Sacensību zirga barošana

Lai gan ir liela jāšanas sportu daudzveidība, kā arī atšķiras līmenis, kādu katrs jātnieks tiecas sasniegt, tomēr sacensību zirga barošanas pamatā ir prasība, ka zirgam jābūt pietiekami labā fiziskā stāvoklī, lai tiktu galā ar tam uzlikto slodzi, kā arī jātniekam jājūt, ka zirgs ir spēcīgs un izturīgs.

Ir tik daudz faktoru, kas ietekmē zirga sniegumu, tādēļ barošana ne vienmēr uzskatāma par noteicošo rezultātu sasniegšanai, taču, ja zirgs dienā saņem līdz pat 12 kg barības, to nevar atstāt bez ievērības. Ir viegli barot zirgu spēka un izturības uzlabošanai, vienlaikus zaudējot zirga paklausību. Dot zirgam barību, ņemot vērā tā temperamentu, iespējams ir viens no diviem vissvarīgākajiem sacensību zirga barošanas noteikumiem. Pirmais noteikumus ir nodrošināt to, ka zirgam ir pieejams tīrs un svaigs ūdens.

Zirga temperaments nosaka tā vēlmi pakļauties, kā arī tā spēju tikt galā ar prasībām sacensību laikā. Sekojot mācību grāmatu barošanas noteikumiem, kas balstīti uz to, cik daudz darba tas padara, visticamāk novedīs pie neparedzamiem rezultātiem.

Visiem sacensību zirgiem jābūt labā fiziskā stāvoklī, lai veiktu noteikto uzdevumu, taču fiziskais stāvoklis ir atkarīgs no sporta veida un sacensību līmeņa. Piemēram, zirgiem, kas piedalās izturības sacensībās (endurance), draivingā vai konkūrā, jābūt ļoti labā fiziskā stāvoklī, it īpaši tiem jābūt izturīgiem. Iejādes zirgiem nepieciešama cita veida sagatavotība, piemēram, tiem nepieciešams spēks.

Fiziski sagatavoti zirgi spēj pielāgoties, tie pamatā rada enerģiju, izmantojot aerobisko elpošanu, proti, enerģiju ražo ar virkni lēnu ķīmisku reakciju ar skābekļa palīdzību. Proti, muskuļu šķiedru saraušanos rada t.s. ATP, jeb adenozīna trifosfāts. Aneirobo enerģija, ko rada, kad skābeklis nav pieejams šūnām, tiek izmantota, kad nepieciešams ātrs darbs vai ļoti liels spēks, piemēram, vairāki lēcieni pēc kārtas, jeb strauja uzjāšana kalnā. Visiem sacensību zirgiem vajadzīga aerobiskā sagatavotība, neraugoties uz sacensību veidu.

Ūdens

Vienmēr zirgam transportēšanas vai sacensību laikā piedāvājiet ūdeni, lai novērstu dehidrācijas (atūdeņošanās) iespēju.

Enerģija un proteīni

Lai gan daudziem zirgiem ir pārāk daudz enerģijas, ir vērts sekot līdzi tam, kas ir šīs enerģijas avots, jo enerģija nepieciešama labam sniegumam un lai atkoptos pēc lielas fiziskas piepūles. Proteīniem, it īpaši aminoskābes lizīnam, jābūt sabalansētiem ar enerģiju, piemēram, nepieciešami 10g proteīnu un 0,35g lizīna uz uzņemto vienu megadžoulu enerģijas (skaitļi ir aptuveni).

Enerģijas avots

Šķiedrvielas, ciete un eļļa ir galvenie enerģijas avoti jebkura zirga uzturā. Izmantojot šķiedrvielas un eļļu, lai ražotu enerģiju aerobiski lēnos ātrumos, tiek taupīta glikoze brīdim, kad tā būs visvairāk nepieciešama. Abi šie produkti var aizstāt cieti, tādā veidā samazinot dažādu problēmu rašanās iespēju, piemēram, nejauši pārbarojot zirgu ar cieti. Jāņem vērā, ka ciete var izraisīt uzbudinājumu.

Elektrolīti

Zirgiem, kas satraucas, svīst un tiek aktīvi nodarbināti, nepieciešami elektrolīti, jeb t.s. rehidrācijas terapija. Dehidrācija 2 % apjomā var ievērojami samazināt sniegumu, kā arī paildzina atkopšanās laiku, ja šī problēma nav konstatēta.

Antioksidanti

Muskuļiem ražojot spēku, rodas dažādi baluksprodukti, no kuriem būtu jāattīra dzīvnieka ķermenis. Audus bojā brīvie radikāļi, kas var būt ļoti kaitīgākaji un tiek radīti stresa apstākļos, bet antioksidanti “uzslauka” brīvos radikāļus. Tādēļ zirgam nepieciešams E vitamīns un selēns.

Zirgi, kas maz ēd

Daži sacensību zirgi izskatās labi un to sniegums ir lielisks, bet tiem nepieciešams neliels barības daudzums, pat piedaloties augsta līmeņa sacensībās, pat vairāk – papildus barība ietekmēs to uzvedību un tie pieņemsies svarā. Daudzi zirgi, kas piedalās sacensībās neēd vairāk par 4-6kg siena un 2-3kg zemas enerģijas barību dienā. Ir vilinoši zirgiem, kas viegli pieņemas svarā, ierobežot siena vai zāles apjomu uzturā, bet tas palielina stereotipiskas uz uzvedības un veselības problēmu iespējas. Minimālais drošais šķiedrvielu apjoms uzturā ir 1 % no zirga ķermeņa svara, piemēram, 5kg siena dienā 500 kg zirgam.

Zirgs, kas satraucas

Ir sacensību zirgi, kas labi ēd, kad nestartē, bet, sākoties sacensību sezonai, tie pārstāj ēst un rezultātā zaudē svaru. Šādā gadījumā barošanas stratēģija jākoncentrē uz iespēju ļaut zirgam regulāri atpūsties, lai gan būtiski ir arī atrast tādu barību, ko zirgs ēdīs.

Nolietošanās

Visu sportistu ķermeņi tiek pakļauti noteiktam stresa apjomam. Zirgi, kas jau vairākus gadus piedalās sacensībās bieži cieš no “nolietošanās”. Ir nepieciešams īpašs ēšanas režīms tādos gadījumos. Ja ilgtermiņā galvenās problēmas saistītas ar muskuļiem, zirga atkopšanās iespējas uzlabosies, tam dodot daudz šķiedrvielu, eļļas, piemērojot uzturu ar mazu cietes saturu. Ja “nolietojas” locītavas un rodas stīvums, būs nepieciešamas īpašas piedevas, kas diemžēl uzlabos situāciju, bet “nesalabos” bojājumus.

Informācijas avots: Ruth Bishop, The Horse Nutrition Bible, 2005.

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase