Ar izpratni nāk veiksme

Viens iemesls, kādēļ iesaka zirgu īpašniekiem trenēt pašiem savus zirgus, nevis tos aizgādāt pie kāda profesionāļa, ir kontakts un tuvība ar zirgu. Gluži vienkārši – svešais treneris nesapratīs jūsu zirgu tik labi, kā to saprotat jūs, un zirga izpratne ir jebkuras veiksmīgas apmācības pamatā.

No iepriekš minētā neizriet, ka visi zirgu treneri neko nesaprot un it kā taustās pa tumsu, lai izdarītu kaut ko pareizi, jo profesionāli treneri veltīs laiku, lai zirgu izprastu, pirms vēl tam likt virsū seglus un mēģinātu to apmācīt. Taču bieži vien nepacietīgs vai nepieredzējis “treneris” var pārprast zirgu un nepareizi uz to reaģēt. Šādi gadījumi tikai pagarina apmācības procesu (arī īpašnieka izmaksas), kā arī var atstāt sekas zirga psihē.

Ja zirgs ir sācis neuzticēties vai baidīties no cilvēka, būs nepieciešams laiks, lai zirgu pārliecinātu, ka tā bailēm nav pamata. Un kurš gan varētu zirgu vainot? Ja, piemēram, katrs jūsu kontakts ar suni beigtos ar to, ka suns jūs sakož, visticamāk jūs turpmāk būsiet ļoti uzmanīgs, ja ne baiļu pārņemts, ja jums tuvosies suns.

Lai labotu nepareizu darbību, pirmkārt, ir jāsaprot tādas rīcības motivācija. Piemēram, jūs mācāt savam kumeļam iet jums blakus jūsu kreisajā pusē. Pēkšņi, bez atļaujas kumeļš ietriecas jums sānos. Tā kā zirgs ir jauns, tas tikai pievērš jūsu uzmanību. Kas jums būtu jādara šādā situācijā?

Ir vairākas iespējas:

1. Ignorēt notikušo, jo nekas ļauns jau nenotika.

2. Iedunkāt zirgam sānos ar elkoni.

3. Uz mirkli paraudzīties apkārt, lai noskaidrotu, kas izraisījis šādu rīcību.

Pirmajā gadījumā jūsu reakcija nebūtu pareiza, jo, ignorējot šādas lietas, tas var novest pie lielākām problēmām. Jūsu jaunulis ne vienmēr būs maziņš un viegls.

Ja izvēlēsieties otro variantu, tāda būtu pareiza rīcība, ja jūs maigi prasītu, lai jaunulis respektētu jūs, bet zirgs to ignorē. Šāda scenārija gadījumā jums būtu jānostiprina sava autoritāte, lai jaunzirgs nesāktu sevi uzskatīt par līderi.

Taču, ja kumeļš uzgrūdies jums virsū tādēļ, ka nobijies no kaut kā? Šādā gadījumā zirgs nav mēģinājis norādīt uz autoritāti vai citādi darījis blēņas, vienkārši, nobīstoties no maisiņa, zirgs meklējis atbalstu pie jums. Ja jūs sākat vardarbīgi norādīt zirga vietu, jaunulis būs nobijies no maisiņa un nobijies no cilvēka un nezinās, ko īsti darīt un kā rīkoties.

Ja šajā gadījumā jūs saprotat, kādēļ zirgs tā rīkojas, jūs vienkārši varat tam parādīt, ko no plastmasas maisiņa nav jābīstas.

Ja treneris uzskata, ka viena metodes der visiem, tad visticamāk izvēlētos otro scenāriju, taču neizprotot zirgu vai tā motivācija, jebkādas uzvedības korekcijas novedīs vēl pie lielākām problēmām. Ir svarīgi, ka treneris velta laiku, lai saprastu zirga uzvedību, pirms mēģina veikt kādas korekcija. Un kurš gan nesapratīs jūsu zirgu labāk par jums pašu?

Jānorāda arī, ka apmācības procesam nav jābūt stresa piesātinātai kaujai. Ja apmācības process notiek lēni, panākumi neizpaliks. Ja īpašnieks un zirgs strādā kopā, katram izveidosies labāka izpratne par otra personību, gaidām un rīcību.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase