Konflikt-uzvedība profesionāļu vērtējumā

Zirdzinieku pasaulē ir ieviesies jauns termins, kas apraksta zirga darbības, reaģējot uz mūsu neskaidrajām prasībām un komandām, proti, to dēvē par konflikt-uzvedību (conflict behaviour). Zirgi, kas “iebilst” ar šādu uzvedību, var mētāt galvu, mēģināt aizbēgt, celties pakaļkājās, izvairīties. Tie ir tikai daži piemēri, bet parasti, ja zirgs šādi rīkojas, to sauc par “stūrgalvīgu” vai “nerātnu”.

Taču par to, ko tieši saukt par “konflikt” uzvedību, kā arī to, kā tā var izpausties, savā starpā joprojām strīdas profesionāļi. Par to liecina pētījums, kas tika prezentēts 31.jūlijā Upsalā, Zviedrijā Starptautiskās konferences laikā (ISES 2010). Pētījuma laikā pieredzējušiem treneriem, iejādes tiesnešiem un veterinārārstiem taujāts novērtēt zirgu uzvedību, kad tos kordoja ar atsaitēm.

Zirgus nofilmēja un zirgu profesionāļiem tika parādīti septiņi īsi video. Tad ekspertiem savā jomā vajadzēja aprakstīt zirgu reakciju uz radīto stresu, ko viņi varēja saskatīja – pretestība, mēles kustības, galvas mētāšana un celšanās pakaļkājās. Profesionāļiem ar ballēm no 0 līdz 7 vajadzēja novērtēt zirgu izpausmes, protestējot pret situāciju. Pētnieki secināja, ka profesionāļu vidū nebija vienlīdzības, jo atbildes krasi atšķīrās.

Pieredzējušie treneri izteiktāk uztvēra konflikt-uzvedību, zirga negatīvās reakcijas novērtējot zemāk, nekā pārējās respondentu grupas. Profesionāļi arī vienas un tās pašas zirga darbības aprakstīja, izmantojot atšķirīgus terminus. Piemēram, daži apgalvoja, ka zirgs nav pietiekami lokans un tas cīnās ar trenzi, bet citi komentēja, ka zirgu padara saspringtu ciešās saites un tas mēģina samazināt trenzes spiedienu. Lai gan visi pētījuma dalībnieki bija pieredzējuši profesionāļi, tie izmantoja atšķirīgu terminoloģiju, līdz ar to arī atšķirīgi novērtēja zirgu uzvedību. Viena trešā daļa uzskatīja, ka vainīgs ir zirgs vai ekipējums, bet pārējie vainu novēla uz to, ka pret zirgu nepareizi izturējās.

Runājot par zirgu labturību, ir nepieciešams dialogs starp zirgu profesionāļiem, lai izveidotu vienotu izpratni par būtiskiem jautājumiem. Tādēļ tiek plānots pievērsties šiem jautājumiem nākamā gada konferences laikā, kas notiks Utrehtā, Nīderlandē.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase