Kas nāk par labu zirgu mugurām I

Bez veselas muguras nevar notikt nekas. Muskuļu balstītais mugurkauls ir ne tikai jātnieka balsts, bet arī zirga kustību centrāle – ļoti jūtīga un trausla. Pietiek ar nelielām jātnieka uzsēdes kļūdām, nepiemērotiem segliem vai vienkārši neveiklu spērienu ganībās, lai padarītu zirga muguru no mīksta, ērti šūpojoša dīvāna par cietu dēli. Jāšana uz tādas muguras ne tikai sagādā raizes jātniekam, bet arī kaitē zirga veselībai.

Vetārstu pieņemamās telpas aizvien vairāk piepilda zirgi ar muguras problēmām. Lai tās nepieļautu, ir vairākas lietas, ko jātnieks var darīt un arī – ko nedarīt!

I. Vieglāka uzsēde

Smagnēja uzsēde seglos traucē zirgam un kaitē tā mugurai, tādēļ ieteicams pēc iespējas sēdēt vieglāk, jāt vairāk atvieglotajos rikšos, arī sarežģītākus elementus.

Nereti jāšanas treniņos dzirdama frāze: „ Iesēdies dziļāk seglos!” . Sekojot šai norādei, smagāk un dziļāk iesēžoties seglos un pat atgāžoties atpakaļ, jātnieks pārslogo zirga muguru un izraisa sasprindzinājumu. Tādējādi arī nav iespējams zirga smagumcentru pārcelt uz pakaļkājām. Ja jātnieks sēž pārāk atgāzies uz aizmuguri, tā svars vairs neiedarbojas vertikāli uz zirga smaguma centru, bet gan slīpi virzienā uz jātnieka ceļgaliem un tādējādi vēl vairāk noslogo priekškājas. Osteopāti iesaka jāt ar īsākiem kāpšļiem, mazāk jāt manēžas rikšos un vairāk iestarpināt  soļu pauzes. Tas palīdz atslābināt zirga muguru.

Jo vieglāk sēž jātnieks, jo vieglāk ir zirgam. Jātnieka uzsēdei jābūt tādai, it kā tas stāvētu uz zemes – ja zirgs pēkšņi pazustu no seglu apakšas, jātnieks nedrīkstētu nokrist uz deguna vai uz dibena. Tāpat arī, zirga mugurā sēžot, ir jāsaglabā līdzsvars, lai tas nebūtu jākompensē zirgam.  Tādēļ jātniekam ieteicams nenovirzīt uzsēdi un savu smaguma centru izteiktāk, nekā viņš to dara, stāvot kājās.

Daudz ieteicams jāt atvieglotajos rikšos  -nav nekāds apkaunojums jaunu vai arī vecāku, bet neatbrīvojušos zirgu arī iejādes treniņa laikā lielākoties jāt atvieglotajos rikšos. Viena no lielākajām, bet izplatītākajām problēmām ir centieni izsēdēt manēžas rikšus uz zirga, kas nav atslābinājies. Kamēr vien zirga ķermenis ir saspringts, rikšu izsēdēšana kaitē kā zirgam, tā jātniekam. Ja jātnieks nokāpj no zirga pēc kārtīga iejādes treniņa ar sāpošu muguru, var secināt, ka zirgam nav klājies diez ko labāk.

Atvieglotajos rikšos iespējams izpildīt visus tos pašus elementus, ko manēžas rikšos – visas sāniskās gaitas, pārejas uz lēkšiem un daudz ko citu. Elementu izpilde atvieglotajos rikšos demonstrē arī, vai zirgs tiešām pakļaujas jātnieka komandām. Ja kāds elements izdodas tikai tad, kad jātnieks, dziļi seglos sēžot, stumj un bīda zirgu, tad acīmredzami zirgam trūkst atslābinātības un pakļāvības.

Pirms manēžas rikšu izsēdēšanas ieteicams vismaz pāris apļus aplēkšot – tas ne tikai atslābina zirga muguru, bet arī jātnieka muguru, īpaši gurnus. Pēc tam jātniekam iespējams labāk un elastīgāk izsekot zirga kustībām rikšos.

Ieteicams

Nav ieteicams

–        Pēc iespējas vairāk rikšot atvieglotajos rikšos, kas atslābina zirga un jātnieka muguru un pārbauda zirga pakļāvību elementu izpildē;

–        Pirms rikšu izsēdēšanas aplēkšojiet pāris apļus, lai „ iekustinātu”  savus gurnus.

–        Nekad nemēģiniet izsēdēt rikšus, ja zirgs neļauj jums maigi sekot savām kustībām.

–        Nesēdiet dziļi un smagi seglos, kā arī neliecieties atpakaļ. Tas nepareizi noslogo zirga muguras muskuļus.

Informāciju sagatavoja Sigita Eitcena

Avots: Cavallo/2010

Bildes atsauce

Atpakaļ

4 komentāri

 • SIZE

  SIZE laba informācija! paldies!

  3. septembris, 2010 @ 11.47
 • CV

  CV Tiešām laba! Paldies!

  3. septembris, 2010 @ 18.07
 • domiga

  domiga Es butu loti prieciga, jaso rakstu izlasitu pec iespejas vairak jatnieku un galvenokart jaunie treneri, kuri par zirga passajutu nedoma.

  3. septembris, 2010 @ 19.30
 • Aurika

  Aurika Ļoti derīgs raksts! Tagad daudz jādomā par savu uzsēdi !!!

  3. novembris, 2013 @ 14.45

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase