Labā vai kreisā kāja – kurai priekšroka?

Zinot, kurai kājai – labajai vai kreisajai – zirgs dod priekšroku, iespējams izveidot tādu treniņa programmu, kas ir labāk piemērota konkrētajam zirgam, saka Dr.Amanda Vorena-Smita no Zirgu izpētes centra Dienvidvelsā, Austrālijā. Ir iespējams viegli noteikt, kurai kājai zirgs dod priekšroku, izmantojot pedometru, speciālu ierīci, kas šim nolūkam izgatavota cilvēkiem, bet der arī zirgiem.

Zirgiem, tāpat kā cilvēkiem, ir izteiktāka viena vai otra puse. Cilvēkiem, piemēram, lielākā daļa ir labroči, arī zirgiem kāda no pusēm ir izteiktāka.

Nesenā pētījumā Vorena-Smita un viņas komanda piemēroja cilvēkiem paredzētos pedometrus sešiem zirgiem un piecas dienas novēroja zirgu aktivitātes. Lielākajai daļai zirgu netika konstatēts, ka kāda puse ir izteiktāka, taču diviem zirgiem varēja skaidri noteikt, ka tie dod priekšroku kreisajai pusei.

Lai gan pētījuma galvenais mērķis bija konstatēt, vai zirgu pētīšanā var izmantot pedometrus, ko arī pierādīja, Vorena-Smita norāda, ka, izmantojot pedometrus, zirgu īpašnieki varēs objektīvi noteikt, kurai pusei zirgs dod priekšroku, neietekmējot tā darbības.

Noskaidrojot, kura ir izteiktāka puses, jātniekiem būs iespējams pielāgot zirgam treniņprogrammas un saprast, kādēļ konkrētas kustības vai pagriezieni zirgam rada grūtības. Iespējams būs arī attiecīgi uztrenēt zirga “vājo” pusi, ja nepieciešams.

Pētījums publicēts žurnāla Journal of Veterinary Behaviour jūlija-augusta, 2010 numurā.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja Linda Dombrovska, zirgma.lv komanda

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase