Kas nāk par labu zirgu mugurām V

Seglu pielāgošana

Segli ir kā kurpes: ja tie ir par šauru vai nepareizi pieguļ, tie spiež; ja ir par platu rodas noberzumi. Zirga mugura var palikt vesela tikai tad, ja segli der kā uzlieti. Tādēļ segli ir regulāri, vismaz reizi gadā jāpārbauda profesionālim. Taču arī pats var novērtēt ar kritisku aci, vai segli der, vadoties pēc pāris pamatkritērijiem. Jātnieka svaram jābūt izvietotam aptuveni virs 12. mugurkaula skriemeļa. Tas lielākoties ir zemākais muguras punkts, kas atrodas uzreiz aiz skausta, un tieši tur iespējams optimāli nest un balstīt jātnieka svaru. Tālāk uz aizmuguri mugura kļūst vājāka: ja tur jātnieka svars spiež uz muskuļiem, viegli rodas sasprindzinājums. Diemžēl nereti daudzi iejādes segli novieto jātnieku svaru par daudz uz atpakaļu. Tā saucamā „ krēsla uzsēde”  rodas ne tikai tad, ja jātnieks sēž nelīdzsvaroti, bet arī tad, ja segli ir nepareizi piemeklēti un pielāgoti. Pareizi iespējams sēdēt tikai tad, ja seglu dziļākais punkts pēc iespējas sakrīt ar muguras dziļāko punktu. Tādā gadījumā jātnieks automātiski atrodas tajā vietā, kurā zirgs to var vislabāk nest.

Seglu karkasa izliekumam jābūt piemērotam un jāatbilst zirga muguras izliekuma līnijai – salīdzinot seglu sēdekļa reljefu ar muguras līniju, tām abām ir jābūt paralēlām. Novirzes no normas var minimāli koriģēt ar polsterējuma palīdzību, bet nopietnu noviržu gadījumā ir jāmaina segli.

Rūpīgi ir jāpārbauda arī seglu sedziņu un sviedreņu piegulums – tās nedrīkst spiest uz skausta, lai nenoslogotu skriemeļu izvirzījumus. Pēc iespējas jāizvairās no martingalu, seglu turētāju lietošanas, jo tie ierobežo plecu un mugurkaula skriemeļu kustības.

Derošus seglus nav jāpievelk no visa spēka maksimāli cieši, lai tie stabili piegulētu zirga mugurai. Arī pēc jāšanas šādi segli atrodas pareizajā vietā. Noņemot seglus, muskulatūrai zem tiem jābūt brīvai, spalvai nenoberztai un iesvīdumam vienmērīgam.

Ik pēc pāris nedēļām uzlieciet seglus uz zirga muguras bez sviedrenes apakšā un pievelciet vēderjostu. Tā ir iespējams labāk novērtēt, vai segli pieguļ pareizi. Novelciet ar roku zem seglu karkasa priekšējās daļas starp seglu polsterējumu un zirga muguru, lai pārbaudītu, cik daudz brīvas vietas tur ir unj vai segli nav palikuši par šauru. Pārbaudiet arī polsterējumu, vai nav radušās nevienmērīgas bedres vai kunkuļi. Ja konstatējat kādas aizdomīgas pazīmes, ka segli varētu nederēt, noteikti pasauciet profesionālu speciālistu.

Ieteicams

Nav ieteicams

–          Regulāri pārbaudiet, vai varat ar roku novilkt starp seglu priekšējo daļu un zirga pleciem.

–          Regulāri uzlieciet seglus bez sviedrenes un pievelciet vēderjostu, lai novērtētu, kā segli pieguļ.

–          Pārbaudiet, vai polsterējums ir līdzens un vienmērīgs.

–          Nelietojiet seglus, kuriem ir izteiktas nederēšanas pazīmes.

–           Necentieties nederošus seglus koriģēt ar dažādiem paliktņiem, jo tas tikai pasliktina problēmas.

Informāciju sagatavoja Sigita Eitcena

Avots: Cavallo/2010

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase