Zirgs jāvada ar mierīgu prātu

Ir teiciens, ka līderim jārāda piemērs citiem, lai varētu sekmīgi tos vadīt. Šajā teicienā ir daudz patiesības, ko var attiecināt arī uz zirgu īpašniekiem un treneriem. Kā ar daudziem teicieniem, tos dzirdot, mēs tiem piekrītam, bet kad tie jāpiemēro, daži par tiem kritiskos mirkļos vienkārši aizmirst.

Kad strādājam ar zirgiem, ceram, ka tie uzvedīsies mierīgi un nosvērti, taču lielākoties mums pašiem ir problēmas savaldīties un kontrolēt savas emocijas. Jāņem vērā, ka zirgi ir bara dzīvnieki, kas piemērojas apkārtējo uzvedībai. Tas nemainīsies pat tad, ja strādājat ar zirgu aci pret aci. Lai arī kādas emocijas vai nelāgos ieradumus izrādīsiet jūs, visticamāk zirgs to uztvers.

Senāk attiecībā uz zirgu apmācību tika pausts viedoklis, ka zirgs ir jāpakļauj ar fizisku spēku. Zirgi pēc būtības mēģinās izvairīties no konflikta, un kad tiem priekšā stājas nomācošas negācijas, tie mēģinās bēgt, tad pakļauties, ja tiem nav kur aizmukt. Vai šī teorija darbojas? Labākajā gadījumā jums izdosies piespiest zirgu darīt to, ko jūs vēlaties, bet tas būs nepatīkams process zirgam.

Dusmīgi treneri rada arī niknus un nedrošus zirgus. Lai gan šādi zirgi var pakļauties cilvēka gribai, tomēr agri vai vēlu tas var mainīties. Tad, kad zirgs sāk no trenera baidīties, tas var tik ļoti satraukties, ka nejauši var cilvēku ievainot. Ja šādu zirgu pārdot kādam, kas strādā ar maigākām metodēm, visticamāk zirgs mēģinās panāk virskundzību un izgāzīs savu niknumu uz nevainīgu cilvēku.

Par laimi mūsdienās tikai daži mēģinās piemērot šādas brutālas metodes, taču nedrīkst par zemu novērtēt dusmu un niknuma spēku. Zirgi ir ļoti jutīgi dzīvnieki un viegli nosaka cilvēka emocionālo stāvokli, jo pat tad, ja izdodas izspiest smaidu, zirgs ātri vien uztvers, ja kļūsiet neapmierināts un aizkaitināts. Pat tad, ja zirgs nesāks no jums baidīties, jūsu aizkaitinājums radīs zirgā neizpratni.

Bailes ir emocijas, kas var atstāt graujošu iespaidu uz treniņa gaitu, taču par nelaimi bailes nav tik viegli apspiežamas kā dusmas. Nav iespējams izslēgt bailes. Tādēļ nekad nedrīkst, strādājot ar zirgu, kāpt ārā no savas komforta zonas, jo tad, kad no zirga prasa kaut ko jaunu tam svešā vidē, zirgs gaidīs no jātnieka pārliecību, ka viss ir labi.

Ja sastindzis un aizturējis elpu sēžat zirgā, baidoties, ka zirgs var sabīties, jūs radāt apstākļus tam, lai zirgs tiešām sabītos. Jātnieka bailes tikai apstiprina zirga bailes.

Lai gan labi apmācīti zirgi tik viegli neietekmējas no nervoziem jātniekiem, taču gadās arī redzēt, kā zirgu sabojā, ja ar to visu laiku jāj bailīgs jātnieks.

Tādēļ jāatceras, ka, strādājot ar zirgu, pašam jābūt mierīgam un nosvērtam, ja vēlaties, lai zirgs arī tāds būtu.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska, zirgam.lv

Atpakaļ

2 komentāri

 • Enģelītis

  Enģelītis Sveiki, Man ir doma pirkt Zirgu..Bet pagaidām tas Zirgs (kastrēts) atrodas pie tā saimnieka, kuram mīlestība pret zirgiem ir patālu.. Ja es Zirgu nopirkšu ,kā man turpināt kontaktu ar zirgu..? jo nevēlos tikai ar varu un sišanu zirgu māCīt, bet gan ar mīlestību... Man pirkt šo zirgu vai tomēr citu..? Man ļoti ir iepatiCies šis zirgs, Viņš ir kā radīts man..;)

  16. februāris, 2013 @ 11.07
  • Cherrij

   Cherrij » Enģelītis Ja zirgs nav ļaundabīgs šobrīd - nekož, nesper un negrūstās, nemetas virsū, tad droši pērc un strādā ar viņu. Zirgs mīlestību un uzticību novērtē un dod pretī. Neatkarīgi cik daudz tās ir saņēmis pirms tam.

   16. februāris, 2013 @ 13.20

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase