Kā kopt zirga spalvu?

Ikvienam patīk redzēt zirgu ar spīdošu spalvu, tas nozīmē, ka zirgs jūtas labi un ir vesels.

Spīdīgās spalvas noslēpums – regulāra un rūpīga zirga tīrīšana. Ja zirgs nav vesels un labā formā, tad gan nebūs iespējams iegūt spīdīgo kažoku. Rūpējieties, lai zirgs tiktu regulāri attārpots un tiktu pārbaudīti tā zobi, nepieciešamas arī dažādas vakcinācijas (par tām vislabāk konsultēties ar zirga veterinārārstu). Tomēr pats labākais veids kā iegūt zirgam spīdīgu spalvu ir no “iekšpuses.”

Tu esi tas, ko ēd

Lai zirga spalva izskatītos nevainojami, tā uzturam jābūt sabalansētam un jāsatur visi nepieciešamie vitamīni un minerālvielas. Būs ļoti lietderīgi apspriest sava zirga uzturu ar kādu zinošu cilvēku, kas orientējas zirga barošanā. Bieži labus padomus dod arī barības izplatītāji, tapēc ir vērts arī ar tiem sazināties, jo padoms taču neko nemaksās. Ļoti svarīgi ir pārliecināties vai barība ir labas kvalitātes (siens nav sapelējis, ganībās ir vairāk nekā tikai usnes). Ir iespējams nopirkt arī speciālas piedevas, kas veicina spalvas spīdumu un uzlabo struktūru. Laba alternatīva speciālajām piedevām ir linsēklu eļļa, to var nelielos daudzumos pievienot barībai, lai panāktu vēlamo efektu.

Kā kļūt pavisam tīram

Zirga labsajūtu noteikti uzlabos ūdens pelde vai duša. Jāuzmanās – šādas ūdens kūres nedrīkst taisīt pārāk bieži, jo zirga kažoks satur dabiskas eļļas, kas aizsargā ādu un mīkstina zirga spalvu, arī dod spīdumu. Ja parāk bieži zirgu mazgāsiet – dabisko eļļu daudzums samazināsies un rezultātā iegūsiet zirgu ar sausu, niezošu ādu un nespodru spalvu. Ir grūtāk, ja zirgs ir sirms. Lai iztīrītu sirmu spalvu, vislabāk to darīt pa nelieliem laukumiem (tīrot tikai netīrās vietas), nevis uzreiz mazgāt visu zirgu.

Izvairieties zirgu mazgāt no galvas līdz kājām, arī ja tas ir ļoti netīrs vai pirms īpašiem gadījumiem. Šis process noteikti nedrīkst būt zirga kopšanas ikdienas darbu sarakstā. Mazgājiet zirgu pats vēlakais 3 dienas pirms sacensībām vai svarīgiem pasākumiem, tā eļļas zirga kažokā paspēs to padarīt atkal spīdīgu. Var lietot arī balinošus šampūnus baltai spalvai vai speciālus šampūnus – tumšai. Jāņem verā, ka vislabāk lietot ļoti maigas iedarbības šampūnus, lai tie minimāli noskalotu zirga spalvas dabīgās eļļas.

Ikdienas kopšana

Zirgam ļoti patīkama būs pamatīga kažoka izsukāšana, šim procesam nav aizvietotāja. Vislabāk zirgu notīrīt pirms un arī pēc treniņa/izjādes. Ja nav laika zirgu tīrīt katru dienu, tad retākais būtu to darīt 2-3 reizes nedēļā – regulāri tīrot zirgu, pamanīsiet apmatojuma struktūras uzlabošanos. Vispirms netīrumus vislabāk notraust ar apaļu gumijas birsti vai saru birsti, var izmantot arī abas. Kā pēdējo lietot plato ķermeņa birsti ar īsiem sariņiem, kas noņems atlikušos netīrumus un palīdzēs izlīdzināt kažoka eļļu, kā arī veiks ādas masāžu. Atcerieties, ka birstes arī ir jāmazgā un jātīra, lai zirga kažoks būtu tīrs. Lai dotu papildus spīdumu, noslaukiet zirgu ar mīkstu lupatiņu. Beigās var uzsmidzināt arī spīdumu kažokam, bet ļoti uzmanīgi – lai līdzeklis nenokļūtu seglu vai kājsargu likšanas zonā (spalva kļūst ļoti gluda un inventārs var sākt “pārvietoties” – noslīdēt, kas ir bīstami gan zirgam, gan jātniekam).

Informācija no Horse&Rider, augusts 2010

Rakstu sagatavoja Mare Pētersone, zirgam.lv komanda

Atpakaļ

3 komentāri

 • katrina

  katrina noderīgs raksts :)

  30. jūlijs, 2010 @ 14.26
 • mellene

  mellene tiešām ļoti nodedrīgs raksts

  31. jūlijs, 2010 @ 17.01
 • monta

  monta kapeec nedriikst nokluut seglu vai kaajsargu zonaa? :(

  1. augusts, 2010 @ 16.25

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase