Slikta uzvedība mēdz būt lipīga

Slikta uzvedība vai manieres ne vienmēr norāda uz to, ka konkrētais zirgs uzskatāms par problēmdzīvnieku, jo pat vislabākie zirgi var ļauties kārdinājumam darīt blēņas. Par nelaimi patiesība ir tāda, ka slikta uzvedība ir kā lipīga slimība.

Kad uzliesmo kādas slimības epidēmija, valdība un attiecīgās institūcijas mēģina izolēt tos, kurus slimība skārusi, jo savādāk slimība ātri izplatīsies. Lai gan sliktu zirga uzvedību nevar uzskatīt par īstu slimību, tomēr ir likumsakarība starp abiem piemēriem, proti, zirga pakļaušana sliktam piemēram var to no lieliska zirga pārvērst par problēmzirgu.

Zirgi seko savu līdzgaitnieku piemēram, it īpaši, ja šis līdzgaitnieks ir alfa (vadošais) zirgs barā. Kad barā zirgs nr.1 satrūkstas vai bēg no iespējamā drauda, lielāka bara daļa sekos tā piemēram, ja vien līderis tos nepārliecinās par to, ka viss ir kārtībā. Kad bara vadonis dodas uz tālāko vietu ganībās, viņam sekos arī pārējie. Kopsavilkums – zirgiem lielos vilcienos nepiemīt indivīda mentalitāte, tie pakļaujas bara instinktam.

Jebkurš zirga īpašnieks, kas saskāries ar zirgu, kam ir kaitinošais graušanas netikums, zina, cik ātri šāds slikts ieradums izplatās. Ja neizdodas laikus šo problēmu novērst, viss var beigties ar to, ka stallī liela daļa zirgu arī aizrausies ar šo “vaļasprieku”.

Graušanas netikums liks daudziem pieredzējušiem zirgaudzētājiem saviebties, zinot, cik lipīga ir šāda uzvedība un cik grūti ir panākt, lai zirgs atmet šo nelāgo ieradumu. Graušanu var aizstāt ar jebkuru sliktu ieradumu vai uzvedību un jūs sapratīsiet, par ko ir runa. Piemēram, ja ganāmpulks ievēros, ka kāds jaunulis atļaujas jums iekost, jūs ignorē vai uzvedas necienīgi, galu galā pastāv iespēja, ka jūs varat zaudēt savu vadoņa statusu barā. Jūsu autoritāte var mazināties, ja bars pieņem, ka jūs esat nokļuvis tāda jaunuļa līmenī. Zirgs nevis salīdzinās sevi ar jums, bet gan drīzāk salīdzinās jūs ar baru, tā radot kopbildi. Vai nu jūs esat vai arī neesat bara vadonis – vidusceļa nav.

Esiet saviem zirgiem labs draugs, bet arī pārliecinieties, ka esat pastāvīgs līderis. Mēģiniet respektēt to tiesības, laimi un ieradumus, bet pārliecinieties, ka stingri tiek nodalīts tas, kas ir un kas nav pieņemams. Ja ļausiet sliktam ieradumam iesakņoties vienā zirgā, iespējams, ka drīz vien viss bars pārņems slikto piemēru.

Ar daudzām slimībām pats ķermenis netiek galā, tādēļ nepieciešama attiecīga ārstēšana, lai neļautu kaitei progresēt. Viegls bronhīts ātri var pārvērsties par plaušu karsoni, utt. Tas pats attiecināms arī ir zirgu uzvedību. Kas var aizsākties kā neliels pārkāpums var drīz pārvērsties par ievērojamu problēmu, ja to uzreiz nepakaro.

Piemēram, jauns ērzelēns parasti ir uzbāzīgāks, drošāks nekā ķēvīte, tādēļ tas var strauji brāzties jums klāt, atspiesties pret jums vai arī iekost, līdzīgi, kā tas uzvedas, esot savu biedru sabiedrībā. Katra no šīm trīs uzvedības īpatnībām var pārvērsties par problēmu, ja jau no paša sākuma kumeļus attiecīgi nemāca.

Zirgs, kas brāžas jums klāt, nevis pamazām apstājas drošā attālumā, kādu dienu var paklupt vai neaprēķināt attālumu. Ja zirgs tādā veidā uzskrien jums virsū, jāņem vērā, ka tas sāpēs.

Ir jauki, ka kumeļš pret jums atspiežas, bet zirgam augot, tas kļūst pārāk liels un smags, lai jūs to noturētu. Skats, ka liels zirgs pret jums atspiežas, ir animācijas filmas vērts, bet padomājiet par iespējamām sekām.

Ja kumeļš knakstās un mazliet kož, sākumā tas var likties jauki, bet, ja šo problēmu laicīgi nenovērš, ar laiku zirgs vairs nebūs tik uzmanīgs un var kļūt agresīvāks. Tas jo īpaši attiecināms uz ērzeļiem, kuriem pēc būtības var būt tendence kost. Ja ar šādu problēmu sāk cīnīties no mazotnes, vēlāk jums būs daudz vieglāk to apkarot un zirgu pareizi apmācīt.

Slikta uzvedība nav kas tāds, ko vajadzētu ignorēt, lai arī cik nenozīmīga tā sākumā varētu šķist. Kā slimībai, viegli simptomi vēlāk var pārvērsties par ļoti lielu problēmu. Uzmanīgi jāattiecas pret iespējamā problēmām, jo zirgu ir vienkāršāk apmācīt jau no sākuma, nevis cīnīties jau ar nelāgiem ieradumiem, kas kārtīgi iesakņojušies.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja Linda Dombrovska, zirgam.lv komanda

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase