Sirmi zirgi piesaista mazāk mušu

Lai arī sirmi zirgi ir vairāk pakļauti ādas audzēju riskam, tiem ir viena priekšrocība – mazāk problēmu ar mušām. Zinātnieki no Ungārijas, Spānijas un Zviedrijas ir noskaidrojuši, ka zirgi ar sirmu kažoka krāsu piesaista mazāk mušu nekā sugas brāļi ar tumšāku apmatojumu. Zinātnieki noskaidroja, ka mušu „ simpātijas” bija saistītas ar polarizētās gaismas atstarošanu. Mušas izmanto no apmatojuma atstaroto polarizēto gaismu, lai noteiktu iespējamo „upuri”. Tumšāka kažoka īpašnieki atstaro vairāk polarizētās gaismas, nekā sirmie zirgi.

Pētījumā zinātnieki izmantoja vienu dūkanu, vienu bēru un vienu sirmu zirgu, kas tika izlaisti ganībās, kā arī uz viņu kažoka tika uztriepta īpaša līme, lai notvertu mušas. 54 vasaras dienu laikā dūkanais zirgs piesaistīja 25 reizes vairāk mušu nekā sirmais zirgs, bet bērais zirgs – 15 reizes vairāk.

Tomēr mušu atbaidošā īpašība laikam ir viena no retajām sirmas krāsas priekšrocība. Pētnieki ir noskaidrojuši, ka sirmie zirgi ir vairāk pakļauti ļaundabīgu ādas audzētju riskam, vairāk cieš no redzes problēmām sakarā ar paaugstināto jūtīgumu pret ultravioleto starojumu, kā arī savvaļā tie biežāk kļūst par plēsēju upuriem, jo izceļas uz vispārējā fona.

Avots: Horsetalk.co.nz

Tekstu sagatavoja Sigita Eitcena

Bildes atsauce

Atpakaļ

2 komentāri

  • krista

    krista Nezin kapec tas ta nenotiek dzive?

    12. augusts, 2010 @ 23.48
  • es

    es pilnīgi nepiekrītu, jo tieši uz manām divām sirmām ķēvēm ir 3 x vairāk mušu, un dunduru, nekā uz pārējiem

    11. februāris, 2012 @ 20.20

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase