Eksperiments: kā kumeļu bārenīti pieradināt pie ķēves

Mātes zaudējums ir traģisks jebkurai sugai, bet mazuļa zaudējums – graujošs notikums. Ilinoisas Veterinārijas apgūšanas klīnikā (ASV) šo pavasari notika divas nelaimes – ķēvītei aizgāja bojā kumeļš, bet citam kumeļam – māte.

Klīnikas speciālistiem šī traģēdija deva iespēju uzzināt kaut ko jaunu, vienlaikus palīdzot abiem zirgiem, proti, ķēvītei kļūt par kumeļa bāreņa audžumāti.

Ir pieejamas vairākas metodes, lai palīdzētu ķēvei pieņemt svešo kumeļu. Klīnikas ārsti sāka ar tradicionālo metodi – apkaisot kumeļu ar ķēves pakaišiem, lai kumeļš smaržotu pazīstami. Tad ķēvei iedeva nomierinošus medikamentus un ārsti mēģināja panākt, ka ķēve sāk kumeļu zīdīt.

Par nelaimi ķēve nebija pārliecināma pieņemt svešo kumeļu kā savu un abus divus izšķīra, lai nepieļautu, ka ķēve savaino kumeļu. Ārstiem bija jāatrod citi līdzekļi, lai panāktu, ka ķēve pieņem kumeļu.

Nākamais solis bija piemērot metodi, ko ieteica veterinārā klīnika Kentuki (ASV). Galvenais mērķis ir radīt saikni starp kumeļu un ķēvi, kas parasti veidojas uzreiz pēc kumeļa piedzimšanas. Šās metodes pamatā ir ideja apmānīt ķēvi, liekot tai domāt, ka tā tikko laidusi pasaulē kumeļu.

Lai to panāktu, dzemdību procesu stimulē, izmantojot hormonus un manuālas manipulācijas. Drošībai ķēvei ir iedoti nomierinoši medikamenti un tās kustības ir ierobežotas. Tad ķēvei ievada divus hormonus, kurus parasti rada smadzenes un dzemde kumeļa dzimšanas procesā.

Pēc tam, kad ķēvei ievadīti attiecīgie medikamenti, ķēves vagīnu un dzemdes kaklu masē apmēram 15 minūtes. Ar izdalījumiem, ko izstrādā ķēves ķermenis, pēc tam ierīvē kumeļu, lai ķēve pēc smaržas to atpazītu kā savējo, un tad kumeļu pieved pie ķēves galvas, cerot, ka tā kumeļu pieņems.

Šoreiz ķēve kumeļu pieņēma, taču klīnikas darbinieki vēl 12 stundas abus novēroja, lai nepieļautu, ka ķēve kumeļu savaino, ja pēkšņi to atkal atgrūž.

Par laimi  izveidojās cieša saikne, kas izpaudās kā normālas attiecības starp kumeļu un ķēvi.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase