Pārāk vecs, lai startētu sacensībās?

Kurš būs tas, kas teiks, ka zirgam, kas startē iejādes sacensībās, pienācis laiks doties atpūtā? Lai gan daži jātnieki pārtrauks startēt ar zirgu, kad tas sasniedzis 20 gadu vecum un daži zirgi ievainojuma dēļ dosies pensijā daudz ātrāk, tomēr šī ir ļoti individuāla izvēle. Katrs zirgs ir unikāls, tāpēc nav iespējams noteikt kādu vienotu vecuma ierobežojumu. Katram zirgam ir savs dzīvesstāsts, darba apjoms un veselības stāvoklis. Tomēr daži profesionāļi, piemēram, pasaules līmeņa sportists un treneris, olimpietis Maikls Paulins (Michael Poulin) ir atklājis, ka, turpinot strādāt ar zirgu pēc tam, kad tas sasniedzis 20 gadu robežu, protams, ja to atļauj tā veselības stāvoklis, uzlabojas zirga veselība un iespējams pat pagarinās tā mūžs. Ir pārsteidzoši, ko „vecs” zirgs, piemēram, 25 gadus vecais Herb Commander, var izdarīt.

Herb Commander ir tīrasiņu zirgs, kura tēvs Herb Water ir franču sacīkšu zirgs, kura tēvs, savukārt ir Bold Commander, un pieder Maikla Paulina vecākajai meitai Keitai. Abas Maikla meitas Keita un Gvena ir plūkušas daudz lauru ar Herbiju dažādās augsta mēroga sacensībās.

Divdesmit piecu gadu vecumā Herbijs joprojām var piedalīties Grand Prix sacensībās un nav zaudējis ne kripatiņu no savas dzirksts un enerģijas. Protams, vecākiem puikām kā Herbijam varbūt jāsieldās mazliet ilgāk, kā arī tiem nepieciešama īpašāka apkope pirms un pēc sacensībām, bet Paulinu ģimene ir atklājusi, ka, liekot vecam zirgam kustēties, tiek saglabāta tā veselība un uzlabots noskaņojums.

Kā tas ir iespējams? Keita Paulina skaidro, ka Herbijam ir piemērota īpaša programma, saimnieki īpaši rūpējas par zirga veselību un fizisko sagatavotību. Zirgam tiek dotas dažādas piedevas un vitamīni, vairākas stundas dienā tas pavada svaigā gaisā un katru dienu piedalās treniņos. Kurš no visiem pasākumiem ir Herbija veselības noslēpuma pamatā ir grūti teikt, bet Keita norāda, ka, viņasprāt, galvenais ir būt labam jātniekam, kas pazīst savu zirgu.

Keita saka: „Jāseko līdzi visiem viņa dzīves aspektiem – uzturam, ķermenim un prātam.” Tam noteikti nav jābūt kādam īpašam brīnumlīdzeklim, bet tā ir lietu un attieksmes kombinācija apvienota ar entuziastisku zirgu pazinēju, kas šos dzīvniekus izprot.

Daudzus tas var izbrīnīt, bet ir svarīgi, ka zirgs kustās un strādā. Tomēr, jāņem vērā, ka ir ierobežojumi un īpašas nianses, jājot ar vecāku zirgu. Nedrīkst zirgu pārslogot un tam nepieciešami atpūtas brīži treniņa laikā. Keita saka, ka ar zirgu jājāj sabalansēti, veicinot kustības impulsu no pakaļkājām. Elastīgi un spēcīgi muskuļi satur ķermeni.

Paulinu ģimene trenējas vēl ar diviem vecākiem zirgiem, kuriem klājas tik pat labi, kā Herbijam.
Brilliant is 27 gadus vecs ērzelis, ko katru dienu izmanto darbā. Pauliniem šis zirgs pieder kopš tas bija divus gadus vecs un trenēja to īpaši Grand Prix sacensībām. Šāronai Paulinai ar šo zirgu bijuši lieliski rezultāti.

Paulinu veiksmei ar vecākiem zirgiem vajadzētu radīt cerību tiem jātniekiem, kas vēl jāj un sacenšas ar saviem zirgiem, kas vairs nav tik jauni. Tomēr, jāņem vērā, ka pienāk laiks zirgam doties pelnītā atpūtā.

Keita uzskata, ka tad, kad zirgam darbs sāk sagādāt diskomfortu (tas jums noteikti darīs to zināmu), parādās attieksmes izmaiņas vai neārstējams klibums, tad ir laiks apstāties. Tomēr Keita uzsver, ka pārtraucot strādāt ar zirgu nenozīmē zirgam atņemt cilvēka rūpes un apkopi. Keita neiesaka zirgu aizvest ganībās un to tur arī atstāt, jo zirgam nepieciešams kontakts ar cilvēku, lai saglabātu prāta možumu. Pretējā gadījumā zirgu var pārņemt depresija.

Tādi, lūk, ir ieteikumi attiecībā uz vecākiem zirgiem!

Raksta un bildes atsauce

Paulinu ģimenes mājas lapa

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase