Ko darīt, ja zirgs kož?

Zemāk noderīgus padomus sniedz Vendija Hiltone (Wendy Hilton).

Jāatceras, ka košana cilvēkam ir viens no bīstamākiem zirga nelāgajiem ieradumiem. Ja zirgs ir nolēmis jums iekost, glābiņa nebūs. Ja viņš grib jums iekost, varat uzskatīt sevi jau par sakostu. Ir vairāki varianti kā tikt galā ar košanu, bezkaunīgu košanu un jau pārliecinātu „kodēju“. Pirmais un bieži vien vienīgais cilvēka risinājums šai ķibelei ir sišana un/vai bļaušana uz zirgu. Šī taktika var iedarboties, bet var arī neiedarboties un pat pasliktināt esošo situāciju, jo daudzi zirgi to var uztvert par spēli. Vēl viens veids kā izvairīties no košanas ir censties nebūt tuvumā zirga galvai, bet tas neatrisina situāciju.

Vislabāk izvairīties no neadekvātas uzvedības jau no paša sākuma. Ir vieglāk novērst sliktus ieradumus agrīnā periodā nekā vēlāk mēģināt tos labot. Daži zirgi jau piedzimst ar “košanas gēnu”, citi pat nemēģina to darīt. Uzskata, ka ērzeļi ir tie lielākie kodēji, bet īstenībā arī ķēves un kastrāti var būt tikpat aši uz nedarbiem. Ērzeļiem šī problēma ir izteiktāka, jo daba nosaka tiem būt agresīvākiem un vairums gadījumu tie tiek turēti atsevišķi no citiem zirgiem. Līdz ar to ērzeļiem, kuru socializēšanās prasības ir augstākas nekā ķēvēm un kastrātiem, nav lielas iespējas komunicēt ar pārējiem. Šo trūkumu var kompensēt, nodrošinot regulāras nodarbes/treniņus kopā ar jums, attīstot savstarpējās attiecības, kas balstās uz abpusēju cieņu.

Pirmais, ko ar “kodēju”var darīt, ir aptvert zirga degunu ar rokām un berzēt to. Berzēt ne pārāk stipri, lai nesavainotu zirgu. Galvenā doma ir būt maigam, bet neatlaidīgam. Drīz zirgs nogurs no deguna berzēšanas procedūras un pagriezīs galvu projām no jums. Ļaujiet viņam to darīt, nemēģiniet viņa galvu satvert ar rokām. Kad zirgs atkal pagriezīs galvu jūsu virzienā, atkal uzsāciet deguna berzēšanas procedūru. Turpiniet tā darīt tik ilgi, līdz zirgs vairs pie jums nenāk un stāv, mierīgi pagriezis galvu no jums projām. Šī taktika darbojas daudz labāk kā zirga sišana, un ar tās palīdzību jūs izvairīsieties no nevēlamas uzvedības – tramīguma, zirga bailēm vai apvainošanās uz jums.

Nākamais paņēmiens ir “aizvietošanas koncepts”. Varat lietot šo paņēmienu ik reizi, kad zirgam parādās nevēlama uzvedība. Jums ir jāsagatavojas un jau iepriekš jāizlemj kādu uzdevumu zirgam liksiet pildīt. Lieciet tam darīt ko tādu, kur nepieciešamas kustības. Vislabāk ir izvēlēties uzdevumu, kas zirgam ne pārāk labi padodas. Piemēram, ja zirgs nepaklausīgi uzvedas, ja tiek vests pie rokas, jūs varat nodarbināt to ar šādu uzdevumu: pēc jūsu pavēles iet uz priekšu, tad atpakaļ, pa labi un pa kreisi. Var likt zirgam pildīt dažādus uzdevumus (atkarībā no tā, ko vēlaties uzlabot) līdz tas ir krietni iesvīdis. Tad ļaujiet tam apstāties un vērojiet vai tas stāv mierīgi jums līdzās. Ja regulāri pēc katra kodiena atkārtosiet uzdevumus, tad drīz zirgs sapratīs, ka, ja tas jums kodīs – nāksies strādāt.

Drīz jums būs daudz labāk trenēts zirgs, jo būsiet to nodarbinājis ar īpašiem uzdevumiem, kas attīsta zirgā to, kas tam padodas vissliktāk. Arī savstarpējās attiecības paliks nesabojātas, jo jums nebūs zirgs jāsoda. Ja zirgs uzvedas neadekvāti, rodas laba treniņa iespēja. Vēl viens veids kā tikt galā ar kodējiem – iemācīt stāvēt vismaz 1 m attālumā no jums. Citiem vārdiem sakot, nelaist “bērnu” saldumu veikalā. Tas nevarēs košļāt jūsu kreklu vai roku, ja būs pietiekamā attālumā.

Ir vēl viens paņēmiens, kas man ir visiecienītākais un dara brīnumus gan zirga, gan jātnieka attieksmē, jo veido labu savstarpējo saskarsmi. Šis ir labākais veids, kā izvairīties no košanas problēmas. Daudzi zirgi, kam patīk kost, tādā veidā meklē papildus uzmanību. Tie ir “cilvēku” zirgi un tiem jāsniedz tas, ko viņi meklē – uzmanību. Samīļojiet, paberzējiet galvu, deguntiņus, ausis, pieri u.c. Bāžiet arī pirkstus tiem mutē (uzmanīgi liekot tos tur, kur būtu jābūt trenzei, nekādā gadījumā ne no priekšpuses), mēģiniet ar viņu mēli spēlēties un māciet, lai zirgi ļauj jums to turēt ārpus mutes (no sāniem). Es izliekos, ka lieku tiem iemauktus un dažreiz pat trenzes vietā ievietoju mīkstu kokvilnas auklu. Šie vingrinājumi ir īpaši noderīgi jauniem zirgiem, lai sagatavotu tos iemauktu un trenzes likšanai. Iemāciet zirgam nolaist galvu tad, ja uzliekat savu plaukstu uz tā galvas. Ja zirgs kaut nedaudz nolaiž galvu, es uzreiz samazinu spiedienu un zirgu samīļoju. Īpaši daudz laika pavadiet kopā ar ērzeļiem jau no mazotnes, lai tiem iemācītu šos uzdevumus. Visa atslēga ir neatlaidībā.

Ko darīt, ja zirgs ir iekodis? Kodiens ir tad, kad zirgs ir kaut vai nedaudz pavēris zobus un vai nu jūs/drēbes sakož vai kož gaisā – virzienā kas ir tēmēts pret jums. Kad zirgs jums iekož, to vajadzētu uzskatīt par kara pieteikumu. Viņš jums ir pieteicis karu. Ir pāris noteikumi, kurus vajadzētu ielāgot. Pirmais – jums ir trīs sekundes, lai atdarītu tam. Ja tās ir pagājušas, esiet gatavi arī nākošajai reizei. Zirgu apmācībā nav tāda termina kā atriebība. Trīs sekunžu laikā jums ir jāpārliecina zirgs, ka jūs to nogalināsiet. Jums ir jākļūst tik dusmīgam, lai ”paziņotu” zirgam, ka tas ir izdarījis mūža lielāko kļūdu. Lūk, cik nopietna lieta ir košana. Zinu cilvēkus, kuriem muskuļi ir izrauti no rokām, ir pat gadījums, kad zirgs ar vienu kodienu cilvēku ir nogalinājis. Jums ir 3 sekunžu limits, kuru laikā drīkst sist, kliegt, rēkt, spert u.c. Uzmanību – nedrīkst zirgam sist nekur augstāk par tā skaustu, jo iespējams traumēt tā acis, nedrīkst arī to sist ar kaut ko tādu, kas varētu nodarīt bojājumu zirga ādai. Neviens nekad nedrīkst zirgam nodarīt lielākas sāpes par otra zirga spēriena stiprumu. Mērķis ir neizraisīt fiziskas sāpes, bet pārliecināt zirgu, ka tas ir izdarījis kļūdu, kas gandrīz maksājusi tam dzīvību. Zirgs ir jānobaida ”līdz nāvei”. Ja tas būs izdevies, zirgs vairāk nemēģinās kost.

Ir ļoti svarīgi izmantot arī vēl citas manis ieteiktās metodes. Slikta uzvedība nav pieļaujama. Ja jums esot blakus vai zirgu barojot, tas ir sabozies un “miedz” ausis, saprotiet, ka tas jums iedomās kož. Zirgs dod skaidrus brīdinājumus, ar kuriem būtu jātiek galā, pirms tie pārvēršas par ko nopietnāku. Vērojiet zirga ķermeņa valodu un mācieties no tās. Pavadiet laiku, lai attīstītu labu sadarbību ar zirgu un kļūstiet par labu līderi, lai zirgs var būt labs sekotājs. Brīdinājums – ja ir sajūta, ka nav iespējams tikt galā ar zirgu, jāmeklē pieredzējuša cilvēka palīdzība. Pirmais noteikums – zirgs nedrīkst jūs savainot!

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Atpakaļ

1 komentārs

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase