Ieguvumi un riski, barojot zirgam sienu no siena tīkliem

Siena tīklī visbiežāk tiek izmantoti stallī, bet reizēm tiek pakārti arī zirgu treileros vai ganībās pie aploku malām. Kad pilni, tie tiek pakļauti lielam spēkam, jo zirgam būs nedaudz grūtāk izplūkt sienu no tīkla nekā brīvi to ēst no čupiņas boksā. Tāpēc siena tīkli ir veidoti no izturīga materiāla, visbiežāk neilona, un tiek cieši piesieti, nostiprināti, lai zirgam nebūtu iespēja siena tīklu noraut. Šie aspekti ir būtiski, lai nodrošinātos pret liekām problēmām, kas varētu rasties, lietojot siena tīklus. Siena tīkliem ir vēl daudz labu īpašību.

Iespēja uzmanīt izbarotā siena daudzumu
Siena tīkli ir pats vienkāršākais veids kā noteikt siena daudzumu, kas tiek dots zirgam. Mājsaimniecības vai rūpniecības preču veikalos ir iespējams iegādāties piekaramo svaru stienīti, lai ar tā palīdzību varētu noteikt siena svaru, kas tiks dots zirgam. Ir ļoti būtiski zirgam dod ēst nevis “uz aci”, bet “pēc svara”.

Ekonomija
Ja siena tīkls tiks novietots uz grīdas, zirgs visticamāk to iemīs pakaišos un barība sasūksies ar zirga izkārnījumiem vai urīnu. Ir būtiski siena tīklu pakarināt drošā attālumā virs zemes, tā ļaujot ēdienam palikt tīram un apetelītīgam, un tā ietaupīt naudu, jo lielākā daļa no barības tiks apēsta, nevis sabojāta.

Ērtums
Iespējams jau iepriekš piepildīt siena tīklu ar vēlamo barības daudzumu un izmantot to, kad nepieciešams. Piemēram, aizņemti zirgu īpašnieki brīvdienās saliek zirgam sienu tīklos noteiktās devās visai nedēļai. Tīklus, kuros ir siens, arī var daudz vieglāk transportēt, piemēram, uz sacensībām vai no siena noliktavas uz boksiem. Diez vai pilnu klēpi ar sienu būs vieglāk pārvietot nekā sienu, kas ielikts siena tīklā.

Zemāk aprakstīti biežāk sastopamie pretargumenti siena tīkla lietošanai:

Ierobežots pieejamās barības daudzums
Ļoti daudzi piekrīt domai, ka zirgiem nemītīgi būtu jābūt pieejai rupjajai barībai, bet pat lielākajiem siena tīkliem ir pietiekama ietilpība, ko nevar salīdzināt ar sienu, kas tiek iemīcīts pakaišos. Daži argumentē, ka pat lielākais siena tīkls nespēs nodrošināt stallī zirgu ar sienu pietiekami ilgu laika periodu, piemēram, nakts garumā, tāpēc tiek ieteikts zirgam ienest boksā iespējami daudz siena, ko cilvēks var saņemt vienā klēpī.

Nedabiska galvas un kakla pozīcija

Alternatīvu barošanas produktu (piemēram, siena sile (hay-bar)) ražotāji un tie, kas uzstāj par zirga barošanu no zemes, argumentē, ka zirgs ir veidots tā, lai tā galva ēšanas laikā būtu noliekta, jo tas ir zālēdājs – līdz ar to tā ir dabiska poza. Tiek apgalvots, ka droši piestiprinātie siena tīkli atrodas tik augstu, ka piespiež zirgu ēst nedabiskā pozā, veicinot ēšanas laikā sēklu un siena drupaču ieelpošanu, acu kairinājumu un kakla muskuļu nepareizu attīstību.

Mutes un zobu bojājumi
Ir gadījumi, kad zirgi izrauj mīksto audu gabalus no mutes vai pat zobu, ēdot no siena tīkliem. Siena tīkli ir nospriegoti, līdz ar to zirgiem ir nepieciešams pielikt spēku, lai izrautu ēdienu no tīkla. Var gadīties, ka pārāk entuziastisks “siena rāvējs” var sevi arī savainot. Zoba izraušana vai ievainojumi mutē nav, protams, dzīvību apdraudoši, bet noteikti būs nepieciešams laiks, kamēr zirgs atlabs un ar to atkal varēs jāt.

Apdraudējums dzīvībai

Nebūs dramatiski apgalvot, ka siena tīkli var apdraudēt zirga dzīvību. Cilvēki, kuriem ir daudzu gadu pieredze kopā ar zirgiem, zinās pastāstīt gadījumus, kad zirgs sapinies tīklā, jo tur iesprūdusi tā priekš vai pakaļkāja. Daži zirgi šādā situācijā pacietīgi gaidīs glābēju, bet citiem tas raisīs paniku. Jāatceras, ka tīkli ir stingri piestiprināti, ja zirgam sāksies panika vai tas sāks spert, tad iespējama ir situācija, ka zirgs ir kāju iepiņķerējis tīklā un pats nokritis garšļaukus. Rezultātā var rasties iekšēji bojājumi, asins izplūdumi u.c., ja situācija ar cilvēka palīdzību netiek ātri atrisināta. Dziļi griezumi vai nobrāzumi var ilgi dzīt un sliktākajā gadījumā, zirgs var salauzt arī kādus kaulus.

Secinājumi

Šobrīd, kā nekad agrāk ir daudz cilvēku, kas izvēlas nelietot siena tīklus, bet tā vietā nelietderīgi izmantot barību, kas zirgam nolikta boksā uz grīdas.
Izdarot izvēli par siena tīkliem, ir svarīgi zināt visus riskus. Ja siena tīkls tiek lietots, ir vitāli svarīgi to pakārt pareizi. Vislabāk to piestiprināt divās vietās. Nekad nedrīkst apieties ar siena tīkliem pavirši un piesiet tos zemu vai ļaut tiem zemu karāties. Vienmēr jāatceras, ka pilns siena tīkls izstiepsies uz leju, kad to zirgs sāks lēnām tukšot. Iespējams, labāk ir nelietot siena tīklus situācijās, kad zirgi ilgu laiku tiek atstāti stallī bez uzraudzības, piemēram, ja siena tīkls iekārts aplokos/stallī un tuvumā nav neviena uzrauga, kas varētu kontrolēt notiekošo.

Drīzumā ievietosim pamācību kā pareizi piesiet siena tīklu vai spaini.

Raksta atsauce
Bildes atsauce

Atpakaļ

6 komentāri

 • Alegra

  Alegra Es domāju ka siena tīkls nevar nodarīt tik lielu "postu",ja zirgs no tā ēd tikai dažas stundas dienā,bet pārējo laiku ganībās ēd zāli.

  26. decembris, 2015 @ 21.53
  • G.Berkmane

   G.Berkmane » Alegra Un ko darīt ziemā?

   28. decembris, 2015 @ 13.12
  • admin

   Zirgam.lv » Alegra Šajā rakstā ir vizuāli piemēri siena tīkla lietošanai ziemā! Daudzi staļļi arī ziemā zirgiem sienu dod no tīkliem un ar panākumiem :) http://zirgam.lv/2012/03/22/siena-tiklu-izmantosana-zirgu-barosana/

   28. decembris, 2015 @ 16.36
  • G.Berkmane

   G.Berkmane » Alegra Pati esmu tīklu piekritēja un savus zirgus baroju tikai šādā veidā. Viņi paši labprātāk knibina to sienu ārā no tīkla nekā ēd vaļēju no čupas.

   28. decembris, 2015 @ 20.18
 • Alegra

  Alegra Kāds varēt pateikt vai man ir taisnība.

  26. decembris, 2015 @ 21.55
 • A.Feldmane

  A.Feldmane Jau trešo gadu ziemā baroju savu ķēvi no tīkla. Ir 2 pozitīvas lietas: 1) Tā kā baroju tikai 2x dienā, tad tīklā ieliktais barības daudzums pietiek knibināšanai uz 12 h un netiek norīts pirmājās 2 h. 2) Nekas no ieliktā siena neiet zudumā, jo netiek izmētāts, pavilkts zem kājām un sabradāts. Man ir 2 identiski tīkli- viens uz nakti, kad ķēve stāv iekšā, otrs uz dienu- kad ķēve stāv ārā aplokā. Tīkls ir ar mazām acīm- 3x3 cm. Pagaidām negatīvu aspektu tīklam nav. Pilnīgi žēl, ka par tādu lietu nezināju ātrāk.

  29. decembris, 2015 @ 20.05

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase