenis. Ja par daudz un sasteigti tiek prasīts no zirga, tas ātri vien saspringst. Zirga mugura ir jāuztver objektīvi. Tikai tad, kad jātnieks zin un pieņem zirga trūkumus un vājās vietas, iespējams ilgstoši saglabāt zirga veselību un padarīt to ērti jājamu.

Zirga ķermeņa uzbūvei ir izšķiroša nozīme. Garai, vājai mugurai nepieciešams vairāk muskulatūras veidošanas un stiprināšanas darba nekā pareizi veidotai mugurai. Garu muguru gan var bieži vien vieglāk un ātrāk iekustināt un padarīt elastīgu, bet tikpat ātri tā arī var saspringt un savilkties. Lai mugura būtu elastīga, zirgam nepieciešams daudz spēka. Ja muskuļi nogurst, tas ātri vien noved pie problēmām. Īsa mugura bieži vien ir stabilāka, bet grūtāk atbrīvojama.

Arī paši muskuļi dažādiem zirgu tipiem ir atšķirīgi. Asinīgiem zirgiem no dabas ir cits muskuļu tonuss nekā smagajiem vezumniekiem. Tas nozīmē, ka muskuļi atšķirīgi ātri un spēcīgi reaģē uz kairinātājiem. Tas ir jāņem vērā, lai zirgu pārlieku nenoslogotu treniņos.

Ieteicams

Nav ieteicams

–          Treniņus pielāgojiet tam, ko pieļauj zirga ķermeņa uzbūve.  Garai mugurai nepieciešams ilgs, rūpīgs muskuļu stiprināšanas darbs, īsai mugurai jāpiestrādā vairāk pie atbrīvošanas. –          Treniņos ātri reaģējošiem muskuļiem neradīt ilgstošu sasprindzinājumu; lēni reaģējošiem muskuļiem neder ātri mainošās prasības.

Kas nāk par labu zirgu mugurām – VIII daļa

Rūpīgi ieskatieties sīkumos!

Kustīga vai stīva, apaļa vai kantaina: pievērsiet uzmanību sīkumiem, kas daudz var pastāstīt par zirga muguras veselīgumu. Ja zirga krusti rikšos paceļas un nolaižas pilnīgi vienmērīgi abās pusēs, tas liecina par veselīgu, atbrīvotu muguru. Aste ar katru soli mierīgi šūpojas, jātnieks var ērti sēdēt seglos. Ja aste tiek nesta stīvi un jātniekam nav it nekāda komforta seglos, tas liecina par cietu, saspringušu muguru.

Ja lecamā locītava, atsperoties no zemes, uzreiz nevirzās uz priekšu un uz augšu, bet gan vispirms tikai uz augšu vai pat nedaudz uz aizmuguri, arī tad zirgam pietrūkst atbrīvotības.

Jau pirms uzkāpšanas seglos, zirgs mēdz skaidri parādīt, vai viņš labprāt nes jātnieku vai tikai piecieš. Ja seglojot vai kāpjot augšup, zirgs izturas nemierīgi, ir vērts ieklausīties un ieskatīties viņa sūtītajos signālos.

Arī skats uz neapseglotu zirga muguru var daudz vēstīt: ja mugurkauls ir izteikti izvirzīts vai pie skausta vērojamas bedres, nelīdzenumi, ir pamats satraukumam. Šādi simptomi liecina par muskuļu ilglaicīgiem bojājumiem – laiks saukt vetārstu!

Ieteicams

Nav ieteicams

–          Ja zirga krusti rikšos abās pusēs vienmērīgi paceļas un nolaižas, mugura ir atslābināta.

–          Astei brīvi jāšūpojas no soļa uz soli.

–          Bedres  muskuļos, kā arī viegli uztaustāmi kauli (mugurkauls) liecina par bojājumiem.

–          Ja zirgs ir nemierīgs, kamēr seglojat to vai kāpjat seglos, tas var liecināt par sāpēm.

Informāciju sagatavoja Sigita Eitcena

Avots: Cavallo/2010

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase