Pirmā prioritāte – izturība!

Neatkarīgi no disciplīnas, kurā piedalieties. Pārliecinieties, ka zirga izturība ir atbilstoša veicamajiem uzdevumiem.

Lai trenētu zirga fizisko formu, palieliniet tā darba apjomu soli pa solim vairāku nedēļu, pat mēnešu garumā. Tas nepieciešams, lai iegūtu muskuļu tonusu, lokanību un izturību.

Jā plānojat piedalīties izturības jājienos vai trīscīņā, tad zirgam nepieciešams arī kardiovaskulārais treniņš, ko var iegūt lēkošojot noteiktus attālumus, maršrutus un jājot ar zirgu pa dažādiem uzkalniem, pauguriem.

Pārsvarā ir nepieciešamas 12 nedēļas, lai nostiprinātu zirga izturību. Process būs garāks, ja zirgs ir jauns vai atgūstas no kādas traumas. Ja zirgs tiek nodarbināts cauru gadu, ar samazinātu slodzi ziemā, tad, lai tā sagatavotības pakāpe būtu optimāla – palieliniet slodzi lēnām. Ar zirgu labāk ir strādāt 6 dienas nedēļā vieglāka režīma slodzē, nevis 1-2 reizes smagākā slodzē. Pakāpeniski palieliniet slodzi – ejiet pa stāvākiem kalniem, pamazām apgūstiet vairāk vingrinājumus laukumā u.c.

Stresa dienas

Tiklīdz kā zirgs ir ieguvis zināmu pamatizturību (parasti pēc 6-8 nedēļu regulāriem treniņiem), drīkst sākt to iepazīstināt ar “stresa” dienām – reizi 4-5 dienās, lai attīstītu izturību un spēku.

Trīscīņas zirgam stresa diena nozīmēs papildus darbu lēkšos. Jāsāk būtu ar nelielu distanču lēkšošanu nemainīgā ātrumā, tad distance lēnām jāsāk pagarināt, pa vidu iekļaujot īsus perodus ar paātrinātiem lēkšiem. Jēdziens, kas ir lēni un, kas ātri lēkši ir atkarīgs no izvēlētā maršruta garuma un zirga tipa. Slinkiem zirgiem labāk derēs īsas distances ātros lēkšos, ja zirgs ir aktīvs, tad labāk piemērotas ir garas distances lēnos lēkšos – pa vidu iekļauj dažus sprinta gabalus, kad zirgam jāprasa lēkšot krietni ātrāk.

Iejādes vai konkūra zirgam stresa diena izpaužas kā smagāki treniņi laukumā/manēšā, izjādes ar daudz pauguriem un kalniem vai regulārs darbs lēkšos. Ir vērts paturēt prātā – ja zirgam organizējiet stresa dienas, tad obligāti nākošajā dienā to nedaudz izkustiniet, lai tā organismam nodrošinātu pareizu atgūšanos no lielas slodzes. Pilnībā pietiks ar nelielu izjādi vai pastaigu kordā, lai ļautu bez stresa zirgam izlocīt kājas.

Izturības kalngals

Kad zirgs ir sasniedzis labu formu, tad var sākt domāt par darba apjoma samazināšanu par 10-20 %. Zirgi fizisko formu saglabā ļoti labi un slodzes samazināšana pēc smaga darba perioda ļaus tiem palikt modriem, nepārdegt. Ja paredzēta aktīva un gara sacensību sezona – strādājiet ar zirgu līdz tas sasniedz savu labāko formu (pirms konkrētām sacensībām), startējiet sacensībās un tad, pirms uzsāciet gatavošanos nākošajām sacensībām, dodiet tam laiku atpūsties. Citiem vārdiem sakot – ja paredzētas divas smagas nedēļas nogales, tad pēc tām dodiet zirgam 4-5 dienas atpūtas (viegla izjāde, soļi kordā), lai tālāk turpinātu nodarbības un atkal startētu ātrākais pēc 2-3 nedēļām.

Esiet elastīgi

Veltiet laiku, lai zirgu novērotu katru dienu. Uzmanība jāpievērš zirga kondīcijas izmaiņām, entuziasma pakāpei, kopējam izskatam. Variet to darīt uzreiz pēc segas noņemšanas, pirms seglošanas. Kad uzkāpiet tam mugurā pievērsiet uzmanību kā zirgs jūtas. Piefiksējiet vai tas soļo pārliecināti un entuziastiski vai arī jūtas miegains, apātisks. Vienmēr rīkojieties attiecībā no tā ko redziet un jūtiet, ja nepieciešams mainiet arī treniņu plānus.

Noderīgi padomi:

  • Neuzspiediet zirgam smagus treniņus kaut kāda mērķa vārdā. Ja zirgs ir labi strādājis 20 minūtes, tad treniņu ar šo pozitīvo sajūtu arī pabeidziet. Nav jēgas turpināt vēl 35 minūtes, lai tikai pieturētos pie fitnesa programmas.
  • Iztaustiet zirga kājas ik dienas, lai zinātu, kas tam ir normāli. Dažiem zirgiem var novērot nekaitīgu kāju pietūkumu, citiem kājas no rīta atkal būs akmens aukstumā. Zinot kāds ir normāls Jūsu zirga kāju stāvoklis, laicīgi varēsiet pamanīt ievainojumus un tos efektīvi ārstēt. Nekad neignorējiet temperatūras paaugstinājumu kājās vai lielu pietūkumu. Ja zirgs jūtas labi, tad neliels kāju pietūkums varētu nozīmēt, ka zirgam ir nepieciešama atpūta vai arī tam ir nedaudz jāizkustas, lai kājas atkal būtu normālā stāvoklī.

Informācijas avots: Horse & Rider, June 2010

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase