Kā zirgi guļ

Vācu pētnieki Dr. Anna-Karolīne Vora no Ludviga-Maksimiliāna Universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes Minhenē un doktorants Kajs-Uve Gintners izveidojuši mobilu laboratoriju ar mērķi izpētīt zirgu miega īpatnības un procesus. Viņi ir pirmie pētnieki, kas zirgu miega procesus pēta ar bezvadu datu pārraides tehnoloģiju palīdzību.

Eksperimentā tika izmantoti 12 zirgi; 3-5 nakšu garumā katra zirga miega procesus fiksē moderna iekārta ar nosaukumu ”Somnoscreen”. Ar elektroencefalogrammas (EEG) palīdzību tā 28 kanālos mēra smadzeņu darbību, ar elektrookulogrammas (EOG) palīdzību – acu kustības, bet ar elektromiogrammas (EMG) palīdzību – muskuļu aktivitātes.

Līkņu un diagrammu rezultāti ir pārsteidzoši, kā tos komentē Dr. Vora: „Zirga miegs ir pielīdzināms cilvēka miegam”. Tipiskās miega stadijas no iemigšanas līdz dziļajam miegam ir identiskas kā zirgam, tā cilvēkam. Arī zirgam piemīt t.s. „REM” (rapid eye movement – straujo acu kustību) fāze, kas atšķiras no pārējām miega stadijām ar to, ka tikai REM laikā tiek piedzīvoti sapņi. Dr. Vora uzskata, ka zirgi var sapņot, to apliecina smadzeņu viļņi, kas līdzinās cilvēku smadzeņu darbībai REM miega fāzē.

Miega cikli

Abi zinātnieki novēroja, ka vienas nakts laikā zirgiem ir vidēji 3-4 miega cikli. Atšķirībā no cilvēkiem, šos ciklus vienmēr pārtrauc nomoda fāzes. Zirgi neieslīgst kā cilvēki pakāpeniski no viena miega cikla citā, arvien dziļāka miega ciklā, bet viena cikla laikā piedzīvo visas stadijas atkārtoti. Tas nav nekas neparasts, ja ņem vērā, ka pretēji cilvēkiem, zirgiem vienmēr jābūt gatavībā bēgt no plēsējiem. Tādēļ arī miega cikli zirgiem ir īsāki nekā cilvēkiem. Dziļais miegs ilgst tikai pāris minūtes, turpretī cilvēki dziļajā miegā pavada no pusstundas līdz stundai. Kopumā nakts laikā zirgi guļ tikai kādas 4 stundas, kamēr cilvēkiem normāls ir 8 stundu miegs. Toties zirgi guļ arī dienas laikā, kas vairumam cilvēku nav iespējams.

Dažādi uzvedības pētnieki ir novērojuši, ka zirgi apguļas, lai iemigtu, tikai tad, ja atrodas bara tuvumā vai drošos apstākļos – savā boksā. Nepareizs ir uzskats, ka zirgu miegs visciešākais ir tieši guļus pozīcijā: Dr. Vora konstatēja dziļā miega fāzi kā stāvošiem, tā arī gulošiem zirgiem.

Elpošana miegā

Zirgs ir smags dzīvnieks un sāniskās guļas stāvoklī uz tā plaušām spiež vairāki simti kilogramu svara; lai pasargātu elpošanas orgānus, zirgiem piemīt īpaša elpošanas metode, kuru izpētījusi Dr. Ulrike Auera no Vīnes Veterinārās medicīnas universitātes. Sāniskajā guļā zirgi ieelpo vienā elpas vilcienā; izelpojot tie noslēdz rīkli, aptur elpošanu līdz pat piecām sekundēm ilgi un tikai tad ļauj iziet visam gaisam no plaušām. Tādējādi zirgi spēj uztur spiedienu plaušās un novērš to, ka izelpas laikā pašu svars saspiestu kopā plaušas. Daudzi zirgu īpašnieki satraucas, kad dzird zirgus smagi elpojam vai stenam sāniskās guļas laikā. Šīs skaņas neliecina par sāpēm vai diskomfortu, tās rodas, gaisam iztukšojoties no plaušām un rīkles.

REM fāze

REM fāzi sāniskajā guļā Dr. Vora skaidro sekojoši: „Šajā fāzē muskuļi gan ir visatslābinātākie, taču smadzenes darbojas līdzīgi, kā pirmajā miega stadijā. Zirgs neatrodas dziļajā miegā, tikai vieglā snaudā, no kuras tie viegli var atmosties, ja draud briesmas, pielekt kājās un bēgt. REM fāzes laikā kā cilvēkiem, tā zirgiem mēdz raustīties locekļi. Psihologs un miega pētnieks Deivids Maijers no Houpa Koledžas ASV skaidro, ka ātrās acu kustības nenozīmē, ka gulošais redz sapni, tāpat arī ekstremitāšu raustīšanās nenozīmē, ka tas sapņo par skriešanu vai kustībām. Tā ķermenis reaģē uz centrālās nervu sistēmas pārlieko aktivitāti.

Ķermenis ir sava veida zibens novedējs, jo, kamēr smadzenēs noris „salūts”, muskuļi šajā t.s. „paradoksā miega fāzē” ir praktiski sastinguši, jo smadzenēs REM fāzes laikā tiek bloķēti signāli. Dr. Vora tomēr piesardzīgi izsakās par miega funkciju – zīdītājiem tā vispārīgi ir ļoti neskaidra. Vairums teoriju apgalvo, ka ne-REM fāzes kalpo enerģijas atjaunošanai un nervu sistēmas reģenerācijai, jo šajās fāzēs smadzenes atpūšas. Turpretī REM fāzes laikā noris dažādi emocionālie procesi, jo cilvēki savos sapņos apstrādā dažādas piedzīvotas situācijas. Pagaidām vēl nav iespējams noteikt, vai arī zirgi sapņus izmanto līdzīgi. Nav izslēdzams gan, ka dzīvnieki miegā nostiprina to, ko nupat iemācījušies, līdzīgi kā cilvēki. Pētījumi rāda, ka skolniekiem, kas miegā pavada 8 stundas pēc tam, kad kaut ko ir iemācījušies, ir labākas atzīmes pārbaudījumos. Zinātnieki pieņem, ka sapņi īpaši stimulē neironu tīklu, tādējādi cilvēki it kā turpina mācīties arī REM miega fāzes laikā. Cilvēkiem šādām nodarbēm ir daudz laika: gadā aptuveni 600 stundas tie atrodas REM fāzē, kas nozīmētu 1500 sapņus gadā un dzīves laikā – vidēji 100 000 sapņus. Zirgiem šis rādītājs gada laikā sasniedz tikai pusi.

Trīs dažādi zirgu gulēšanas tipi

Zirgi mēdz gulēt dažādos veidos, pamatā tiek izdalīti trīs svarīgākie tipi:

 • Gulētāji uz vēdera

Zirgs guļ ar salocītām kājām, balstoties uz vēdera un krūtīm, galva ir piepacelta vai atbalstīta uz grīdas. Mīmika līdzinās snaudam, acis ir aizvērtas.

 • Gulētāji uz sāniem

Zirgs guļ uz sāniem ar izstieptām kājām, kakls un galva atrodas uz zemes. Pretēji līdz šim izplatītam uzskatam, šādi zirgs var atrasties ne tikai dziļajā miegā, bet arī biežāk REM fāzēs. Tajās zirga ķermenis ir atslābināts, tomēr atmošanās slieksnis ir tik zems, ka briesmu gadījumā dzīvnieks ir gatavs pielekt kājās un bēgt.

 • Snauduļotāji

Zirgs stāvot nolaiž galvu un kaklu, ausis noļukušas uz sāniem, acis pa pusei pievērtas, apakšlūpa atkārta. Viena pakaļkāja tiek atbrīvota, atbalstīta uz purngala un tiek mainīta ik pēc pāris minūtēm. Dr. Voras mērījumi rāda, ka stāvus zirgi ne tikai snauduļo, bet arvien ieslīgst dziļajā miegā uz 1-2 minūtēm.

Raksta autors: Sigita Eitcena

Avots: Cavallo

Bildes atsauce

Atpakaļ

2 komentāri

 • Sinjah

  Sinjah Cik ilgi zirgs parasti guļ guļus? Reiz ierodoties pie sava zirga trapīju, kad viņš gulēja: Zirgs guļ ar salocītām kājām, balstoties uz vēdera un krūtīm, galva ir piepacelta vai atbalstīta uz grīdas. Mīmika līdzinās snaudam, acis ir aizvērtas. Ļāva pienakt samīļot viņu, kājās necēlās.. Bet nu tā elpošana no malas skanēja drausmīgi.. beigās sabijos (mazums viņam slikti nevis viņš gulšņā) un rāvu viņu kājās.. protams, kad piecēlās, bija īgns uz mani, ka traucēju viņam :D Kā var atšķirt, kad zirgs guļ un kad viņš guļ, kad ir kolikas, slikti vai tml (neesmu redzējusi tādēļ nav ar salīdzināt)

  14. decembris, 2010 @ 14.56
 • Madara

  Madara Viennozīmīgi atkarīgs no darba slodzes, ja runājam par veselu strādājošu zirgu. Arī jaunuļi daudz guļ. No pieredzes saku, ka zirgs līdz 3 gadu vecumam daudz guļ. Bet zirgi, kas intensīvi sporto, tas būtu no 6 gadu vecumam arī labi guļ. Kad manam zirgam ir lielais treniņš, tad pēc dušas, ēšanas un vieglas atpūtas kārtīgi paguļ. Un pēc šiem novērojumiem esmu secinājusi, ka labos laika apstākļos zirgs pēc treniņa jāpalaiž aplokā uz 15-20 min, kur viņam ir nolikta papildbarība. Tur labāk noregulēsiet ķermeņa temperatūra, lai pēc tam uz 2h viņš var nāk iekšā ēst sienu un pagulēt mīkstā, siltā guļvietā.

  22. februāris, 2013 @ 21.00

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase