Kā noteikt, ka zirgs izjūt diskomfortu

Pārāk daudzi zirgu treneri tuvojas zirgam ar daudz labu nodomu, bet ar nepietiekamām zināšanām par zirga ķermeņa valodu. Lai gan liela daļa ātri apgūst nepieciešamās iemaņas, piemēram, izmantot stingras, bet maigas prasības, nevis brutālu spēku, tomēr bieži vien daudzi palaiž garām nianses, ar kurām zirgs izrāda savu diskomfortu treniņa laikā.

Ja treneris šos signālus uztvertu nekavējoties, pastāvētu iespēja mainīt kaut ko tehnikā, atrast zirgam kaut ko piemērotāku, nomierinot satraukto zirgu. Tādēļ ir ļoti svarīgi iemācīties noteikt, kad zirgs izjūt diskomfortu un nepatiku, jo, ļaujot iesakņoties negatīvām izjūtām, nekad nebūs iespējams treniņu laikā sasniegt vēlamo rezultātu.

Var ātri pateikt, ka cilvēks nejūtas labi vai ir aizkaitināts, piemēram, viņš kaut ko nikni murmina sev zem deguna. Citi signāli nav tik izteikti un par tiem var spriest, skatoties pēc situācijas. Piemēram, paātrināta elpošana var liecināt par stresu, taču šim signālam nebūtu nekādas nozīmes, ja mēs par cilvēka omu spriestu pēc tam, kad tas noskrējis kilometru.

Raksta autors Džefrijs Rolo (Jeffrey Rolo) norāda, sekojot līdzi dažādiem zirga ķermeņa valodas signāliem, jāņem vērā, ka zirgi pēc būtības atšķiras un reakcijas vienādās situācijās var būt dažādas.

Elpošana

veselam un apmierinātam zirgam jāelpo lēni un ritmiski. Zirgam, tāpat kā cilvēkam, elpošanas paātrināšanās liecina par uztraukumu, jeb arī par fizisku slodzi.

Galvas turēšana

Mierīgs zirgs parasti turēs nolaistu, tā, lai kakla muskuļi būtu atbrīvoti. Ja zirgs sasprindzina un paceļ galvu, tas nozīmē, ka kaut kas ir piesaistījis tā uzmanību vai radījis uztraukumu. Sasprindzinājuma pakāpe noteiks to, vai zirgs ir uzmanīgs vai ziņkārīgs.

Pieglaustas ausis

Tas ir briesmu signāls. Kad zirgs pieglauž ausis, tas ir ļoti nikns un norūpējies, tādēļ tas ir brīdis, kad vajadzētu atkāpties un izvērtēt situāciju paša un arī zirga drošības dēļ. Nesajauciet pieglaustas ausis ar tādu stāvokli, kad tās ir nedaudz atliektas atpakaļ. Ja ausis ir cieši pieglaustas galvai, zirgs ir ļoti nelāgā omā, taču, ja tās ir tikai nedaudz atliektas, tas nenorāda ne uz kādām negācijām.

Astes vicināšana

Kad zirgs ir nedaudz satraukt, tas bieži vicinās asti uz priekšu un atpakaļ. Atkarībā no sezonas un atrašanās vietas, astes vicināšana var arī nenorādīt uz aizkaitinājumu. Zirgs var arī vienkārši mēģināt aizbaidīt uzmācīgu dunduru.

Sasprindzināti muskuļi

Tāpat kā cilvēks, zirgs sasprindzina muguras, kakla un kāju muskuļus, ja sajūt nepatikšanas. Tas vienkārši ir reflekss, kas sagatavo iespējamai bēgšanai. Zem segliem sasprindzināti muskuļi var liecināt par fizisku diskomfortu.

Zobu griešana

Ja zirgs griež zobus, tas noteikti liecina, ka tas ir satraukt un nelaimīgs. Ja zirgs griež zobus, kad tam mutē nav nekāds jāšanas aprīkojums, tas ir nikns. Ja dzīvnieks iekožas trenzē, tas var liecināt par to, ka tā rada tam nepatiku.

Izbīšanās

Protams, tas ir normāli. Taču daži zirgu īpašnieki šo stāvokli vienkārši noraksta uz zirga dabu, jo pat bailīgu zirgu var padarīt mierīgu ar pareizu fizisku treniņu. Ja zirgs bieži satrūkstas, tam noteikti nav kāda nelāga rakstura iezīme, tas vienkārši domā, ka tuvumā ir briesmas.

Kājas pacelšana

Atbrīvojies zirgs bieži atslābinās vienu no aizmugurējām kājām, atstutējot to uz naga malu. Tā ir laba zīme, bet ja zirgs paceļ pakaļkāju no zemes un kāja šķiet saspringta, tas ir briesmu signāls. Tādā veidā zirgs vai nu mēģina jūs iebiedēt, vai arī gatavojas spērienam.

Dīdīšanās

Zirgs, kas šūpojas uz priekšu un atpakaļ, parasti ir nogarlaikojies. Tas var būt arī veids, kā atbrīvoties no saspringuma. Jebkurā gadījumā, tas liecina par to, ka zirga uzmanība nav pievērsta jums.

Raušanās uz priekšu

Ja ar jātnieku seglos, zirgs sāk kustību, it kā atrastos hipodromā, tas vai nu ir slikti apmācīts vai arī tas izjūt diskomfortu pret jums vai jūsu komandu. Mierīgs zirgs kustību sāks nesteidzīgi, lēnām kāpinot ātrumu, bet nervozs zirgs rausies uz priekšu.

Šeit minētie signāli ir tikai paši redzamākie, tās ir pazīmes, ko izrāda katrs zirgs, bet, uzmanīgi vērojot zirgu treniņu laikā, varēsiet attīstīt sesto prātu, spējot noteikt to, ka zirgs ir nelaimīgs, pirms vēl tas spējis noreaģēt.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja Linda Dombrovska, zirgam.lv komanda

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase