Kā un cik ilgi guļ zirgi?

Zirgu “gulēšanas” paradumi atšķiras no cilvēku paradumiem. Vairums cilvēku gulēs ilgāku laiku periodu reizi 24 stundās. Zirgi atpūšas daudz biežāk īsākus laika periodus. Kumeļi līdz 3 mēnešu vecumam pavada pusi dienas, guļot guļus. Kad tie kļūst vecāki, gulēšanas daudzums samazinās un tie labprātāk guļ stāvus.

Pieauguši zirgi

Pieauguši zirgi visbiežāk guļ stāvus, jo var nofiksēt karpālās un lecamās locītavas, kas ļauj nenokrītot atpūsties un atslābināties. Zirgam guļus pozīcija ir neērtāka, jo tā svars rada spiedienu uz iekšējiem orgāniem, bet vairums zirgu izvēlēsies guļus pozīciju, ja vien būs pietiekami mīksta un komfortabla vieta, kur gulēt. Labsajūtas nodrošināšanai var kādā ganību stūrī izbērt smiltis vai skaidas.

Cik ilgi zirgi guļ?

Pieauguši zirgi guļ aptuveni 3 stundas 24 h ilgā laika posmā. Gulēšanas ilgumu ietekmē uzturs, temperatūra, slodze, grūsnība, dzimums. Katras gulēšanas reizes ilgums ir ļoti neliels – aptuveni pāris minūtes. Tā kā zirgu barošanu, trenēšanu un savstarpējo komunikāciju lielā mērā kontrolē cilvēks, tad tie ir spiesti piemērot savus gulēšanas paradumus cilvēkam – pārsvarā guļot naktīs.

Četras miega fāzes

Izprotot zirga gulēšanas veidus, būs iespējams vieglāk pamanīt izmaiņas tā uzvedībā un ātrāk konstatēt kādas veselības problēmas. Ir 4 amošanās/gulēšanas fāzes un katru raksturo noteiktas darbības.

1. Nomods – zirgs ir pie samaņas un informēts par to, kas notiek tam apkārt. Gan savvaļas, gan pieradinātie zirgi šo fāzi pavada, uzņemot barību – ganoties. Jaunzirgi daļu laika pavadīs arī spēlējoties, īpaši, ja tie atrodas vienā aplokā. Pieradinātais zirgs daļu laika pavadīs kopā ar cilvēku – treniņos, izjādēs u.c.

2. Miegainums (DR) – ir stadija, kādā vairums laika pavada pieradinātie zirgi. Ja zirgiem nav iespēja brīvi klīst pa aploku/ganībām un meklēt ēdienu, tad tie gaida kādu nodarbi, ko tiem piedāvās cilvēks. Bieži vien cilvēkam ir ļoti maz laika, ko veltīt savam draugam. Līdz ar to, ja nav kur doties un nav ko darīt, zirgs snaudīs visu dienu. Miegainuma stadijai raksturīgā stāja – atslābināta galva un kakls, kas noliekts nedaudz zemāk par skaustu, aizvērtas acis, ausis pavērstas atpakaļ, svars “sadalīts” uz 3 kājām, atbrīvojot vienu no pakaļkājām. Šie gulētāji paļaujas uz “stāvēšanas iekārtu” savās kājās, jo tiem ir iespēja nofiksēt karpālo un lecamo locītavu, kas ļauj nekustīgi stāvēt, nelietojot muskuļu spēku.

3. „Lēnais miegs” (SWS) – to kopumā raksturo smadzeņu darbības biopotenciālu frekvences samazināšanās un amplitūdas pieaugums. Lēnā miega laikā ar EEG palīdzību izdevās novērot, ka smadzeņu viļņi ir lēni un regulāri, apstiprinot, ka smadzenes aktīvi nefunkcionē un atrodas “miega” režīmā. Lai gan smadzeņu viļņi DR un SWS stadijai ir ļoti līdzīgi, uzskata, ka SWS stadija ir pirmā patiesā miega stadija un, ka dzīvnieks, lai ieslīgtu REM stadijā, vispirms sasniedz SWS stadiju. Zirgi SWS stadijā ir spējīgi izmantot savu “stāvēšanas kājās” spēju, bet, ieslīgstot REM stadijā, tie nogulsies.

4. “Ātrais miegs” (REM) savu nosaukumu guvis no tā, ka smadzeņu aktivitāte ir līdzīga kā nomodā esot. EEG mērījumi rāda, ka smadzenes ir tikpat aktīvas kā nomodā esot, lai gan patiesībā REM ir daudz dziļāks miegs nekā SWS. REM stadijā sirds ritms nedaudz paātrinās, bet elpošana palēninās. Nav šaubu, ka šī miega stadija ir pati svarīgākā un nav pilnībā izprasta, jo ir daļēji atbildīga gan par garīgo, gan fizisko dzīvnieka labsajūtu. REM stadijā smadzenes ir aktīvas, bet zirga ķermenis pilnībā atbrīvots – zaudējis muskuļu tonusu. Zirgs šajā stadijā parasti guļ izstiepies uz sāniem. Vēl iespējams novērot acu, purna, kāju muskuļu raustīšanos. Zirgam šāda muskuļu raustīšanās nav tik uzkrītoša un izteikta kā tas ir, piemēram, kaķim vai sunim.

Pieradinātie zirgi lielu dienas daļu pavada snauduļojot un tikai aptuveni 2h (kas tiek sadalītas 4-5 atsevišķos miega periodos ar pamošanos un REM stadiju starp periodiem) atrodas SWS stadijā. Pieaudzis zirgs pavadīs 45 minūtes REM stadijā, kas būs sadalītas deviņos 5 minūšu miega periodos. Staļļa zirgam tas būs nemitīgs pamošanās/miega cikls – piecelties, pakustēties apkārt boksā, ieēst sienu, nedaudz stāvus pasnaust un tad atkal iegrimt sapņu pasaulē (REM).

Ieradumi

Zirgiem patīk guļus “sauļoties” un nav nekas neparasts – ja vairāki zirgi nogulsies vienlaicīgi, lai kopīgi baudītu “saules peldes” siltā pavasara dienā. Ziemā, protams, ir ļoti maz indivīdu, kuriem pievilcīgi liksies guļot sniegā “sauļoties”. Katram zirgam ir savi gulēšanas paradumi. Daži gulēs tikai naktī, citi – dienas laikā.

Literatūra: Horses Behavior: the Behavioral Traits and Adaptions of Domestic and Wild Horses, Incuding Ponies. by George H. Waring Southern Illinois University Carbondale, Illinois, Noyes Publications-William Andrew Publishing, LLC 1983 ISBNL 0-8155-027-8

Raksta atsauce 1, 2.

Bildes atsauce


Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase