Zirgiem indīgie augi

Vai jūs spētu atpazīt visus augus, kas ir indīgi zirgam? Sargajiet savus zirgus, lai tiem nebūtu iespēja apēst kaut ko indīgu. Rakstā atrodami noderīgi padomi.

Vairums no mums ir informēti par izplatītākajiem indīgajiem augiem zirgiem – kā Jēkaba krustaine (Senecio jacobaea), bet ir vēl daudzi citi augi, kas zirgam ir indīgi. Saindēšanās nav izplatīta, bet ir svarīgi zirgu no indīgiem augiem pasargāt, jo saindēšanās gadījumā sekas ir nopietnas un pats process parasti notiek ļoti ātri.

Lielākajai daļai indīgo augu parasti ir nepatīkama garša, kas attur zirgus no šo augu ēšanas, bet dažos apstākļos zirgi šos augus nesmādēs – piemēram, ja ir pieejamas maz vai sliktas kvalitātes ganības un zirgi ir izsalkuši. Daudzi “mājas” zirgi arī ir zaudējuši savus dabas dotos instinktus, kas attur tos no indīgu augu ēšanas. Ir bijuši pat gadījumi, kad zirgam īpaši iegaršojas kāds indīgais augs, sekas šādam ieradumam var būt ļoti bīstamas. Daži faktori indīgos augus padara “ēdamākus”. Piemēram:

  • kad augs ir jauns, tas nav tik rūgts un garšo labāk;
  • herbicīdi var padarīt dažus augus uz pāris nedēļām daudz garšīgākus;
  • daudzi augi sakalstot zaudē savu nepatīkamo garšu, bet ne indīgumu. Izņēmums ir gundega, kas nogriezta un sakaltēta ir nekaitīga.

Ir svarīgi zināt kādi augi ir zirga sienā un kādi aug ganībās, lai pasargātu zirgu no to apēšanas.

Simptomi

Saindēšanos ir ļoti grūti noteikt un to parasti vaino pēkšņā saslimšanā vai zirga nāvē. Izplatītākie saindēšanās simptomi ir: kolikas; pastiprināta svīšana; caureja; grīļošanās/nestabila gaita; krampji; dīvaina uzvedība; temperatūras, pulsa un elpošanas izmaiņas. Zirgi nepanes slimošanu un nevar indīgo augu ātri izvadīt no gremošanas sistēmas.

Ja ir aizdomas, ka zirgs ir saindējies – nekavējoties zvaniet veterinārārstam. Ja ir kāda versija, kas varētu būt saindēšanās iemesls, pārvietojiet zirgu citur un dariet zināmu savu viedokli arī veterinārārstam. Zirgu novietojiet klusā vietā un nesatrauciet to, gaidiet ārsta ierašanos.

Izraut ar saknēm

Ja atrodiet aizdomīgus augus zirga ganībās vai tuvumā tām, paņemiet gumijas cimdus un augu izraujiet. Cimdi ir nepieciešami, jo daži augi ir indīgi arī cilvēkam. Ir svarīgi pārliecināties, ka tiek izrautas visas saknes un zemē nekas nepaliek. Pēc tam pēc iespējas ātrāk augs būtu jāsadedzina. Ja ir ļoti daudz indīgo augu, labāk konsultēties ar kādu speciālistu, kā tos labāk iznīcināt. Ir ļoti svarīgi regulāri pārbaudīt zirga ganības, lai tajās neatrastos indīgie augi. Vēl daži padomi kā no tiem izvairīties:

  • indīgiem augiem ir ļoti viegli nokļūt sienā. Pārbaudiet kur siens tiek ievākts un informējiet cilvēku no kā plānots pirkt sienu, ka tas domāts zirgiem;
  • neļaujiet zirgam izjāžu laikā “uzkost” blakus esošo zāli, krūmus vai kokus. Ja tas tomēr izdodas – izvelciet kumosu zirgam no mutes, pirms tas paspējis to norīt;
  • neganiet zirgu nezināmos apvidos, ja vien tas nav nepieciešams. Ja tāda situācija radusies – vispirms ganības pārbaudiet;
  • ja zirga ganības ir nekvalitatīvas vai ar nelielu zāles īpatsvaru, zirgu papildus nodrošiniet ar sienu. Pārsvarā zirgi neēdīs indīgus augus, arī ja tie būs ļoti lielā skaitā, bet ja zirgi būs izsalkuši – var gadīties, ka tie mēģinās tos;
  • pārbaudiet, lai visi augi staļļa un ganību apkārtnē būtu zirgiem “draudzīgi”.

Zemāk atrodami daži no izplatītākajiem indīgajiem augiem zirgiem:

Augi

Zilā kurpīte (Aconitum napellus)

zila kurpite

Pļavas kosa (Equisetum pratense)

plavas kosa

Jēkaba krustaine (Senecio jacobaea)

lJekaba_krustain80

Rudens vēlziede (Colchicum autumnale)

rudens velziede

Parastais velnābols (Datura stramonium)

parastai velnabols

Melnā velnoga (Atropa belladonna)

melnaa velnoga

Indīgais velnarutks (Cicuta virosa)

indigais velnarutks

Ūdens padille (Oenanthe aquatica)

udens padille

Ērgļpaparde (Pteridium aquilinum)

ergljpaparde

Sarkanā uzpirkstīte (Digitalis purpurea)

sarkana uzpirkstite

Lupīna (Lupinus)

lupina

Maijpuķīte (Convallaria majalis)

maijpukite

Īrisi (Iridaceae)

irisi

Plankumainais suņstrobrs (Conium maculatum)

plankumainais sunstobrs

Kodīgā gundega (Ranunculus acris)

gundega

Divšķautņu asinszāle (Hypericum perforatum)

divskautnu asinszale

Melnā driģene (Hyoscyamus niger)

melna drigene

Koki

Parastā īve (Taxus baccata)

iive

Zeltlietus (Laburnum anagyroids)

zeltlietus

Ozols/zīles (Quercus)

ozols

Krūmi

Parastais ligustrs (Liguster vulgare)

ligustrs

Mūžzaļais buksis (Buxus sempervirens)

muzzalais buksis

Laurķirsis (Prunus laurocerasus)

parastais laurkirsis

Rododendrs (Rhododendron)

rododendrs

Informācijas avots: Horse & Rider, May 2010

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase