Agrākie zināmie mājas zirgi domesticēti pirms 4600 gadiem.

Tie nāca no stepes, kas atrodas starp mūsdienu Ukrainas teritoriju un Kazahstānu.

Ņemot vērā šo informāciju, ir izvirzītas divas hipotēzes:

1) pieradinātie zirgi no šīs teritorijas izplatījās pa visu Eirāziju;

2) zirgu domestikācija bija process, kas notika dažādos laikos un dažādās vietās.

Iepriekš, veicot DNS analīzes, izmantojot paraugus no modernajiem Ibērijas zirgiem, varēja secināt, ka šī zirgu grupa bijusi pakļauta neatkarīgam domestikācijas procesam, iespējams Ibērijas pussalā vai Ziemeļāfrikā, skaidro Anders Goterstroms (Anders Götherström), Upsalas Universitātes Evolūcijas bioloģijas nodaļas speciālists.

Pētnieki ir salīdzinājuši seno Ibērijas zirgu paraugus no Ibērijas Neolīta laikmeta, Bronzas laikmeta un Viduslaikiem ar vairāk nekā 1000 paraugiem, kas iegūti no dažādām moderno zirgu šķirnēm, kas nāk gan no Ibērijas reģiona, gan citām vietām. Salīdzināšanai izmantoti arī materiāli no senākiem pētījumiem.

Atklājās, ka pirmo reizi DNS materiāli no stepēs domesticēto zirgu grupas Ibērijā parādījušies tikai Viduslaikos. Šo zirgu DNS klātbūtne neparādās Ibērijā nedz Akmens, nedz Bronzas laikmetā. Tas nozīmē, ka tā ir sveša grupa, kas tikai vēstures gaitā parādījusies Ibērijā.

Bez tam savvaļas zirgi no Ibērijas devuši arī savu ieguldījumu domestikācijas procesā, jo Andalūziešu C grupa ir tam pierādījums. Andalūziešu C grupa ir ļoti maza un sastāv tikai no modernajiem zirgiem, kuri cēlušies Ibērijas pussalā. Ir atklāts, ka sieviešu kārtas izcelsmes līnija no šīs grupas jau atrodama Akmens laikmeta Ibērijas savvaļas zirgos, turpinājusies arī Bronzas laikmetā un atrodama arī mūsdienās. Šie rezultāti norāda uz iespēja, ka notikusi pilnīgi neatkarīga zirgu domestikācija vai Ibērijas zirgu mātes līnijas izmantošana, izmantojot savvaļas zirgus.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase