Ko darīt, ja zirgs neļauj pieskarties galvai, ausīm?

Ļoti bieži ir sastopami zirgi, kas neļauj pieskarties savai galvai vai ausīm. Iemesli tam var būt daudz un dažādi. Vairums gadījumu tā ir reakcija kādam nepatīkamam notikumam vai atmiņām, piemēram, spalvu plukšanai no ausīm vai zirga sodīšanai (jā, arī tā daži dara), paraujot aiz auss.

Jāņem vērā, ka dažos gadījumos problēmu rada kairinājums, ko izraisījuši insekti vai pat sāpes. Noteikti vajadzētu palūgt savam veterinārārstam zirgu izmeklēt, vai tam nav kāda galvas trauma, kuras rezultātā radies iekaisums vai slikti redzama brūce. Bieži vien, lai zirgam rūpīgi izmeklētu galvu (arī ausis un muti), nepieciešams lietot nomierinošus līdzekļus.

Tā saucamo “galvas kautrīgums” (angliski head-shy), kas radies zirga rakstura vai uzvedības īpatnību dēļ, var labot – bet nepieciešams ļoti ilgs laiks un liela pacietība. Zirgam ir jāiemāca Jums uzticēties, tam tuvojoties lēni, mierīgi, bet ļoti pārliecināti. Maigi paberzējiet zirga degunu un piedāvājiet kārumu, ja zirgs ļauj pieskarties tā galvai, ausīm.

Mušas un knišļi arī var izraisīt šādu uzvedību – īpaši vasarā. Ja liekas, ka kairinājums, ko rada insekti, ir vainīgais, tad būtu jāparūpējas par “mušu tīkla cepurīti” zirga galvai. Iegādājoties pretinsektu līdzekli, pārbaudiet tā saturu. Visefektīvākie satur vielu deet – dietiltoluamīdu. Līdzekļi, kas veidoti uz piretrīna bāzes arī ir iedarbīgi. Vēl var apsvērt „iziet“ pretsāpju zāļu kursu, rezultāts uzreiz būs redzams (ja vaina būs sapēs), bet šajā gadījumā noteikti ir jākonsultējas ar veterinārārstu. Labāk ir meklēt cēloni, ne ārstēt sekas.

Padoms:

Ja zirgs ļoti izteikti neļauj pieskarties galvai vai ausīm, tad nepieciešama rūpīga izmeklēšana. Ir dažādas situācijas, kad varētu būt kāda vaina zirga kaklā vai galvā, kas rada šādu uzvedību (iespējams, ka zirgs izjūt regulāru diskomfortu vai sāpes). Tad parasti nepieciešami sarežģīti izmeklējumi – endoskopija, rentgeni u.c.

Informācija no Horse&Rider, jūlijs 2010.

Tekstu sagatavoja Mare Pētersone, zirgam.lv komanda

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase