Augi, kas atjauno zirga nervu sistēmas līdzsvaru

Dažādi nomierinošie augi atjauno zirga nervu sistēmas līdzsvaru, tie ir ļoti efektīvi, jo palīdz saglabāt zirgam psiholoģisko līdzsvaru un mierīgumu, augi nenomāks zirga maņas, neietekmēs tā refleksus. Tie var palīdzēt zirgam iegūt kontroli pār negācijām, spēt tikt galā ar krasām emociju izpausmēm vai nostiprināt tā uzmanību treniņā.

Jāatceras, ka nomierinošie augi nekādā ziņā nav pareiza uztura un treniņu aizvietotāji. Ir tikai saprotami, ka, barojot zirgu katru dienu ar enerģētiskām barībām un izjājot ar to tikai dažas reizes nedēļā, zirgs drīz izārdīs stallī visu, kas pa ceļam. Un pretēji, ja tiks lietotas aizvainojošas un pretrunīgas treniņu metodes, var vainot tikai sevi, ja zirgs kļūs par nervozu un neprognozējamu katastrofu. Rezumē – nomierinoši augi neaizvieto labu jāšanas mākslu un apiešanos ar zirgiem. Ja zirgam ir uzvedības problēmas un pašam īsti neizdodas rast risinājumu, tad gudrāk būtu pajautāt padomu kādai personai, kurai ir gadu gaitā ir iegūta pieredze strādājot ar dažādiem zirgiem un kuras zirgi ir mierīgi, entuziastiski strādāt.

Nervozu uzvedību var izraisīt stress un ļoti bieži dabisks zirga dzīvesveids var pārvērst nervozu zirgu par mierīgu un līdzsvarotu būtni. Daudzi zirgi emocionāli un psiholoģiski jutīsies daudz labāk, ja varēs dzīvot ārā 24/7 un ganīties kopā ar kādu sugas brāli vai baru (vēlams ar brīvu pieeju nojumei). Nepieciešama nepārtraukta, bet kontrolēta piekļuve zālei vai sienam, veselības uzturēšanai papildus var dot zemas enerģijas maltītes un augus.

Nomierinoši augi var sniegt brīnišķīgu palīdzību daudzos gadījumos, piemēram:

  • zirgs ir ticis izglābts no agresīva saimnieka
  • zirgs ir nervozs, jo tam ir asociācijas ar kādu pagātnes negadījumu/traumu
  • zirgs ir psiholoģiski nomākts ķīmisku stresa faktoru rezultātā

Hormonālā nelīdzsvarotība arī var tieši ietekmēt zirga temperamentu un uzvedību. Nomierinošu augu kurss kopā ar parasto viteksu (Vitex agnus castus), kam ir hormonus līdzsvarojošs efekts, var palīdzēt kliedēt zirgā iesakņojušos agresiju.

Nevienam zirgam nevajadzētu nomierinošos augus dot nepārtraukti, nav nepieciešams tos dot vairāk nekā 3 mēnešus pēc kārtas. Šis laika posms būs vairāk kā pietiekams, lai nostiprinātu labas “darba” attiecības starp zirgu un jātnieku/treneri, kā arī, lai līdzsvarotu zirga nervu sistēmu. Vienīgais izņēmums varētu būt daži sacīkšu zirgi. Daži tīrasiņu eksemplāri skriešanās sacīkstēs patiešām ar prieku “izliek” visu papildus enerģiju un stresu, bet dažiem regulāras sacīkstes, enerģijas bagātais uzturs, sacensību kņada ir par daudz. Šie zirgi var strauji sākt vājēt vai sevi nopietni emocionāli satraukt, pirms sacensības ir vēl sākušās. Skatīt sadaļu par vībotnēm, lai redzētu kā tās var palīdzēt šādiem zirgiem.

Visbiežāk izmantotie nomierinošie augi zirgiem ir kumelīte, vībotne, baldriāns, pasiflora (passiflora incarnata) un apiņi.


1. Kumelīte – zirgiem, kam nervozitāte izpaužas pastiprinātā zarnu darbībā – tiem nemiera vai uzbudinājuma situācijās (piemēram, pirms sacensībām) novērojama caureja. Otra “kumelīšu” zirga pazīme ir tā, ka tie, nonākot jaunās vietās, kļūst ļoti bikli, nedroši un par sevi nepārliecināti, tie labāk “turas” kādam citam zirgam astē vai izvēlas sekot līderim. Tie bieži kļūst nemierīgi, ja ir jāiemācās kas jauns. Citiem vārdiem sakot, zirgi uzvedas ļoti korekti ja vien netiek “atņemta” viņu komforta zona. Šādiem zirgiem ir viegli sadarboties ar drosmīgu un konsekventu jātnieku, kas var dot zirgam nepieciešamo drosmi. Tiklīdz ir izveidojies labs kontakts ar jātnieku, zirga uzvedība mainās un tas daudz mierīgāk uztver jaunu situāciju/darbību izmēģināšanu.

2. Vībotne – tipisks tīrasiņu zirga tips, kas labāk izvēlas skrējienu, bet ne soļošanu, raksturīga galvas mētāšana, pastiprināta svīšana, izbīlis no vismazākās kustības zālē, katrā ziņā zirgs, kas nepārtraukti ir “uzvilkts”. Vairums no tiem, dodoties izjādē, izbīsies katru reizi no viena un tā paša objekta un nav svarīgi cik reizes zirgs konkrēto objektu ir redzējis. “Vībotnes” tipa zirgam nervozitāte izpaužas caur ādu. Bieži šāda tipa zirgiem ir kutelīga āda, kas ir jutīga pret insektu kodumiem vai cita veida kairinājumiem. Zirgi ļoti labi uztver radošus un dažādus vingrinājumus treniņu laikā, kas palīdz nodarbināt zirga prātu un tā ļauj aizmirst par satraukumu. Mēģinājums šādam zirgam “drillēt” vienu elementu/darbību atkal un atkal – beigsies ar neveiksmi. “Vībotnes” tipa zirgs jutīsies ļoti labi kopā ar mierīgu un radošu jātnieku, kuru nekaitina zirga nepārtrauktais rosīgums.

3. Baldriāns – zirgiem, kam nervozitāte izpaužas muskuļu darbībā. Baldriāna tipa zirgs no malas rikšo ļoti mierīgi, bet jātnieks var just, ka zirga muskuļi ir saspringti un zobi tiek nemierīgi trīti gar trenzi. Ja šī tipa zirga nervi ir pārāk uzvilkti, tas eksplodēs rodeo cienīgās atrakcijās un būs ļoti grūti zirgu nomierināt, visticamāk tas gribēs “mētāt āzīšus” līdz pat treniņa vai izjādes beigām. Hroniski aizgrābtam baldriānu tipa zirgam būs ļoti kompakti un sausi izkārnījumi, jo kuņģa sieniņas muskuļi ir ļoti saspringti. Šādam zirgam vajag ļoti kompetentu jātnieku ar dzelzs nerviem. Ja ir iespējams ar baldriāna tipa zirgu tik cauri grūtajam posmam un nostiprināt labu savienību, tad visticamāk tiks iegūts fantastisks zirgs ar labām atlētiskām spējām.

4. Apinis – šiem zirgiem nervozums izpaužas caur smadzenēm. Viņu prāti ir konstanti aizņemti un tie ir izklaidīgi. Šiem zirgiem ir ļoti grūti kaut ko iemācīt un tiem nepieciešams ilgs laiks, lai zināšanas nostiprinātu. Apinis jāuztver kā ritalīns (centrālo nervu sistēmu stimulējošas zāles cilvēkiem), kas domāts zirgam.

5. Pasiflora – nav tāda īpaši izteikta pasifloras tipa zirga, bet šis augs palīdz salauzt negatīvu, iesakņojušos uzvedību un pozitīvi līdzdarbojas ar citiem nomierinošiem augiem.

Iespējams, ka atpazīsiet vairāku tipu apvienojumus savā zirgā, tas ir tikai normāli, jo daudzi zirgi ir viena vai vairāku tipu apvienojums, bet dominējošie noteikti ir viens vai divi tipi.

Nedrīkst aizmirst arī par jātnieku – jātnieka pašsajūtai ir ļoti liela ietekme uz zirgu. Ja uznāk “lampu drudzis”, tad varbūt jāapsver doma palīdzēt arī sev, lai labāk kontrolētu situāciju un par daudz nesatrauktu zirgu – vēlams iedzert kādus nomierinošus pilienus vai uzpilināt lavandas eļļu uz vietām, kur vislabāk var sataustīt pulsu. Piemēram, uz plaukstu artērijām.

Raksta atsauce

Atpakaļ

1 komentārs

  • Temza

    Temza Patiesībā ļoti jauks rakstiņš! Labākais, ka uzsvaru liek uz zirga un jātnieka sadarbību, nevis uz dažādu preperātu maģisko ietekmi!

    7. aprīlis, 2010 @ 8.05

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase