Kā rūpēties par zirga nagiem

Pareiza zirga nagu kopšanas režīma ieviešana savās ikdienas “staļļa” gaitās palīdzēs jūsu zirgam izvairīties no apgrūtinošām (un bieži pat sāpīgām) slimībām, piemēram, nagu puve vai abscesi. Nagu aprūpe dienā aizņems tikai dažas minūtes jūsu laika.

Galvenais “ierocis” veselīgu nagu saglabāšanā ir “nagu āķis”, ko lieto, lai zirga nagus attīrītu no akmentiņiem, dubļiem, mēsliem, skaidām u.c. Ja nagu regulāri netīra, iespējamas dažādas likstas.

Daudzi jātnieki iesaka tīrīt zirga nagus vismaz divas reizes dienā un pat biežāk. Ja vien apkārtējā vide nav specifiska (pastāvīgi dubļaini aploki, akmeņains pamats u.c.) un neapdraud zirga nagu veselību, pilnīgi pietiek nagus iztīrīt reizi dienā. Protams, ja situācija ir sarežģīta vai tiek lietoti kādi specifiski nagu kopšanas līdzekļi, tad zirga nagi jātīra arī biežāk.

Atkarībā no gadalaika un vides apstākļiem zirga nagi var kļūt pārāk sausi – viegli lūzt, plaisā. Šī problēma vairāk novērota kaltiem zirgiem, jo pakavs un naglas samazina asins cirkulāciju, tā “sausinot” nagu. Ir divas lietas, ko var darīt, lai izvairītos no sausiem nagiem:

  • Nodarbiniet zirgu regulāri! Fiziskas aktivitātes uzlabo asinsriti nagā.
  • Izmantojiet naga kopšanas līdzekļus, vislabāk tādus, kas vienlaicīgi nagu stiprina un mitrina

Pareiza nagu aprūpe nozīmē arī kvalificēta kalēja izvēli, lai pareizi un regulāri nagu apgrieztu. Tas nav tik vienkārši kā liekas – paņemt uzsvārci un apgriezt nagus, paziņojot, ka nu esiet labs kalējs. Piemēram, slikts matu griezums cilvēkam nenodarīs nekādu paliekošu ļaunumu, bet nekvalitatīva nagu griešana zirgam var nodarīt lielu postu – pat padarīt to klibu.

Ja kalējs ir labs un nav sūdzību, tad vislabāk to arī nemainīt, jo ir ļoti labi, ja tas zina, kādas ir jūsu zirga vajadzības un naga īpatnības.

Iemesls asām diskusijām parasti ir par jautājumu – kalt zirgu vai ne. Raksta autors Džefrijs Rolo (Jeffrey Rolo) atzīst, ka dod priekšroku zirgus nekalt. Zinātniski pētījumi ir pierādījuši, ka asins cirkulācija kaltiem zirgiem krietni samazinās un, ka pakavs liek nagam “saspiesties” tā iespējams pat izraisot abscesu (īpaši, kad pakavi tiek noņemti).

Daudzi argumentē, ja zirgam ir jāpārvietojas pa kalnainu virsmu, tad tā nagi neizturēs. Daļēji taisnība, bet atkarībā no paša zirga “apstākļiem”. Dažiem zirgiem nagi ir izturīgāki, tāpēc ir iespējams, ka trauslu nagu īpašnieki ir jāapkaļ pirms pārvietošanās pa kalnainu, nelīdzenu apvidu.

Zirga nags ir līdzīgs mūsu pašu pēdām. Ja novilksim kurpes un skriesim cauri mežam – pastāv iespēja, ka tas būs ļoti sāpīgs skrējiens. Bet ja mēs pārstātu valkāt kurpes pavisam, tad ar laiku mūsu pēdas kļūtu cietākas un mēs bez problēmām varētu pārvietoties pa nelīdzenu apvidu.

Tas pats ir ar zirgu – lai gan tā nags mums šķiet pietiekami ciets (tieši tāpat kā zirga āda mums vienmēr liksies mīksta), ja tas netiek “cietināts” regulāri un dabiski, saskaroties ar nelīdzeno virsmu, jājot pa nelīdzenu apvidu, ir iespējams nodarīt nagam bojājumus. Tāpēc, pirms jāt pa nelīdzenu, šķautņainu apvidu, ja zirgs ir apkalts ilgāku laika periodu, ir jāturpina kalšana (kas gan nav īpaši veselīgi nagam) vai arī jāļauj zirga nagiem nocietināties vairāku mēnešu garumā.

Nobeigumā – nav tikai pareiza vai nepareiza atbilde. Pakavi par palīdzēt zirgam īpašu prasību vai periodu gadījumos, bet pilnīga paļaušanās uz pakaviem var novest pie ilgtermiņa zirga nagu bojājumiem.

(c) Jeffrey Rolo

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase