Zirgi izvēlas zāli, vadoties pēc tās uzturvērtības

Dodiet zirgam divas iespējas – ēst garu vai īsu zāli. Kuru tas izvēlēsies?

Atbilde ir lielā mērā atkarīga no zāles kvalitātes un uzturvērtībām, norāda jaunākais pētījums, ko veikuši franču zinātnieki.

Lai gan zirgi izvēlētos garāku zāli, ja tā ir tik pat vērtīga kā īsā, tomēr zirgu galvenais mērķis šķiet ir uzņemt galvenās uzturvērtības, it īpaši pārstrādājamo proteīnu, apgalvo pētnieki.

„Šķiet, ka zirgi ir spējīgi pielāgot savu barošanās uzvedību (ganīšanās laiku, ēšanas ātrumu, ganīšanās vietas izvēli), ņemot vērā ganību kvalitāti un pieejamību, lai saņemtu visas nepieciešamās uzturvielas,” saka Žeraldīne Floranca (Géraldine Fleurance), Francijas Zirgu un jāšanas institūta pētniece, pētījuma autore.

Šā pētījuma laikā Florance un viņas komanda piedāvāja divgadīgām ķēvītēm dažādus traukus ar svaigi izraktu velēnu (arī ar 10 cm lielu augsnes virskārtu). Pirmā eksperimenta laikā zirgiem ļāva izvēlēties starp labas kvalitātes garu un īsu zāli. Otrajā eksperimentā zirgiem piedāvāja divas no trim iespējām – sliktas kvalitātes garu zāli, vidēji garu vidējas kvalitātes zāli un labas kvalitātes īsu zāli.

Tas, ko izvēlējās zirgi, bija atkarīgs no piedāvātās barības uzturvērtību kvalitātes, saka Florence. „Pirmajā eksperimentā barībā pārstrādājamie proteīni bija neierobežotā daudzumā un zirgi izvēlējās garāko zāli, ko var arī vieglāk noplūkt. Taču otrajā eksperimentā zirgi palielināja uzņemamo proteīnu apjomu, izvēloties īsāko zāli, ja garākās uzturvērtība bija sliktāka.”

„Zirgi 70% laika pavadīja, ēdot īsāko zāli,” piebilda Florance. „Tie barību pirms norīšanas sakošļāja par 45% mazāk. Tādā veidā maksimāli palielinot pārstrādājamā proteīna uzņemšanas iespējas un samazinot enerģiju, kas nepieciešama pārstrādei,” teica zinātniece.

Tomēr zirgu izvēle nebija galīga. Īsāka zāle nodrošināja vairāk pārstrādājamo proteīnu, taču tās lietderīgā enerģija bija zemāka, salīdzinot ar garāko zāli. „Ēdot zāli no dažādām velēnām, zirgi, iespējams, līdzsvaroja uzņemtā proteīna un enerģijas daudzumu,” teica pētniece, šogad uzstājoties Zirgu izpētes dienās (Equine Research Day) Parīzē.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase