30. augusts, 2010 | Veterinārija
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) savā mājas lapā www.pvd.gov.lv ir publicējis informatīvu materiālu par trakumsērgu – slimību, kas apdraud gan dzīvniekus, gan cilvēkus, un ir nāvējoša, ja vien laikus netiek saņemta vakcīna.
Trakumsērga ir akūta siltasiņu dzīvnieku un cilvēku infekcijas slimība, kas izpaužas galvenokārt kā centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi: uzbudinājums, nomāktība, paralīze un nāve gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Slimību ierosina trakumsērgas vīruss, kas atrodas slimā dzīvnieka galvas un muguras smadzenēs, siekalu dziedzeros u.c. Vīruss galvenokārt izdalās no organisma ar siekalām, no kurām var inficēties dzīvnieki un cilvēki, ja tos sakož un apsiekalo, kā arī ja tie ir saskārušies ar priekšmetiem, kas aptraipīti ar slimu dzīvnieku siekalām. Galvenie trakumsērgas izplatītāji un uzturētāji dabā ir lapsas un jenotsuņi.
Trakumsērgas inkubācijas periods vidēji ilgst 3-6 nedēļas, atkarībā no ierosinātāja virulences, organisma rezistences, infekcijas iekļūšanas vietas organismā. Slimības inkubācijas periodā jau 15 dienas pirms klīnisko pazīmju parādīšanās dzīvnieki ar siekalām izdala trakumsērgas vīrusu.
Kādas ir trakumsērgas klīniskās pazīmes?
Slimības klīniskās pazīmes dažādām dzīvnieku sugām ir līdzīgas. Slimībai raksturīgas vairākas stadijas: bez izteiktām klīniskām pazīmēm, uzbudinājuma un paralītiskā.
Dzīvniekiem raksturīgākās klīniskās pazīmes – izmaiņas uzvedībā (uzbudinājums, saasināta reakcija uz apkārtējās vides kairinājumiem, nemotivēta agresivitāte pret cilvēku, atteikšanās no ūdens, savvaļas dzīvniekiem baiļu zudums no cilvēka), gremošanas traucējumi – samazināta apetīte, siekalošanās, rīšanas traucējumi. Uzbudinājuma periodi mainās ar miera periodiem. Muskulatūras paralīze raksturīga slimības beigu stadijā. Slimība beidzas letāli.
Kā var inficēties ar trakumsērgu?
Dzīvnieki un cilvēks var inficēties ar trakumsērgu, kontaktējoties ar slimiem savvaļas dzīvniekiem, sevišķi lapsām un jenotsuņiem, kā arī ar klaiņojošiem inficētiem kaķiem un suņiem. Dzīvnieki un cilvēki inficējas, ja tos sakož ar trakumsērgu slims dzīvnieks, kā arī ja slimā dzīvnieka siekalas nokļūst brūcē vai uz gļotādas.
Kā pasargāt savus dzīvniekus no trakumsērgas?
Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieka vakcinācija pret trakumsērgu. Visi suņi, kaķi un mājas (istabas) seski, neatkarīgi no to piederības, obligāti jāvakcinē pret trakumsērgu.
Kā pasargāt sevi no trakumsērgas?
Trakumsērga ir viena no bīstamākajām infekcijas slimībām, kas apdraud ne tikai dzīvnieka, bet arī cilvēka veselību un dzīvību. Ar trakumsērgu saslimušam cilvēkam parasti iestājas nāve elpošanas vai sirds un asinsvadu sistēmas paralīzes dēļ. Personām, kuru profesionālā darbība ir saistīta ar paaugstinātu risku inficēties ar trakumsērgu iesaka profilaktiski vakcinēties pret trakumsērgu. Savu dzīvnieku profilaktiskā vakcinācija pasargās arī jūs no riska inficēties ar trakumsērgu.
Kā rīkoties, ja ir aizdomas, ka dzīvnieks ir inficējies ar trakumsērgu?
1. Ja tas ir jūsu dzīvnieks, norobežojiet dzīvnieku, lai tam nepiekļūtu citi dzīvnieki vai cilvēki.
2. Izsauciet veterinārārstu! Tikai profesionāls speciālists spēs pareizi novērtēt situāciju.
3. Par aizdomīga dzīvnieka klātbūtni informējiet savas pašvaldības atbildīgos speciālistus, jo pašvaldība organizē klaiņojošo dzīvnieku izķeršanu un izolēšanu.
4. Nemēģiniet ķert svešu dzīvnieku vai tam pieskarties.
5. To, kā tālāk rīkoties ar mājdzīvnieku, noteikts veterinārārsts un attiecīgā rajona valsts veterinārais inspektors.
6. Ja esat nonācis saskarē ar iespējami slimu vai slimu dzīvnieku, steidzami griezieties pēc medicīniskās palīdzības tuvākajā ārstniecības iestādē!
Krizdole Vai kāds potē savus zirgus pret trakumsērgu?