Darbs ar zirgu no aizsargpozīcijām – drošāks jātniekam

Cilvēks, kurš strādā ar zirgu no aizsargpozīcijām, ir mazāk pakļauts savainojuma iespējām, apgalvots ASV Veterinārmedicīnas asociācijas sanāksmē, kas notika no 31.jūlijam līdz 3.augustam Atlantā, ASV.

Barības ķēdē zirgs ir upuris, zirgi vienmēr baidās, apgalvots ziņojumā, tādēļ cilvēkam ir jādarbojas ar zirgu pārliecinoši un droši, lai izvairītos no iespējas, ka zirgs varētu iespert.

Daudzi cilvēki, darbojoties ap zirgu, stāv izstieptas rokas attālumā no zirga, lai izvairītos no iespējamām traumām, taču daudzi jātnieki atzīs, ka labprātāk strādā ar zirgu, esot tam tuvu, piespiežoties zirga ķermenim. Tas var palīdzēt dibināt tuvāku kontaktu. Ir novērots, ja jātnieks ietur distanci, zirgs sāks uztraukties.

Visdrošākā vieta, kur atrasties, ir pie zirga pleca. Nestājieties zirgam priekšā, bet gan mazliet sāņus. Strādājot ar zirgu, iesaka dzīvniekam pieskarties, izmantojot t.s. “trīs punktu kontaktu”.

Lai notīrītu zirga priekškājas, piemēram, ieteikts nostāties pie zirga pleca, pieliekties un viegli paberzēt kāju, lai redzētu, kāda ir zirga reakcija. Tad jāpagriežas ar seju pret zirga asti, jāpaceļ tā kāja un jātur tā starp savām kājām. Jātnieka elkonis ir atstutēts tur, kur zirgam parasti atrodas seglu siksna (1.kontakta punkts), zirga kāja tiek turēta starp jātnieka kājām (2.punkts), bet zirga nags ir jātnieka rokās (3.punkts).

Lai notīrītu zirga pakaļkāju, jātnieks atkal nostājas zirgam blakus, pastiep roku un noglauda zirga pakaļkāju, lai pārliecinātos, ka zirgs ir mierīgs. Saglabājot tuvu kontaktu, jātnieks pavirzās tā, lai varētu pacelt zirga kāju. Šajā situācijā jātnieks ir piespiedies zirgam, zirga kāja ir satverta, bet jātnieks darbojas ap nagu.

Lai pārbaudītu zirga galvu, jātnieks nostājas pie zirga sāniem (1.punkts), roku atspiež pie zirga kakla (2.punkts) un satver apaušus (3.punkts). Ar otru roku var pārbaudīt zirga acis, ausis un muti.

Jātnieks nestāv zirga priekšpusē. Tādā veidā jātnieka galvu savā ziņā aizsargā roka un plecs, pret zirgu ķermenis ir pavērsts ar sāniem. Tā jātnieks var nodrošināties pret iespējamām traumām un neparedzamiem gadījumiem.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja Linda Dombrovska, zirgam.lv komanda

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase