Kas nāk par labu zirgu mugurām IV

Ļaujiet pastiept muguru

Stiepšanās poza ir diagnoze un terapija vienlaikus: tā spēj parādīt, vai zirgs ir atslābinājies, kā arī atbrīvot saspringtus muskuļus. Tomēr tas iespējams tikai tad, ja stiepšanās zem segliem tiek veikta pareizi un ne pārlieku ilgi.

Jājamzirgu muguras labsajūtai īpaši svarīga ir kakla un galvas pozīcija jāšanas laikā, jo tā nosaka, vai mugura var atbrīvoties vai nē. Ja jātnieks velk aiz pavadām no visa spēka, tādējādi tiek bloķēta zirga mugura.  Ja pakauša un kakla muskulatūra ir saspringusi, šis sasprindzinājums izplatās tiešā saistībā ar muguras muskuļiem.

Arī sarežģītas prasības treniņos vai satraukums var īslaicīgi izraisīt muskuļu saspringumu. Lai tos atbrīvotu, labākais līdzeklis ir stiepšanās pozīcija. Tajā ir jāatveras pakauša leņķim, zirga degunam un kaklam ir jāpastiepjas uz priekšu un vienlaikus nedaudz uz leju. Šādā pozīcijā kakla muskuļi pastiepj uz priekšu skausta skriemeļus. Lai atbrīvošanas efekts būtu pilnīgs, zirgam piedevām ir enerģiski jāstumjas ar pakaļkājām. Tikai tad muguras muskulatūra ir spējīga izstiepties, paceļot uz augšu mugurkaulu.

Stiepšanās iespējama tikai tad, ja zirgs „ uzticās”  trenzei un seko jātnieka elastīgās un jūtīgās rokas signāliem. Attiecīgi nevienu zirgu nav iespējams piespiest ieņemt šādu pozu – to var panākt tikai pareizas jāšanas rezultātā. Korekti jāts zirgs allaž pastiepjas, ja jātnieks padod roku uz priekšu un viegli atslogo zirga muguru.

Zirga degunam ir jāatrodas pakaļkāju ceļu locītavas līmenī un viennozīmīgi pirms vertikālās līnijas, ko var novilkt 90 grādu leņķī caur zirga pakausi pret zemi. Ja zirgs ir galvu nolaidis pārlieku zemu un teju jau šļūc ar degunu pa smiltīm, šāda poza nedod nekādu labumu: tik zemu zirgs ar galvu seko gravitācijas ietekmei, bet nenes savu svari un muskuļi ir pasīvi. Arī pārlieku ātrs temps ir kaitīgs – tikai mierīgā solī zirgam ir pietiekami daudz laika, lai muskuļus savilktu un atslābinātu un enerģiski atspertos ar kājām no zemes.

Lai cik vērtīga būtu stiepšanās poza, tā jāpielieto prātīgi un ar mēru. Šis elements nav pašmērķis kā tāds, bet gan līdzeklis mērķa sasniegšanai un prasa no zirga ievērojamu piepūli. Ja zirgs apli pēc apļa ilgu laiku tiek jāts tikai uz priekšu un leju, tā var panākt, ka zirgs galu galā zaudē līdzsvaru un sakrīt ar smagumu uz priekškājām. Ieteicams mainīt zirga pozīciju no darba pozas uz stiepšanās pozu un otrādāk. Tas attiecās uz zirgiem jebkurā trenētības stadijā, jo tikai muskuļu savilkšanās un atbrīvošanās palīdz tiem augt un stiprināties. Nepārtraukta noslogošana turpretī ātri noved pie sasprindzinājuma.

Ieteicams

Nav ieteicams

–          Stiepšanās pozā noteikti ir jāpanāk pakauša/ganašas leņķa atvēršanās. Ja zirgs nevēlas stiept degunu uz priekšu, pamēģiniet jāt, pavadas turot vienā rokā.

–          Allaž pārbaudiet, vai zirgs pastiepjas, ja Jūs padodat roku uz priekšu.

–          Šļūkšana ar degunu pa smiltīm neko nedod, jo muskuļi nenes zirga svaru.

–          Nepārtraukta stiepšanās nogurdina zirgu. Muskuļus stiprina tikai pārmaiņas starp stiepšanos un darba pozu.

Informāciju sagatavoja Sigita Eitcena

Avots: Cavallo/2010

Atpakaļ

1 komentārs

  • Lasiitaaja

    Lasiitaaja Liels paldies par sho rakstu un citiem. Man jau it kaa zinaamas lietas, bet gribeetos lai vairaak cilveeki sho saprot.. tiesa... nezinu kaa lai to izdara.. es vados peec savas pashas pieredzes, kad vienu zirgu izmaaciiju no satraukshanaas un uzvilkshanaas, un saaka atbriivot galvu, tikliidz tika atljauts.. veel divi zirgi ar mani saak maaciities atbriivoties, bet visi triis ar dazhiem citiem jaatniekiem, galvas zemaak par rupji savaaktu darba poziiciju nelaizh, ja neskaita mirkljus kad kampj peec zaales.

    23. septembris, 2010 @ 13.17

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase