Barība treniņā efektīvāka nekā fiziskais kontakts

Visiem patīk, ja kāds kārtīgi pakasa muguriņu, tajā skaitā tas tīk arī zirgam. Skausta kasīšana, ir zinātniski pierādīts, palēnina zirga sirdsdarbību, taču ar kārtīgu sānu pakasīšanu var nepietikt, lai dotu zirgam ziņu, ka esat apmierināts ar to, ko tas nupat treniņā iemācījies vai izdarījis.

Jaunajā pētījumā, ko veikuši Francijas zinātnieki, kuri rezultātus prezentējuši 6.Zinātniskajā zirgaudzētāju zinātniskajā konferencē Upsalā, Zviedrijā, atklāts, ka zirga apbalvošana ar ēdienu ir efektīvāka, nekā fizisks kontakts.

Zinātnieki norāda, ka skausta kasīšanu zirgs ne vienmēr uzskatīs par galveno pozitīvo motivējošo faktoru. Piedevām vēl, dažiem zirgiem tas nemaz nepatīk.

Iepriekš ir veikti pētījumi, kuros pierādīts, ka zirgu treniņu programmas ievērojami uzlabojās, kad izmantoja barību kā apbalvojumu. Zirgi, kuriem deva kādu kārumu, arī ilgāk atcerējās treniņā apgūto un bija draudzīgāki, kontaktējoties ar cilvēkiem.

Jaunā pētījuma mērķis bija noteikt, kas ir efektīvāks – barība (burkāns) vai fiziskais kontakts (skausta pakasīšana). Pētījumā izmantoja 20 jaunzirgus, kuriem mācīja pēc komandas nekustīgi stāvēt.

Atklāja, ka fiziskam kontaktam gandrīz nebija nekādas ietekmes. Jau kopš pirmās apmācības dienas jaunzirgi, kuriem deva burkānus, stāvēja ilgāk. Tie arī straujāk progresēja sešu dienu garajā treniņu periodā, salīdzinot ar jaunzirgiem, kurus apbalvoja, pakasot tiem skaustu. Jaunzirgiem, kuriem deva kārumus, izrādīja lielāku labvēlību pret cilvēkiem, stāvot tiem tuvāk un meklējot fizisku kontaktu arī pēc treniņa.

Skausta pakasīšanu daži zirgi varētu uzskatīt par pozitīvu, bet ne tik pozitīvu, lai progresētu treniņos un rastos saikne ar cilvēku. Pētnieki uzskata, ka kontakts starp zirgiem, kad tie viens otram pakasa skaustu, ir iespējams tādēļ, ka pirms tam jau starp bara locekļiem ir bijusi saikne, nevis otrādi.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

1 komentārs

  • domiga

    domiga Karums- tas ir jau sen parbaudits un nav nepieciesams to vel parbaudit. Tikai nevajadzetu parak aizrauties. mans padoms trenina laika tomer nedot, jo var sanakt situacija, ka zirgs kaut ko labu izdara, tad apstajas, lai dabutu karumu. Pareizak butu partraukt treninu, ja zirgs kaut ko loti labi izdara un tad seko papildus karums lidz ar nobeigumu.

    31. augusts, 2010 @ 11.10

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase